Եկեղեցու ներքին կյանքին միջամտելու ակնհայտ հակասահմանադրական և հակաօրինական այս կեցվածքով իշխանությունը խոչընդոտում է Վեհափառ Հայրապետի հովվապետական գործունեությունը. Մայր Աթոռ
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը խստորեն դատապարտում է և խորը վրդովմունք հայտնում ՀՀ դատախազության կողմից Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու և Նորին Սրբության ելքը Հայաստանից արգելելու փաստի առնչությամբ:
Ամենայն Հայոց Հայրապետի նկատմամբ այս գործողություններն անհիմն են ու անօրինական և կրում են ընդգծված քաղաքական բնույթ։
Եկեղեցու ներքին կյանքին միջամտելու ակնհայտ հակասահմանադրական և հակաօրինական այս կեցվածքով իշխանությունը խոչընդոտում է Վեհափառ Հայրապետի հովվապետական գործունեությունը։
Այս ամենը նաև անհարգալից վերաբերմունք է միլիոնավոր հավատացյալների և դարավոր այն կառույցի հանդեպ, որը եղել և մնում է հայոց պետականության անսասան հենասյունը։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը կոչ է անում անհապաղ վերանայել Հայոց Հայրապետի, Գերագույն Հոգևոր Խորհրդի անդամ վեց եպիսկոպոսների և քարտուղարի նկատմամբ կայացված ապօրինի որոշումները, ինչը պառակտում է մեր հասարակությունը, նսեմացնում հայրենի պետության վարկն ու հեղինակությունը։

Очевидной антиконституционной и незаконной позицией вмешательства во внутреннюю жизнь Церкви власть препятствует пастырскому служению Верховного Патриарха — Первопрестольный Святой Эчмиадзин
Первопрестольный Святой Эчмиадзин решительно осуждает и выражает глубокое возмущение в связи с возбуждением Генеральной прокуратурой Республики Армения уголовного преследования в отношении Его Святейшества Гарегина Второго, Верховного Патриарха и Католикоса всех армян, а также запретом на выезд Его Святейшества из Республики Армения.
Данные действия в отношении Верховного Патриарха и Католикоса всех армян являются необоснованными и незаконными и носят ярко выраженный политический характер.
Очевидной антиконституционной и противоправной позицией вмешательства во внутреннюю жизнь Церкви власть препятствует пастырскому служению Верховного Патриарха.
Происходящее также является проявлением неуважения к миллионам верующих и к многовековому институту, который был и остаётся незыблемой опорой армянской государственности.
Первопрестольный Святой Эчмиадзин призывает незамедлительно пересмотреть незаконные решения, принятые в отношении Католикоса всех армян, шести епископов — членов Высшего духовного совета, а также секретаря, поскольку они ведут к расколу общества и подрывают престиж и авторитет родного государства.