Վիրահատությունից հետո Միքայել Սրբազանը դուրս է գրվում հիվանդանոցից. Մանրամասներ
Շիրակի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանն այսօր «Իզմիրլյան» ԲԿ-ից դուրս կգրվի։ Այս մասին Aysor.am-ին ասաց նրա պաշտպան Մարինե Ֆարմանյանը։
Սրբազանը կալանքը կշարունակի կրել տանը՝ Գյումրիում։
Հարցին, թե կկարողանա՞ արդյոք Սրբազանը մասնակցել պատարագների, Մարինե Ֆարմանյանը պատասխանեց, թե այդ մասին կարգավորում չկա դատարանի որոշման մեջ։
«Մենք պատրաստվում ենք այդ հարցին հետամուտ լինել։ Դատական նիստի ժամանակ այդ հարցի վերաբերյալ միջնորդություն ենք ներկայացրել։ Դատարանն այդ միջնորդության քննությունը հետաձգել է այն պատճառաբանությամբ, որ ինչպես ներպետական, այնպես էլ միջազգային դատական պրակտիկայի ուսումնասիրության անհրաժեշտություն ունի։ Հուսով եմ, հաջորդ դատական նիստին արդեն այդ հարցի պատասախանը կունենանք»։
Հաջորդ դատական նիստի օրը դեռ որոշված չէ։
«Դատարանն սպասում է, որ Սրբազանը մի փոքր կազդուրվի, դրա մասին բժշկական հաստատությունից տեղեկատվություն կստանան, նոր միայն կնշանակեն նիստի օրը»,-ասաց Մարինե Ֆարմանյանը։
Հիշեցնենք՝ Միքայել Սրբազանը երկրորդ անգամ էր վիրահատության ենթարկվել «Իզմիրլյան» ԲԿ-ում։
Հիշեցնենք նաև, որ Սրբազանի խափանման միջոց կալանքը փոխարինվել է տնային կալանքով՝ համակցված բացակայելու արգելքով։
Սրբազան Հորն արգելվել է այլ անձանց հետ ունենալ նամակագրություն, հեռախոսային խոսակցություններ, օգտվել հաղորդակցության այլ ձևերից։
Սրբազանին կարող են տեսակցել միայն մերձավոր ազգականները, պաշտպանները, Շիրակի թեմի հոգևոր դասի մեկ ծառայող ու վարչատնտեսական մասի մեկ աշխատակից։

После операции архиепископа Микаела выписали из больницы — подробности
Сегодня глава Ширакской епархии архиепископ Микаел Аджапахян будет выписан из медицинского центра «Измирлян», сообщила Aysor.am его адвокат Марине Фарманян.
Архиепископ Микаел продолжит отбывать домашний арест в Гюмри.
На вопрос, сможет ли Архиепископ Микаел участвовать в богослужениях, Марине Фарманян ответила, что в решении суда по этому вопросу конкретного указания нет.
«Мы намерены добиться решения по этому вопросу. На судебном заседании мы подали ходатайство, но суд отложил его рассмотрение, сославшись на необходимость изучения как национальной, так и международной судебной практики. Надеюсь, что на следующем заседании мы получим ответ по этому вопросу», — сказала адвокат.
Дата следующего заседания ещё не определена.
«Суд ждёт, пока архиепископ Микаел немного восстановится, получит информацию от медицинского учреждения, и только после этого назначит дату заседания», — добавила Марине Фарманян.
Напомним, что Архиепископ Микаел перенес вторую операцию в медицинском центре «Измирлян».
Также напомним, что меру пресечения архиепископу Микаелу изменили с ареста на домашний арест с запретом на выезд из страны.
Ему запрещено переписываться с другими лицами, общаться по телефону или пользоваться иными средствами связи.
Навещать архиепископа Микаела могут только близкие родственники, адвокаты, один священнослужитель Ширакской епархии и один сотрудник административно-хозяйственной части.