Հավատարիմ ենք մեր հանձնառությանը՝ պաշտպանելու բոլոր նրանց իրավունքները, ում անարդարացիորեն զրկել են ազատությունից. «Ավրորա» մարդասիրական հիմնադրամ
Արմինե Աֆեյանի և «Ավրորա» մարդասիրական հիմնադրամի հայտարարությունը.
«Մենք խստորեն դատապարտում ենք «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ կայացված անարդար դատավճիռը, որով նա դատապարտվեց 20 տարվա ազատազրկման։
Մենք կոչ ենք անում անհապաղ ազատ արձակել Ռուբենին եւ դիմում ենք միջազգային հանրությանը՝ պաշտպանելու արդարության, մարդու իրավունքների եւ արդար դատավարության սկզբունքները։
Ռուբենին առաջադրված մեղադրանքները, որոնք առնչվում են Լեռնային Ղարաբաղում (Արցախում) նրա մարդասիրական գործունեությանը, անտեսում են մարդու հիմնարար իրավունքները, ինչը մտահոգիչ է։
Տասնամյակներ շարունակ Ռուբենը եղել է կրթության, մարդասիրական օգնության եւ սոցիալական առաջընթացի անձնվեր պաշտպան՝ իր կյանքը նվիրելով համայնքների հզորացմանը եւ մարդկային արժանապատվության խթանմանը: 2015 թ․ նա համահիմնադրեց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը, որը նրա անսասան նվիրումի վառ ապացույցն է՝ մեծարելու նրանց, ովքեր ուրիշներին պաշտպանելու համար վտանգում են իրենց կյանքը:
Ադրբեջանի ռազմական դատարանի կայացրած վճիռը ոչ միայն մեծագույն անարդարություն է, այլև անասելի ցավ նրա ընտանիքի համար, որն այս ամբողջ ընթացքում անցնելով այս ծանր փորձության միջով՝ բախվել է հսկայական դժվարությունների։ Մենք մեր աջակցությունն ենք հայտնում նրա կնոջը, երեխաներին եւ թոռանը, որոնք նույնիսկ այսպիսի ծանր պահին շարունակում են ցուցաբերել աննկարագրելի ուժ։
Ռուբենի գործունեությունը, հատկապես սրվող հակամարտությունների այս ժամանակաշրջանում, արտացոլում է այն արժեքները, որոնց վրա հիմնված է «Ավրորան»՝ կարեկցանք, խիզախություն եւ մարդկայնության հանդեպ անսասան հավատ։ Նրա դատավճիռը մտահոգիչ ուղերձ է նրանց, ովքեր իրենց կյանքը նվիրում են մարդասիրական գործին հատկապես այն ժամանակ, երբ տարածաշրջանը բախվում է լուրջ մարտահրավերների՝ հանգեցնելով տասնյակ հազարավոր տեղահանվածների եւ անհապաղ օգնության կարիք ունեցողների խնդրին։
Մենք շարունակում ենք հավատարիմ մնալ մեր հանձնառությանը՝ աջակցելու Ռուբենի ընտանիքին, պայքարելու հանուն նրա ազատության եւ պաշտպանելու բոլոր նրանց իրավունքները, որոնց անարդարացիորեն զրկել են ազատությունից։
«Ավրորան» հիմնադրվել է՝ լույս սփռելու խիզախության եւ մարդասիրական արարքների վրա, որոնք դրսեւորվում են նույնիսկ ամենադժվարին պահերին։
Ռուբեն, քո ստեղծած ժառանգությունը շարունակում է ոգեշնչել մեզ, եւ մենք հաստատուն ենք արդարադատությունը վերականգնելու մեր ջանքերում»։

Мы продолжаем оставаться верными своей миссии — защищать права всех тех, кто был несправедливо лишен свободы: гуманитарный фонд «Аврора»
Гуманитарный фонд «Аврора» осудил вынесенный бакинским судом несправедливый приговор в отношении соучредителя фонда Рубена Варданяна.
«Мы решительно осуждаем вынесенный несправедливый приговор соучредителю гуманитарной инициативы «Аврора» Рубену Варданяну, согласно которому ему назначено 20 лет лишения свободы», — говорится в заявлении Арминэ Афеян и гуманитарного фонда «Аврора».
«Мы призываем немедленно освободить Рубена и обращаемся к международному сообществу с просьбой защитить принципы справедливости, прав человека и надлежащего судебного разбирательства.
Обвинения против Рубена, связанные с его гуманитарной деятельностью в Нагорном Карабахе (Арцахе), игнорируют фундаментальные права человека, что вызывает обеспокоенность.
На протяжении десятилетий Рубен посвятил себя образованию, гуманитарной помощи и социальному прогрессу, укрепляя сообщества и продвигая человеческое достоинство. В 2015 году он стал сооснователем гуманитарной инициативы «Аврора», которая стала ярким доказательством его незыблемой преданности делу — чествовать тех, кто рискует своей жизнью, чтобы защищать других.
Решение военного суда Азербайджана — это не только величайшая несправедливость, но и невыразимая боль для его семьи, которая на протяжении всего этого времени сталкивается с огромными трудностями. Мы выражаем поддержку его жене, детям и внуку, которые даже в этот тяжелый момент проявляют невообразимую стойкость.
Деятельность Рубена, особенно в период обострения конфликтов, отражает ценности, на которых основана «Аврора» — сострадание, мужество и непоколебимая вера в человечность. Его приговор — тревожный сигнал для всех, кто посвящает свою жизнь гуманитарной работе, особенно когда регион сталкивается с серьезными вызовами, что приводит к десяткам тысяч вынужденных переселенцев и нуждающихся в неотложной помощи.
Мы продолжаем оставаться верными своей миссии — поддерживать семью Рубена, бороться за его освобождение и защищать права всех тех, кто был несправедливо лишен свободы.
«Аврора» была основана, чтобы проливать свет на мужество и гуманизм, проявляющиеся даже в самые трудные времена.
Рубен, наследие, которое ты создал, продолжает вдохновлять нас, и мы твердо настроены восстановить справедливость», - говорится в заявлении фонда.