«Պետական ռեկետ և գերշահույթ՝ օնլայն տաքսու վարորդների հաշվին». Մեսրոպ Մանուկյան (Տեսանյութ)
«Օնլայն տաքսիների վարորդների իրավունքները տոտալ ոտնահարվում են, և Հայաստանում չկա մի կառույց՝ ո՛չ Մարդու իրավունքների պաշտպանը, ո՛չ ՏԿԵՆ-ը, ո՛չ էլ մեկ ուրիշը, որ զբաղվի նրանց իրավունքների պաշտպանությամբ»,-լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց Երևանի ավագանու «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամ  Մեսրոպ Մանուկյանը։
Նա նշեց, որ «Մայր Հայաստան» խմբակցության անդամներին են դիմել տաքսու վարորդներն ու խնդրել բարձրաձայնել իրենց խնդիրները։
Ավագանու անդամի խոսքով, օնլայն տաքսի ծառայություններում աշխատում է մոտ 120 000 վարորդ, որոնցից շուրջ 40 000-ի համար տաքսի վարելը միակ աշխատանքն է։ Նրանք աշխատում են շուրջ 12 ժամ։
«Այս մարդկանց աշխատածը ամսական 200 հազար դրամից ավելի է, վարորդները 4-5 տոկոս պետտուրք են վճարում, բայց չեն համարվում գրանցված աշխատող, այսինքն՝ սա պետության կողմից ռեկե՞տ  է: Եթե ռեկետ չէ, բա դու պետություն, այս վարորդներին ի՞նչ ես հետ տալիս: Գերշահույթ եք ստանում՝ օնլայն տաքսու վարորդների հաշվին»,- նկատեց Մեսրոպ Մանուկյանը:
Հիշեցնենք, որ Բրազիլիայի հրապարակում իրականացվում է ստորագրահավաք օնլայն տաքսու վարորդների կողմից: Նրանց բողոքը վերաբերում է բոլոր օնլայն տաքսիներին. պահանջում են, որ ամեն պատվերից վարորդից գանձվող տոկոսադրույքն իջեցվի, իրենք էլ գրանցվեն որպես օրինական աշխատողներ, որ կարողանան նաև օգտվել Առողջության համընդհանուր ապահովագրությունից։

Государственный рэкет и сверхприбыль за счет водителей онлайн-такси — Месроп Манукян (видео)
«Права водителей онлайн-такси полностью нарушаются, и в Армении нет ни одного органа — ни Омбудсмена, ни Министерства территориального управления и инфраструктур, ни кого-либо еще — кто занимался бы защитой их прав», — заявил в интервью журналистам член фракции «Мать Армения» в Совете старейшин Еревана Месроп Манукян.
Он отметил, что к членам фракции «Мать Армения» обратились водители такси с просьбой озвучить их проблемы.
По словам члена Совета старейшин, в службах онлайн-такси работает около 120 000 водителей, из которых примерно для 40 000 вождение такси является единственным источником дохода. Они трудятся около 12 часов в день.
«Эти люди зарабатывают свыше 200 000 драм в месяц, водители платят государству 4–5% от дохода, но при этом не считаются зарегистрированными работниками. Это что, государственный рэкет? Если это не рэкет, тогда как государство компенсирует этим водителям их труд? Вы получаете сверхприбыль за счет водителей онлайн-такси», — подчеркнул Месроп Манукян.
Напомним, что на площади Бразилии проходит сбор подписей водителями онлайн-такси. Протест касается всех онлайн-сервисов такси. Они требуют снижения высоких процентных ставок для операторов сервиса с каждого заказа, официальной регистрации как трудоустроенных работников и возможности пользоваться системой всеобщего медицинского страхования.