Վեհափառն ասել է՝ պատրաստ է անգամ բանտում նահատակվել, բայց չարի օրակարգը պատրաստ չէ ընդունել. Գրիգոր սարկավագ Մնացականյան (Տեսանյութ)
14/02/2026 15:19
Գրիգոր սարկավագ Մնացականյանն անհիմն միտք է որակում Նիկոլ Փաշինյանի երեկվա հայտարարությունները, թե դրսում Եպիսկոպոսաց ժողով հրավիրելու նպատակը «կաթողիկոսությունը Հայաստանից դուրս հանելն է»։
«Ինձ թվում է՝ ուղղակի ինչ-որ առիթ են ման եկել ու գտել նման շահարկում անելու, բայց պետք է խորհել այն մասին, թե որն է պատճառը, որ Եպիսկոպոսաց ժողովը դրսում ենք անում»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Գրիգոր սարկավագը։
Նա նշեց, որ Հայ առաքելական սուրբ եկեղեցու նկատմամբ հալածանք կա, փակեցին «Շողակաթ»-ը, գնդերեցների ինստիտուտը հանեցին, Սրբազան Հայրերը կալանքի տակ են, իսկ մյուսները՝ մեղադրյալի կարգավիճակում։
Հոգևորականներն այս իշխանությունից ամեն ինչ են սպասում, հասկացել են՝ ամեն ինչի ընդունակ են։
«Բայց, միևնույն ժամանակ, մենք հանգիստ ենք, Աստված մեզ հետ է։ Վեհափառի ուժեղ կեցվածքը բոլորիս ուժ է տալիս, Վեհափառն ասել է՝ պատրաստ է անգամ բանտում նահատակվել, բայց չարի օրակարգը պատրաստ չէ ընդունել»,- ասաց Գրիգոր սարկավագ Մնացականյանը։

«Верховный Патриарх заявил, что готов даже к мученичеству в тюрьме, но не готов принять повестку зла» — дьякон Григор Мнацаканян (видео)
Дьякон Григор Мнацаканян назвал необоснованными вчерашние заявления Никола Пашиняна о том, что цель проведения Епископского собрания за пределами страны — «вывезти Католикосат из Армении».
«Мне кажется, просто искали повод и нашли возможность для подобных спекуляций. Но следует задуматься о том, по какой причине мы проводим Собрание епископов за рубежом», — заявил дьякон в беседе с журналистами.
Он отметил, что в отношении Армянской Апостольской Святой Церкви осуществляется давление: был закрыт телеканал «Шогакат», упразднён институт полковых священников, некоторые архиереи находятся под арестом, другие имеют статус обвиняемых.
По его словам, духовенство ожидает от нынешней власти любых действий, поскольку считает её способной на всё.
«Но в то же время мы спокойны — Бог с нами. Твёрдая позиция Верховного Патриарха придаёт всем нам силы. Верховный Патриарх сказал, что готов даже к мученичеству в тюрьме, но не намерен принимать повестку зла», — заявил дьякон Григор Мнацаканян.