ՀՀ-ում արձանագրվել է «Չիկունգունիա տենդ» հիվանդության դեպք
Փետրվարի 18-ին ՀՀ-ում արձանագրվել է «Չիկունգունիա տենդ» հիվանդության դեպք։ Հիվանդը վարակվել է Սեյշելյան կղզիներում մոծակի խայթոցից։ Տվյալ պահին հիվանդի առողջական վիճակը գնահատվում է բավարար։ Հայտնում են Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնից:
Հիվանդության գաղտնի շրջանը կազմում է 2-12 օր, հիմնական ախտանշաններն են՝ տենդ, սաստիկ հոդացավ, մկանացավ, մաշկային ցանավորում, թուլություն։ Վարակը փոխանցվում է մոծակի խայթոցի միջոցով։ Վարակը մարդուց մարդուն չի փոխանցվում, մասնահատուկ բուժում չունի։ Վարակի դեմ պատվաստանյութը չի ստացել լայն կիրառում։ Ռիսկի խմբեր են համարվում քրոնիկ հիվանդություններ ունեցող և տարեց մարդիկ, ինչպես նաև հղիները։ Մահացության դեպքերը հազվադեպ են և վարակվածների շրջանում կազմում են մոտավոր 0.1%(հիմնականում տարեցներ, քրոնիկ հիվանդություններ ունեցող անձինք)։
Վարակվելու հավանական ռիսկերը նվազեցնելու համար անհրաժեշտ է․
* օգտագործել հակամիջատային ցանցեր
* կրել փակ, երկարաճիտք հագուստ
* օգտագործել միջատավանիչ նյութեր և սարքեր
Հիշեցում ճանապարհորդներին
Վերջին ժամանակահատվածում Սեյշելյան կղզիներում, Շրի Լանկայում, Սուրինամում, Բոլիվիայում և Կուբայում արձանագրվել են Չիկունգունիա տենդի բռնկումներ։ Նշված տարածաշրջաններից վերադառնալիս նման ախտանշանների առկայության դեպքում հարկավոր է դիմել բժիշկ՝ վարակաբանի։

Chikungunya fever case reported in Armenia
On February 18, Armenia confirmed a case of Chikungunya fever. The patient contracted the infection from a mosquito bite in the Seychelles. Currently, the patient’s condition is satisfactory, according to the National Center for Disease Control and Prevention.
Chikungunya fever has a latent period of 2–12 days. Its main symptoms include fever, severe joint and muscle pain, skin rash, and weakness. The disease is transmitted only through mosquito bites and cannot be spread from person to person. There is no specific treatment, and the vaccine is not widely available.
Risk groups include the elderly, people with chronic illnesses, and pregnant women. Mortality is rare, around 0.1%, primarily affecting those in the high-risk groups.
Preventive measures:
Use insect repellents
Wear long-sleeved, protective clothing
Utilize mosquito nets and other insect control devices
Traveler advisory:
Recent Chikungunya outbreaks have been reported in the Seychelles, Sri Lanka, Suriname, Bolivia, and Cuba. Travelers returning from these regions who experience symptoms should consult a doctor or infectious disease specialist promptly.