«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության վարչապետի թեկնածուն Սամվել Կարապետյանն է (Տեսանյութ)
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության վարչապետի թեկնածուն Սամվել Կարապետյանն է։ Այդ մասին կուսակցության համագումարին հայտարարեց Նարեկ Կարապետյանը։
Նարեկ Կարապետյանը հիմնավորեց, թե ինչպես. «Մեր Սահմանադրությունն ունի 148 հոդված, որով սահմանվում է, թե ով պետք է լինի երկրի վարչապետը՝ փոփոխվում է ԱԺ քվեարկությամբ, ոչ թե սահմանադրական բարեփոխումներով։ Իսկ ի՞նչ ընտրություն է լինելու հունիսի 8-ին»։
Համագումարին ներկայացվեցին հեղինակավոր սահմանադրագետների հիմնավորումները, ըստ որոնց, ԱԺ-ն առանց հանրաքվեի Սահմանադրության որոշ դրույթներում կարող է կատարել փոփոխություններ։
Նարեկ Կարապետյանը հավելեց, որ ընտրություններից 20 օր անց ԱԺ առաջին նիստին անմիջապես հանդես կգան համապատասխան օրենսդրական փոփոխության որոշմամբ և ցանկացած անձ կարող է դառնալ ՀՀ վարչապետ։ «Այդ ժամանակ Սամվել Կարապետյանը կլինի միայն ՀՀ քաղաքացի»,-ասաց նա։

Самвел Карапетян — кандидат в премьеры от партии «Сильная Армения» (видео)
Кандидатом в премьер-министры от партии «Сильная Армения» является Самвел Карапетян. Об этом на съезде партии заявил Нарек Карапетян.
Нарек Карапетян пояснил основания такого решения: «Наша Конституция содержит 148 статью, которая определяет, кто может занимать пост премьер-министра страны — этот вопрос решается голосованием в Национальном собрании, а не конституционными реформами. Каким же будет выбор 8 июня?»
На съезде также были представлены обоснования авторитетных юристов, согласно которым Национальное собрание может вносить изменения в отдельные положения Конституции без проведения референдума.