Մենք չենք ջնջում անցյալը․ խաղաղության օրակարգը կառուցում ենք ցավը չմոռանալով. Արեգ Քոչինյանը՝ ՀՀ-ի և Ադրբեջանի քաղհասարակության հանդիպման մասին (Տեսանյութ)
16/02/2026 12:38
Ցամաքային անցման ճանապարհով Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակությունների ներկայացուցիչների հանդիպման գաղափարը ծնվել է հենց մեր՝ «Խաղաղության կամուրջ» նախաձեռնության ֆորմատում։ Այս մասին Արեգ Քոչինյանը հայտարարեց Ծաղկաձորում նախաձեռնության երրորդ համաժողովի ամփոփիչ ասուլիսում։
Նա նշեց, որ գաղափարը առաջացել է փորձագիտական քննարկումների ընթացքում․ «Հենց քննարկման ժամանակ էր ծնվել միտքը, որ հաջորդ հանդիպումը տեղի ունենա սահմանը հատելու ճանապարհով, և երկու երկրների ներկայացուցիչներն այն ողջունեցին ու իրականություն դարձրին»,– ասաց նա՝ հիշեցնելով, որ միջոցառումներն անցկացվում են երկու երկրների կառավարությունների անմիջական, այդ թվում՝ ֆինանսական աջակցությամբ։
Քոչինյանը անդրադարձավ նաև հնչող քննադատություններին․ «Շատ հաճախ ասում են՝ դուք փորձում եք ջնջել անցյալը, մոռացնել ցավը, խմբագրել պատմությունը։ Կարևոր է արձանագրել, որ մենք երբևէ մեր առջև նման նպատակ չենք դրել։ Մենք չենք փորձում մոռացության մատնել մեր պատմությունը, տարաձայնությունները կամ այն ցավը, որը կա թե՛ մեր հասարակությունում, թե՛ նրանց հասարակությունում։ Այս ֆորմատի նպատակը այդ ամբողջ բեռին զուգահեռ նաև խաղաղության օրակարգը սպասարկող նախագծերի ձևավորումն է՝ քննարկումների, դրական օրակարգի և առկա խնդիրների լուծման փորձերի միջոցով»։

«Мы не стираем прошлое: мы выстраиваем повестку мира, не забывая о боли» — Арег Кочинян о встрече гражданских обществ Армении и Азербайджана
Идея встречи представителей гражданских обществ Армении и Азербайджана с пересечением сухопутной границы родилась именно в формате инициативы «Мост мира». Об этом заявил Арег Кочинян на итоговой пресс-конференции третьего круглого стола инициативы в Цахкадзоре.
По его словам, инициатива возникла в ходе экспертных обсуждений. «Именно во время дискуссии появилась мысль о том, чтобы следующая встреча состоялась с пересечением границы по суше, и представители двух стран поддержали эту идею и реализовали её», — отметил он, напомнив, что мероприятия проходят при непосредственной, в том числе финансовой, поддержке правительств двух стран.
Кочинян также прокомментировал звучащую критику: «Нередко утверждают, что мы пытаемся стереть прошлое, заставить забыть боль, отредактировать историю. Важно зафиксировать: мы никогда не ставили перед собой такой цели. Мы не стремимся предать забвению нашу историю, разногласия или ту боль, которая существует как в нашем обществе, так и в их обществе. Цель данного формата — параллельно с этим грузом формировать проекты, обслуживающие повестку мира, посредством обсуждений, выработки позитивной повестки и попыток решения существующих проблем».