Դատարանը վարույթ է ընդունել Եկեղեցու երկու հայցերը Արամայիս Թախմազյանի դեմ
Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին երկու առանձին հայցադիմում է ներկայացրել ընդդեմ Թալինի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու կարգալույծ քահանա Արամայիս Դավթի Թախմազյանի (նախկին Տեր Թադե)։
Դատական տեղեկատվական համակարգից տեղեկանում ենք, որ Արագածոտնի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Զարուհի Մկրտչյանը երկու հայցադիմումն էլ ընդունել է վարույթ։
Առաջին հայցով Եկեղեցին, հիմք ընդունելով ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի 121-րդ հոդվածը, դատարանից պահանջում է պարտավորեցնել Արամայիս Թախմազյանին հետ վերադարձնել Արագածոտնի մարզի Թալին քաղաքի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին (այդ թվում՝ եկեղեցու բանալիները)՝ որպես Եկեղեցու սեփականություն։ Բացի այդ, հայցով պահանջվում է արգելել Թախմազյանին մուտք գործել Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու Սուրբ Խորան, ավանդատուն և ատյան հատվածներ։ Եկեղեցին նաև խնդրում է պատասխանողից հօգուտ իրեն բռնագանձել դատական ծախսերը, այդ թվում՝ նախապես վճարված պետական տուրքի գումարը։
Երկրորդ հայցադիմումով Եկեղեցին դատարանից պահանջում է պարտավորեցնել Արամայիս Թախմազյանին և Հռիփսիմե  Խաչատրյանին վերադարձնել Եկեղեցուն սեփականության իրավունքով պատկանող՝ Արագածոտնի մարզի Թալին քաղաքի Մյասնիկյան 3-րդ շենքի 5-րդ բնակարանը՝ վտարելով պատասխանողներին նշված բնակարանից։ Այս գործով ևս հայցվոր կողմը պահանջում է պատասխանողներից հօգուտ Եկեղեցու բռնագանձել դատական ծախսերը։

The Armenian Apostolic Holy Church has filed two separate lawsuits against Aramayis Takhmazyan (formerly Father Tade), the deposed priest of the Surb Astvatsatsin Church in Talin.
According to the Judicial Information System, Judge Zaruhi Mkrtchyan of the Court of First Instance of General Jurisdiction of the Aragatsotn Region has accepted both lawsuits for consideration.
In the first lawsuit the Church, citing Article 121 of the Civil Procedure Code of Armenia, seeks to oblige Takhmazyan to return the Surb Astvatsatsin Church, including its keys, to Church ownership, prohibit him from entering the Holy Altar, depository, and courtroom areas of the church, recover legal costs, including the state duty paid.
In the second lawsuit the Church requests that Takhmazyan and Hripsime Khachatryan return the 5th apartment of the 3rd Myasnikyan building in Talin, which belongs to the Church, and be evicted. The Church also seeks recovery of legal expenses from the defendants.