Իրավապահներին ավելի շուտ էինք սպասում, ուշացել են. բացարձակ մտավախություն չունենք, մեր գործն արդար է. «Իզմիրլյան» ԲԿ-ի հոգևոր տեսուչ Հայր Հովհաննես
13/02/2026 12:49
Վաղ առավոտից իրավապահները խուզարկություններ են իրականացնում «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնում։
ԲԿ-ի հոգևոր տեսուչ Տեր Հովհաննես աբեղա Թորգոմյանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ առավոտյան պլանային քննարկման են մասնակցել, ինչն ընդհատվել է, քանի որ քննչական մարմինները ժամանել են բուժհաստատություն։
Երեք սենյակներում է խուզարկություն կատարվել․ տնօրենի՝ պրոֆեսոր Արմեն Չարչյանի, բուժական գծով փոխտնօրենի ու ֆինանսական գծով փոխտնօրենի։ Իրավապահներն առգրավել են գլխավոր հաշվապահի ու փոխտնօրենի համակարգիչները։
Հայր Հովհաննեսն ընդգծեց՝ սա հակաեկեղեցական արշավի ևս մեկ դրսևորում է։
«Մենք սրան սպասում էինք, ասեմ ավելին՝ շատ են ուշացել, մենք ավելի շուտ էինք սպասում»,- նշեց Հայր Սուրբը։
Հայր Հովհաննեսը լկտի սուտ է որակում ՔԿ-ի այն պարզաբանումը, որ ԲԿ-ն խոշոր չափի հարկեր չի վճարել։
«Մենք կապ չունենք նման բանի հետ, բացարձակ մտավախություն չունենք, մեր գործն արդար է»,- հավելեց Հայր Սուրբը։

Мы ждали правоохранителей раньше, они опоздали: абсолютно никаких опасений у нас нет, наше дело справедливое — духовный инспектор медцентра «Измирлян» отец Ованнес
С раннего утра сотрудники правоохранительных органов проводят обыски в медицинском центре «Измирлян».
Духовный инспектор центра, отец Ованнес Торгомян, в разговоре с журналистами рассказал, что утром они участвовали в плановом совещании, которое пришлось прервать из-за прибытия следственных органов.
Обыск проводился в трёх кабинетах: у директора, профессора Армена Чарчяна, заместителя по медицинской части и заместителя по финансовой части. Правоохранительные органы изъяли компьютеры главного бухгалтера и заместителя.
Отец Ованнес подчеркнул, что это ещё один пример антицерковной кампании.
«Мы этого ждали, и, скажу больше, они опоздали — мы ожидали их раньше», — отметил он.
Он также назвал наглой ложью разъяснение Следственного комитета о том, что центр якобы не уплатил налоги в крупном размере.
«Мы не имеем к этому никакого отношения, у нас абсолютно нет опасений, наше дело справедливое», — добавил духовный инспектор.