Կեղծ մեղադրանքներով Ռուբեն Վարդանյանին 20 տարվա ազատազրկման դատապարտելը արդարադատության ծաղր է, Թրամփին կոչ եմ անում կատարել հայ գերիներին ազատելու հրապարակային խոստումը. Ջարեդ Գենսեր
18/02/2026 14:10
Բաքվի ռազմական դատարանի կողմից կեղծ մեղադրանքներով Ռուբեն Վարդանյանին 20 տարվա ազատազրկման դատապարտելը պարզապես արդարադատության ծաղր է։ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը պետք է կատարի ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին տված իր հրապարակային խոստումն ու ապահովի Բաքվում գտնվող Ռուբեն Վարդանյանի և 19 հայ գերիների ազատ արձակումն ու ապահով վերադարձը Հայաստան։ X-ի իր միկրոբլոգում այս մասին գրել է Արցախի նախկին պետնախարար, գործարար, բարերար Ռուբեն Վարդանյանի միջազգային փաստաբան Ջարեդ Գենսերը։
Հիշեցնենք, որ  Բաքվի դատարանը Ռուբեն Վարդանյանին դատապարտել է 20 տարվա ազատազրկման։
Գենսերը շեշտել է, որ Վարդանյանի միակ «հանցագործությունը» Լեռնային Ղարաբաղի հայ քրիստոնյա ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի պաշտպանությունն էր՝ ընդգծելով, որ դատավարությունն ինքնին ամբողջությամբ կեղծիք էր, քանի որ քաղաքացիական անձանց ռազմական դատարանում դատելն ապօրինի է։
«Դատաքննությունը նաև գաղտնի է անցկացվել, դատավարական բազմաթիվ ընթացակարգերի խախտումներով, ինչպիսիք են փաստաբանի հետ կապվելու բազմաթիվ մերժումները, տասնյակ միջնորդությունների անտեսումը, որոնք, ի դեպ, հենց ադրբեջանական օրենսդրությամբ պետք է դիտարկվեն մի քանի օրվա ընթացքում։ Ռուբեն Վարդանյանի դատավճիռը խախտում է և՛ միջազգային, և՛ ադրբեջանական օրենքները»,- նշել է Գենսերը։
Ինչ վերաբերում է «վկաների» ներկայացրած «ապացույցներին», դրանք, փաստաբանի խոսքով, ասեկոսեներ էին, հետևաբար անօրինական էր որպես ապացույց դիտարկելը:
«Հետևաբար, Ռուբենի դատապարտումը և դատավճիռը խախտում են ինչպես միջազգային, այնպես էլ ադրբեջանական օրենքները, և բոլոր 19 հայ-քրիստոնյա քաղբանտարկյալներն ու ռազմագերիները պետք է անհապաղ և անվերապահորեն ազատ արձակվեն։ Ես կոչ եմ անում նախագահ Թրամփին կատարել իր հրապարակային պարտավորությունը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ՝ ապահովելու նրանց բոլորի ազատ արձակումը նախագահ Ալիևից, որպեսզի նրանք կարողանան անվտանգ վերադառնալ Հայաստան»,-գրել է նա։

Jared Genser: Ruben Vardanyan’s sentence to 20 years in prison is simply a travesty of justice
The conviction and sentence of  RubenVardanyan to 20 years in prison by the Baku Military Court on manufactured charges is simply a travesty of justice, Jared Genser, International Counsel to Ruben Vardanyan wrote on his X microblog, urging President Donald Trump to follow through on his public commitment to Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan to secure the release of all of them from President Aliyev so they can safely return to Armenia.
Baku’s court sentenced Artsakh former State Minister Ruben Vardanyan to 20 years in prison.
Genser noted that Ruben Vardanyan’s only ‘crime’ was standing up for the right to self-determination of the Armenian-Christian people of Nagorno-Karabakh.
“The trial itself was a total sham as it is illegal for civilians to ever be tried before a military court. It was also held in secret, with countless other due process abuses such repeated denials of access to counsel and the court simply ignoring dozens of filed motions that under Azeri law had to each be ruled upon within days of their filing. Beyond that, literally all the so-called ‘evidence’ of the ‘witnesses’ presented to the court was illegal as inadmissible hearsay,” Genser noted.
Speaking about witnesses he said, “Every witness claimed they or family members were injured in attacks by the Armenian military or other armed groups - but the sum total of the ‘evidence’ Ruben was actually connected to or responsible for any of these attacks was their having heard in the Azeri state-run media that he was responsible. That is evidence of nothing at all. As such, Ruben’s conviction and sentence violates both international and Azeri law and all 19 Armenian-Christian political prisoners and POWs must be immediately and unconditionally released. I urge President Donald Trump to follow through on his public commitment to Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan to secure the release of all of them from President Aliyev so they can safely return to Armenia.”