Գյուղատնտեսական պարենային համակարգերի հզորացումը կենսական նշանակություն ունի․ Հովհաննիսյան
Տնտեսական և սոցիալական խորհրդի գյուղատնտեսական պարենային համակարգերի փոխակերպմանը նվիրված հատուկ հանդիպմանը ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Պարույր Հովհաննիսյանը ընդգծել է գյուղատնտեսական պարենային համակարգերի հզորացման կենսական նշանակությունը՝ պարենային անվտանգության և սնուցման ապահովման, դիմակայուն տնտեսությունների ձևավորման, աշխատատեղերի ստեղծման, ինչպես նաև ավելացված արժեքի բարձրացման և առևտրային մրցունակության խթանման համար։ Այս մասին հայտնում է ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչությունը։
«Նա նշել է, որ գյուղատնտեսական պարենային համակարգերը հանդիսանում են կենսաբազմազանության գործողությունների կարևոր հենասյուներից մեկը՝ փոխկապակցելով պարենային անվտանգությունը, կլիմայական դիմակայունությունը, գյուղական զարգացումը, աղքատության կրճատումը և էկոհամակարգերի ամբողջականությունը։
Դեսպանն ընդգծել է, որ COP17 Հայաստանի նախագահության շրջանակներում նախատեսվում է սերտ համագործակցություն հաստատել Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի և Պարենի և գյուղատնտեսության կազմակերպության քարտուղարությունների հետ՝ նախաձեռնություններ իրականացնելու, որոնք կխթանեն ագրոպարենային համակարգերի դերը կենսաբազմազանության պահպանման գործում և կաջակցեն բնական ռեսուրսների ավելի կայուն օգտագործման ուղղությամբ համատեղ գործողություններին»,-ասված է հաղորդագրության մեջ։

Укрепление агропродовольственных систем имеет жизненно важное значение — Ованнисян
Постоянный представитель Республики Армения при ООН Паруйр Ованнисян, выступая на специальном заседании Экономического и социального совета, посвящённом трансформации агропродовольственных систем, подчеркнул жизненно важное значение их укрепления для обеспечения продовольственной безопасности и полноценного питания, формирования устойчивых экономик, создания рабочих мест, а также повышения добавленной стоимости и стимулирования торговой конкурентоспособности. Об этом сообщает Постоянное представительство Республики Армения при ООН.
«Он отметил, что агропродовольственные системы являются одной из ключевых опор реализации действий в сфере биоразнообразия, обеспечивая взаимосвязь между продовольственной безопасностью, климатической устойчивостью, развитием сельских территорий, сокращением бедности и сохранением целостности экосистем.
Посол подчеркнул, что в рамках председательства Армении на COP17 планируется наладить тесное сотрудничество с секретариатами Конвенции о биологическом разнообразии и Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН для реализации инициатив, направленных на усиление роли агропродовольственных систем в сохранении биоразнообразия и поддержку совместных действий по более устойчивому использованию природных ресурсов», — говорится в сообщении.