Եկեղեցականների մասին զրպարտող հայտարարությունները նախընտրական պրոցեսում որոշակի լարվածություն առաջացնելու գործիք են, որին հանրությունը չպետք է տրվի. իրավապաշտպան
17/02/2026 12:40
Հայ առաքելական սուրբ եկեղեցու դեմ արշավն օր-օրի ավելի լայն թափ է ստանում։ Թիրախավորվում, քրեական հետապնդման են ենթարկվում հոգևորականները։
Օրեր առաջ էլ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ռուսական «Дождь»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, թե Հայ առաքելական սուրբ եկեղեցու «4-5 բարձրաստիճան հոգևորականներ մանկապղծության մեջ են թաթախված»։
Իրավապաշտպան Զարուհի Հովհաննիսյանը նշում է՝ ցանկացած անձի նկատմամբ զրպարտող հայտարարություններ անելն անտեղի է ու չի կարելի օրենքով։
«Կարծում եմ՝ կա իրավական պաշտպանության մեխանիզմ՝ դիմել դատարան սուտ մատնության, զրպարտանքի հոդվածներով, ես շատ կողջունեի, որպեսզի եկեղեցին այդպիսի օրինական պաշտպանության միջոցներից օգտվեր»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում նշեց Հովհաննիսյանը։
Իրավապաշտպանի համար անընդունելի է, որ անընդհատ նմանատիպ հայտարարություններ են հնչում եկեղեցականների նկատմամբ, բայց եկեղեցին անպատասխան է թողնում դրանք։
Զարուհի Հովհաննիսյանը ՔՊ-ականների՝ եկեղեցու հասցեին զրպարտող հայտարարությունները կապում է նաև նախընտրական գործընթացների հետ։
«Սա նախընտրական պրոցեսում որոշակի լարվածություն առաջացնելու գործիք է, որին հանրությունը չպետք է տրվի, այս ամենը պետք է լուծվի իրավական ճանապարհով»,- ընդգծեց Հովհաննիսյանը։
Հայ առաքելական սուրբ եկեղեցին պետք է Ալեն Սիմոնյանից պահանջի հայտարարությունը հաստատող փաստեր, իրավապաշտպանն ասում է՝ պարտադիր է սա։
«Եթե չներկայացվի՝ պետք է լինեն իրավական հետևանքներ, համենայնդեպս, սա կլինի հանրային մի միջոց, որտեղ հանրությունը կարող է իրավական ճանապարհով արձագանքել, հետևել այդ դատավարությանը»,- ասաց նա։
Զարուհի Հովհաննիսյանի խոսքով՝ չկա ինստիտուտ, որտեղ չլինեն արատավոր երևույթներ ու քննադատել, միջամտել միշտ կարելի է, բայց երբ դա արվում է օրենքի խախտմամբ, այսինքն՝ ինքնավար կառույցի խնդիրներին միջամտել, ասել, թե ով պետք է լինի ղեկավար, արդեն իրավական կատեգորիաներ են, պետության կողմից խառնվել կամ միջամտել ինքնավար կառույցի գործունեությանը՝  իրավունքի խախտում է։
Իրավապաշտպանը կարծում է, որ միայն դատարաններն են, որ կկարողանան Նիկոլ Փաշինյանին ասել՝ չի՛ կարելի միջամտել եկեղեցու ներքին գործերին։
«Ուղղակի ես չեմ տեսնում եկեղեցու կողմից դատարան դիմելու ու իրավունքները պաշտանելու հստակ քայլեր, օրենսդրորեն միակ անկախ կառույցը դատարանն է, ցանկացած վեճ, ի վերջո, լուծվում է դատական կարգով, եթե դրանք անհատական թիրախավորումներ են, շատ ավելի դժվար է, բայց, օրինակ, կառույցի ինքնավարությունը խախտելու, զրպարտության կամ սուտ մատնության դեպքերով հնարավոր է դիմել դատարան ու հասարակությունը կկարողանա հետևողականորեն դիտարկել, թե ինչպիսի քայլեր է իրականացնում դատարանը»,- հավելեց Զարուհի Հովհաննիսյանը։

Правозащитник: клеветнические заявления против священнослужителей в предвыборный период — инструмент напряжения, которому общество не должно поддаваться
17/02/2026 13:32
Кампания против Армянской Апостольской Святой Церкви набирает обороты. Священнослужители подвергаются целенаправленным нападкам и уголовному преследованию.
Несколько дней назад председатель Национального собрания Армении Ален Симонян в интервью российскому телеканалу «Дождь» заявил, что «4–5 высокопоставленных священнослужителей Армянской Апостольской Святой Церкви замешаны в педофилии».
Правозащитница Заруи Ованнисян отметила, что любые клеветнические заявления в адрес конкретных лиц являются необоснованными и запрещены законом.
«Существует правовой механизм защиты — обращение в суд по статьям о клевете и ложном обвинении. Я бы приветствовала, если бы церковь воспользовалась этими законными средствами защиты», — заявила Ованнисян в интервью Aysor.am.
Правозащитница подчеркнула, что неприемлемо, когда подобные заявления постоянно звучат в адрес священнослужителей, а церковь остаётся без ответа.
Заруи Ованнисян связывает клеветнические заявления в адрес церкви с предвыборным процессом.
«Это инструмент создания напряжённости в предвыборный период, которому общество не должно поддаваться. Все эти вопросы должны решаться исключительно правовым путём», — отметила она.
По мнению Ованнисян, Армянская Апостольская Церковь должна потребовать от Алена Симоняна доказательств, подтверждающих его заявления. «Если они не будут предоставлены, должны быть юридические последствия. В любом случае, это будет публичным механизмом, через который общество сможет правовым способом реагировать и отслеживать ход судебного разбирательства», — подчеркнула правозащитник.
Она добавила, что в любой организации возможны негативные явления, критику и вмешательство в деятельность допустимы, но когда это делается с нарушением закона — то есть вмешательство в дела автономного учреждения, указание, кто должен занимать руководящие должности — это уже юридическая категория. Любое вмешательство государства в деятельность автономного органа является нарушением закона.
«Только суды могут сказать Николу Пашиняну, что вмешательство во внутренние дела церкви недопустимо. Я не вижу со стороны церкви чётких шагов по обращению в суд для защиты своих прав. Законодательно единственный независимый институт — это суд. Любой спор в конечном итоге решается через судебный порядок. Если речь идёт о целенаправленной атаке на отдельного человека, это сложнее, но, например, при нарушении автономии учреждения, клевете или ложных обвинениях можно обратиться в суд, и общество сможет последовательно отслеживать, какие меры предпринимает суд», — резюмировала Заруи Ованнисян.