Փոս ու վնաս կա, պատասխանատու ու փոխհատուցում չկա. Իրավիճակը՝ Երևանի փողոցներում
Երևանի գրեթե բոլոր թաղամասերում նույն պատկերն է՝ խորը փոսեր, վնասված մեքենաներ և վարորդների նույն հարցը․ ո՞վ պետք է փոխհատուցի վնասը։
Ձմեռվա ընթացքում առաջացած փոսերը հիմնականում չեն նշվում նախազգուշացնող նշաններով, իսկ դրանք մեկ վայրկյան ուշ նկատելը վարորդների համար կարող է արժենալ տասնյակ, երբեմն էլ նույնիսկ հարյուր հազարավոր դրամներ։
Եթե ճանապարհը գտնվում է Երևանի քաղաքապետարանի պատասխանատվության ներքո, արդյո՞ք քաղաքացին ունի փոխհատուցում պահանջելու իրավունք։
Aysor.am-ի հետ զրույցում փաստաբան Արտակ Խաչատրյանն ասաց, թե օրենքը նման հնարավորություն տալիս է, սակայն հաջողության հասնելու համար կարևոր է ճիշտ փաստագրել դեպքը հենց տեղում՝ կանչել պարեկային ծառայողին, արձանագրել վնասը, և որ ամենակարևորն է՝ հետևողական լինել.
«Պետք է պարեկային ծառայությանը դիմել, իրենք կգան, կարձանագրեն դեպքը։ Ամենակարևորն այն է, որ պետք է հետևողական լինել, որպեսզի պարեկային ծառայությունն էլ, վնաս կրած քաղաքացին էլ ահազանգեն Երևանի քաղաքապետարան ու պահանջեն, որ գան տեղում միջոցներ ձեռնարկելու»։
Կրած վնասի փոխհատուցումը ստանալու համար քաղաքացիների գերակշիռ մասը չի դիմում պատկան մարմիններին, որովհետև, ըստ փաստաբանի, նույն մարմիններին դիմելու ծախսերը կարող են ավելի շատ լինել, քան կրած վնասը.
«Շատ դժվար, երկար ճանապարհ է։ Իրականում վնասը պիտի 400 հազար դրամը գերազանցի, երբեմն՝ միլիոնին մոտ լինի, որ գոնե ինչ-որ չափով ձեռնտու լինի այդ ամբողջ իրավական գործընթացով անցնելը։
Քաղաքապետարանում շատ անպատասխանատու մոտեցում են ցուցաբերում։ Խոշոր ծախսերի պատճառով փոսերից տուժած քաղաքացիների մոտ 99 տոկոսը չեն դիմում կրած վնասի փոխհատուցման համար, որովհետև այդ դիմելու ծախսերը կարող են գերազանցել վնասին։ Այս պահին քաղաքացիներ կան, որոնք ինքնակազմակերպվում են, մենք էլ ցանկանում ենք օգնել, որպեսզի կոլեկտիվ հայցեր ներկայացնեն, որպեսզի ծախսն ավելի էժան լինի։ Սա շատ կարևոր է, որպեսզի Երևանի քաղաքապետարանին, ի դեմս ղեկավարության, դաս լինի, որ հաջորդ անգամ աղի ու ավազի վրա մեղքը չբարդեն»,-ասաց Խաչատրյանը։
Երևանի քաղաքապետարանից էլ հետաքրքրվեցինք, թե կա՞ն դեպքեր, երբ փոսերի հետևանքով վնասված մեքենաների վարորդները դիմել և փոխհատուցում ստացել են։
Պարզվում է, նման դեպքեր չեն եղել, նախադեպ էլ չունեն։ Այս մասին մեզ հետ զրույցում ասաց քաղաքապետի մամուլի խոսնակ Արտյոմ Կարապետյանը։
Փաստաբանն ասում է, թե փոսեր կան, որոնց պատճառով օրական շուրջ 300 անվադող է վնասվել։
«Ժողովուրդն ու պարեկները մնացել են մեն-մենակ։ Քաղաքապետարանի բոլոր պաշտոնյաները ժամը 6-ից հետո հանգստանում են, իսկ մինչև 6-ը... ծառայողական կաբինետի պատուհանից չեն երևում փոսերը. քաղաքապետարանի դիմացը փոս չկա, դրա համար էլ ենթադրում են, որ Երևան քաղաքում փոս էլ չկա»։
Հիշեցնենք՝ քաղաքապետարանի գործակարգավորական նիստի ընթացքում Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն ասաց, թե փոսերն առաջացել են, քանի որ ձյան մաքրման աշխատանքներն իրականացնելիս շատ աղ ու ավազ է օգտագործվել։
Ասաց ու հանձնարարեց հնարավորինս շուտ սկսել փոսալցման աշխատանքներն իրականացնել։
Իսկ մինչ այդ, վարորդները շարունակում են կրել վնաս՝ սպասելով ոչ միայն ճանապարհների նորոգմանը, այլ նաև հստակ պատասխանատվության։

Ямы есть, ущерб есть — ответственных и компенсаций нет: ситуация на улицах Еревана
Практически во всех районах Еревана наблюдается одна и та же картина — глубокие ямы, повреждённые автомобили и один и тот же вопрос водителей: кто должен компенсировать ущерб?
Образовавшиеся в зимний период выбоины в основном не обозначены предупреждающими знаками, а промедление всего на секунду может обойтись водителям в десятки, а иногда и сотни тысяч драмов.
Если дорога находится в ведении мэрии Еревана, имеет ли гражданин право требовать компенсацию?
В беседе с Aysor.am адвокат Артак Хачатрян отметил, что закон предоставляет такую возможность, однако для достижения результата крайне важно правильно зафиксировать инцидент на месте — вызвать сотрудника патрульной службы, зафиксировать ущерб и, что особенно важно, проявлять настойчивость.
«Необходимо обратиться в патрульную службу — они приедут и зафиксируют происшествие. Самое главное — быть последовательными, чтобы и патрульная служба, и пострадавший гражданин уведомили мэрию Еревана и потребовали принять меры на месте», — отметил он.
По словам адвоката, большинство граждан не обращаются в уполномоченные органы за компенсацией ущерба, поскольку расходы на обращение могут превысить размер самого ущерба.
«Это очень сложный и длительный процесс. По сути, ущерб должен превышать 400 тысяч драмов, иногда приближаться к миллиону, чтобы прохождение всей юридической процедуры было хотя бы относительно целесообразным.
В мэрии демонстрируют весьма безответственный подход. Из-за значительных расходов около 99% граждан, пострадавших из-за ям, не обращаются за компенсацией, поскольку издержки могут превысить причинённый вред. В настоящее время есть граждане, которые самоорганизуются, и мы хотим помочь им подать коллективные иски, чтобы снизить расходы. Это важно для того, чтобы для мэрии Еревана, в лице её руководства, это стало уроком, и в следующий раз вину не перекладывали на соль и песок», — заявил Хачатрян.
В мэрии Еревана мы также поинтересовались, были ли случаи, когда водители, чьи автомобили пострадали из-за ям, обращались за компенсацией и получали её.
Как выяснилось, таких случаев не было, и соответствующей практики не существует. Об этом в разговоре с нами сообщил пресс-секретарь мэра Артём Карапетян.
По словам адвоката, есть участки дорог, из-за которых ежедневно повреждается около 300 шин.
«Люди и патрульные остаются один на один с проблемой. Все должностные лица мэрии после шести вечера отдыхают, а до шести… из окон служебных кабинетов ямы не видны. Перед зданием мэрии ям нет, поэтому, видимо, предполагают, что их нет и во всём городе», — отметил он.
Напомним, в ходе оперативного совещания мэр Еревана Тигран Авинян заявил, что ямы образовались из-за интенсивного использования соли и песка при очистке снега.
Он поручил как можно скорее начать работы по заделке выбоин.
Тем временем водители продолжают нести убытки, ожидая не только ремонта дорог, но и чётко определённой ответственности.