Կարևոր է, որ մասնագիտական համայնքը պասիվ դիտորդ չլինի համընդհանուր ապահովագրության հարցում․ Ծաղիկ Վարդանյան
16/02/2026 19:49
«Մինչև 18 տարեկանների համար էական փոփոխություն գրեթե չկան, նրանք նախկինում էլ պետական պատվերով սպասարկվում էին, պոլիկլինիկական ծառայությունները շարունակվում են նույն տրամաբանությամբ։ Բայց առաջնային օղակում արդեն տեսանելի է ծանրաբեռնվածության խնդիրը։ Կան թերապևտներ, որոնք նշում են, որ ունեն օրական 80 և նույնիսկ 100-ից ավելի այց։ Թեև սահմանված են միջին ցուցանիշներ, զուգահեռ կան նաև դրանցից էական շեղումներ։ Պետք է  գիտակցել, որ բժշկի աշխատանքի համար կան կենսունակության որակի չափորոշիչներ, և դրանք անտեսելը վտանգավոր է»,-  «Պարտադիր առողջության ապահովագրություն Հայաստանում․ ռիսկերն ու չլուծված հարցերը» թեմայով կազմակերպված քննարկման ընթացքում ասաց «Առողջության իրավունք» իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպության համանախագահ Ծաղիկ Վարդանյանը։
Նրա խոսքով՝ համընդհանուր առողջության ապահովագրության համար շատ կարևոր է  բժշկական կազմակերպությունների մասնակցությունը։
«Պաշտոնական տվյալներով՝  շուրջ 413 բժշկական կազմակերպություն արդեն իսկ միացել է  ապահովագրական փաթեթին։ Սակայն այստեղ հարց է առաջանում․ ապահովագրական համակարգին միանալը ենթադրում է պայմանագրային հարաբերություն՝ ապահովագրական հիմնադրամի և բժշկական կազմակերպության միջև։ Այս պահին լիարժեք պայմանագրային համակարգը  վերջնականապես ձևավորված չէ և կարծես թե պարզապես պետական պատվերի շարունակությունն է։ Այսինքն՝  փաստացի գտնվում ենք նախնական փուլում, երբ պետք է հասկանալ, այս կերպ կարելի՞ է աշխատել, թե՞ ոչ։ Հետևաբար, այս փուլում շատ կարևոր է, որ մասնագիտական համայնքը չլինի պասիվ դիտորդ»։

Важно, чтобы профессиональное сообщество не оставалось пассивным наблюдателем в вопросе всеобщего страхования — Цагик Варданян
16/02/2026 19:55
«Для лиц младше 18 лет существенных изменений практически нет: ранее они также обслуживались в рамках государственного заказа, и поликлинические услуги продолжают предоставляться по прежней логике. Однако на уровне первичного звена уже заметна проблема перегруженности. Есть терапевты, которые сообщают о 80 и даже более чем 100 приёмах в день. Хотя установлены средние нормативные показатели, фактически наблюдаются значительные отклонения. Следует понимать, что для работы врача существуют критерии качества и профессиональной устойчивости, и их игнорирование опасно», — заявила в ходе обсуждения «Обязательное медицинское страхование в Армении: риски и нерешённые вопросы» сопредседатель правозащитной общественной организации «Право на здоровье» Цагик Варданян.
По её словам, для полноценного функционирования системы всеобщего медицинского страхования крайне важно участие медицинских организаций.
«По официальным данным, около 413 медицинских организаций уже присоединились к страховому пакету. Однако возникает вопрос: присоединение к страховой системе предполагает договорные отношения между страховым фондом и медицинской организацией. В настоящее время полноценная договорная модель окончательно не сформирована и, по сути, напоминает продолжение механизма государственного заказа. Иначе говоря, мы фактически находимся на предварительном этапе, когда необходимо понять, возможна ли эффективная работа в таком формате. Следовательно, на этом этапе особенно важно, чтобы профессиональное сообщество не оставалось пассивным наблюдателем», — подчеркнула Варданян.