Ինչու մեկնաբանը խուսափեց հնչեցնել Արցախ անունը. պարզաբանում՝ Հանրային հեռուստաընկերությունից
Միլանում Օլիմպիական խաղերում Հայաստանը ներկայացնող գեղասահորդ զույգը հանդես է եկել Արա Գևորգյանի «Արցախ» ստեղծագործության հնչյունների ներքո։ Հանրային հեռուստաընկերության մեկնաբանը, սակայն, խուսափեց ասել, որ Արա Գևորգյանի «Արցախ» ստեղծագործության ներքո սահադաշտ դուրս կգան մեր մարզիկները։
Aysor.am-ը գրավոր հարցմամբ դիմել էր Հանրային հեռուստաընկերություն՝ խնդրելով պարզաբանել՝ արգելվա՞ծ է Հ1-ում օգտագործել «Արցախ» բառը, եթե ոչ, ապա ինչո՞ւ ստեղծագործության անունը հնչեցնելու փոխարեն կիրառվեց «հրաշալի ստեղծագործության ներքո» բառակապակցությունը։
Հեռուստաընկերությունից պատասխանել են, թե Ձմեռային օլիմպիական խաղերի լուսաբանումն իրականացվում է մրցումների կազմակերպիչների կողմից սահմանված խիստ կանոնակարգերի շրջանակում:
«Խաղերի կազմակերպիչը՝ Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն (ՄՕԿ), սահմանում է միասնական հաղորդակցային և խմբագրական պահանջներ, որոնք պարտադիր են բոլոր պաշտոնական հեռարձակողների համար։ Օլիմպիական խաղերի ընթացքում մեկնաբանությունները պետք է հիմնվեն բացառապես պաշտոնական տեղեկատվության և կազմակերպիչների հրապարակած
ձևակերպումների վրա:
Պաշտոնական կայքում տվյալ ստեղծագործության վերաբերյալ կիրառված է հենց այն ձևակերպումը, որը հնչել է եթերում: Հանրային հեռարձակողը պարտավոր է առաջնորդվել բացառապես պաշտոնական աղբյուրով և իրավունք չունի շեղվելու կամ ինքնուրույն փոփոխելու այդ ձևակերպումները:
Ուստի խոսքը որևէ բառի օգտագործման արգելքի մասին չէ: Խնդիրը պայմանավորված է բացառապես Օլիմպիական խաղերի լուսաբանման
միասնական կանոնների պահպանմամբ և միջազգային պարտավորությունների կատարումով»,- Aysor.am-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան՝ նշել են հեռուստաընկերությունից։

Почему комментатор избежал упоминания названия «Арцах»: разъяснение Общественного телевидения
В Милане на Олимпийских играх фигуристы Карина Акопова и Никита Рахманин представляющие Армению, выступили под звучание произведения Ара Геворгяна «Арцах». Однако комментатор Общественного телевидения воздержался от того, чтобы сказать, что наши спортсмены выйдут на лёд под мелодию Ара Геворгяна «Арцах».
Aysor.am направил письменный запрос в Общественное телевидение с просьбой пояснить: запрещено ли на Общественном телевидении использовать слово «Арцах», и если нет, то почему вместо упоминания названия произведения в эфире использовалась формулировка «под звучание прекрасного произведения».
В ответ в телекомпании сообщили, что освещение зимних Олимпийских игр осуществляется в рамках строгих правил, установленных организаторами соревнований.
«Организатор игр — Международный олимпийский комитет (МОК) — устанавливает единые требования к коммуникации и редакционной политике, обязательные для всех официальных вещателей. Во время Олимпийских игр комментарии должны основываться исключительно на официальной информации и формулировках, опубликованных организаторами.
На официальном сайте о данном произведении использована именно та формулировка, которая прозвучала в эфире. Общественный вещатель обязан руководствоваться исключительно официальными источниками и не имеет права отклоняться или самостоятельно изменять эти формулировки.
Таким образом, речь не идёт о запрете на использование какого-либо слова. Вопрос исключительно связан с соблюдением единых правил освещения Олимпийских игр и выполнением международных обязательств», — сообщили в Общественном телевидении в ответ на письменный запрос Aysor.am.