«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության վարչապետի թեկնածուն Սամվել Կարապետյանն է (Տեսանյութ)
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության վարչապետի թեկնածուն Սամվել Կարապետյանն է։ Այդ մասին կուսակցության համագումարին հայտարարեց Նարեկ Կարապետյանը։
Նարեկ Կարապետյանը հիմնավորեց, թե ինչպես. «Մեր Սահմանադրությունն ունի 148 հոդված, որով սահմանվում է, թե ով պետք է լինի երկրի վարչապետը՝ փոփոխվում է ԱԺ քվեարկությամբ, ոչ թե սահմանադրական բարեփոխումներով։ Իսկ ի՞նչ ընտրություն է լինելու հունիսի 8-ին»։
Համագումարին ներկայացվեցին հեղինակավոր սահմանադրագետների հիմնավորումները, ըստ որոնց, ԱԺ-ն առանց հանրաքվեի Սահմանադրության որոշ դրույթներում կարող է կատարել փոփոխություններ։
Նարեկ Կարապետյանը հավելեց, որ ընտրություններից 20 օր անց ԱԺ առաջին նիստին անմիջապես հանդես կգան համապատասխան օրենսդրական փոփոխության որոշմամբ և ցանկացած անձ կարող է դառնալ ՀՀ վարչապետ։ «Այդ ժամանակ Սամվել Կարապետյանը կլինի միայն ՀՀ քաղաքացի»,-ասաց նա։

The Strong Armenia Party has nominated Samvel Karapetyan as its candidate for Prime Minister. The announcement was made by Narek Karapetyan during the party’s congress.
Explaining the party’s position, Narek Karapetyan referred to constitutional provisions regulating the appointment of the Prime Minister.
“Our Constitution contains 148 articles that define who may serve as Prime Minister. The Prime Minister is elected by a vote in the National Assembly, not through constitutional amendments. And what kind of election will take place on June 7?” he stated.
During the congress, participants were presented with legal opinions from constitutional law experts. According to these interpretations, the National Assembly has the authority to amend certain constitutional provisions without holding a referendum.
Narek Karapetyan added that 20 days after the elections, at the first sitting of the newly elected National Assembly, they intend to adopt the relevant legislative amendment. He stated that, following such changes, any individual could become Prime Minister of the Republic of Armenia.