Ամեն ինչ հիմա ավելի վատ է, քան կար․ բժիշկը՝ առողջության պարտադիր ապահովագրության մասին (Տեսանյութ)
«Պարտադիր առողջության ապահովագրություն Հայաստանում․ ռիսկերն ու չլուծված հարցերը» թեմայով քննարկման ընթացքում բժիշկ Կարինե Աղալարյանը նշեց՝ բժշկական ապահովագրությունը երազանքի նման էր, թվում էր՝ Հայաստանում չի գալու այդ օրը, նպատակն էր, որ լավ լինի ժողովրդի համար, բայց հարց է առաջանում՝ ինչո՞ւ են հիմա տարանջատում բժիշկներին։
«Երբ նախագիծ է մշակվում, առաջնային պետք է մտածել կատարողների մասին։ Ի սկզբանե, երբ ներկայացնում էին ծրագիրը, խոսում բարեփոխումների մասին, բժիշկների մասին շատ փոքր տողով էր խոսվում ընդամենը, և այժմ պարզ է, որ այդ բարեփոխումները այնպիսին են, ասես մարդիկ խնդրի խորությունը չեն գիտակցում։ Շատ բժիշկների կողմից համախմբված կարծիք եմ ուզում հայտնել, որ այս բարեխոփումների ժամանակ կրկին անտեսված են բժիշկները։ Բժիշկների մի մասն էլ լռում է, քանի որ չի հավատում, որ ինչ- որ բան կփոխվի։ Այդպես լռելով էլ շատ բժիշկներ դուրս կգան աշխատանքից, որոշ մասն էլ դեռևս չի պատկերացնում, թե ինչ է կատարվում։ Եթե ապահովագրությունը լավ մշակվեր, շատ լավ կարող էր աշխատել»,-նշեց Աղալարյանը։
Նրա խոսքով՝ ամեն ինչ հիմա ավելի վատ է, քան կար, խնդիրներ կան «Արմեդ» ծրագրի հետ, որոշ կոդեր դեռևս բաց չեն.
«Եթե որակով առողջապահություն ենք ուզում, ապա եկեք պատշաճ վերաբերվենք բժիշկներին։ Նախարարությունը բնակչության մեծ ծավալի հոսք է ապահովում դեպի բուժկենտրոններ, բայց կոդերը դեռևս պատրաստ չեն։ Տեսակետ կա, որ նույն գումարն են բժիշկները ստանալու, ինչ նախկինում, պարզապես պետք է մի քիչ ավելի շատ պացինետների սպասարկել, բայց դա բնավ այդպես չէ։ Շարունակելու ենք ընդունել նույն թվով պացինետների, բայց ստանալու ենք տասնապատիկ քիչ գումար։ Շատ վատ մտածելակերպ է, թե պետք է քանակով լուծել խնդիրը»։

Сейчас всё стало хуже, чем было — врач о системе обязательного медицинского страхования (видео)
В ходе обсуждения «Обязательное медицинское страхование в Армении: риски и нерешённые вопросы» врач Карине Азарян заявила, что идея медицинского страхования долгое время воспринималась как нечто желанное и почти недостижимое — казалось, что в Армении этот день может и не наступить. Предполагалось, что система будет работать во благо населения, однако теперь возникает вопрос: почему в рамках реформ происходит фактическое разделение врачебного сообщества?
«При разработке любого проекта в первую очередь необходимо думать о его исполнителях. С самого начала, когда представляли программу и говорили о реформах, о врачах упоминалось лишь вскользь. И сегодня очевидно, что эти преобразования выглядят так, словно глубина проблемы не осознаётся. Хочу озвучить консолидированное мнение многих врачей: в ходе этих реформ медики вновь оказались в стороне. Часть врачей молчит, потому что не верит, что что-либо изменится. В результате такого молчания многие просто уйдут из профессии, а некоторые до сих пор не до конца понимают, что происходит. При грамотной разработке система страхования могла бы работать эффективно», — отметила Азарян.
По её словам, в настоящее время ситуация стала хуже, чем была ранее: сохраняются проблемы с программой «Армед», ряд кодов по-прежнему не открыт.
«Если мы хотим качественного здравоохранения, необходимо обеспечить надлежащее отношение к врачам. Министерство обеспечивает значительный поток пациентов в медицинские центры, однако соответствующие коды до сих пор не готовы. Существует мнение, что врачи будут получать те же суммы, что и прежде, просто обслуживая немного больше пациентов. Но это совершенно не так. Мы продолжим принимать то же количество пациентов, однако будем получать в разы меньше средств. Подход, основанный на попытке решить проблему исключительно за счёт увеличения количества, является глубоко ошибочным», — подчеркнула она.