2500 հոգի անձնագիր չունի, որ թոշակի վճարման անկանխիկ տարբերակին անցնի. նախարարները հավաստիացրեցին՝ ինտենսիվ աշխատում են, որ ծածկեն այդ հարցը
19/02/2026 12:47
Մինչև մարտի 5-ը խնդրում ենք մեր բոլոր կենսաթոշակառուներին և նպաստառուներին ընտրել բանկը և ինքնուրույն ստանալ բանկային քարտ, որի վրա հաջորդ կենսաթոշակը կամ նպաստը կփոխանցվի անկանխիկ եղանակով։ Կառավարության նիստին հայտարարեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը։
«Եթե դա մինչև մարտի 5-ը տեղի չունենա, դա կանենք ավտոմատ եղանակով»,- ասաց նա։
Ըստ Թորոսյանի՝ դեռևս 21 539 քաղաքացի մնացել է կանխիկի ռեժիմում, շարունակում են ինքնուրույն անցնել և ընտրել իրենց նախընտրած բանկը։  Նրա խոսքով՝ ավտոմատ ընտրությունից հետո կապահովեն քարտերի առաքումը, և եթե բանկը ավտոմատ ընտրված լինի, մինչև ապրիլի 1-ը հնարավոր չի լինի բանկը փոխել։
Արսեն Թորոսյանը հայտարարեց, որ այս բարեփոխման ճանապարհին հանդիպում են նաև խոչընդոտների. կան թոշակառուներ, որոնք չունեն վավեր անձնագիր, էլփոստի հասցե կամ հեռախոս։
«Փորձում ենք այնպես անել, որ ապրիլի 1-ին որևէ մեկը զրկված չլինի իր կենսաթոշակը ստանալու իրավունքից»,- ասաց նա։
ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը հետաքրքրվեց, թե քանի քաղաքացի անձնագիր չունի։
«Անուն-ազգանունով գիտենք, թե ովքեր անձնագիր չունեն։ Խոսքը  2500 մարդու մասին է, որոնք այն չունեն, որովհետև նախկինում կարիք չեն ունեցել որևէ ծառայությունից օգտվելու և իրենց կանխիկ կենսաթոշակը ստացել են։ Բայց հիմա այդ անհրաժեշտությունը առաջացել է։ Արդեն շատերի հարցը կազմակերպել ենք, և անձնակազմը զբաղվում է դրանով, որպեսզի ապրիլի 1-ից որևէ մեկը իրավունքից չզրկվի», - ասաց Թորոսյանը։
Նախարարը հույս հայտնեց, որ մինչև մարտի 5-ը այդ թիվը կնվազի մինչև 10 000․«Չեմ բացառում՝ հատուկ դեպքեր լինեն, բայց միևնույն է՝ չեն զրկվի իրենց կենսաթոշակից»։
ՆԳՆ նախարար Արփինե Սարգսյանն էլ տեղեկացրեց, որ այդ ուղղությամբ ինտենսիվ աշխատում են. «Կծածկենք այդ հարցը»։

2,500 people lack passports to switch to non-cash pension payments
By March 5, all pensioners and beneficiaries are asked to choose a bank and obtain a bank card, to which their next pension or benefit will be transferred non-cash, Minister of Labor and Social Affairs Arsen Torosyan announced at the government session.
“If this does not happen by March 5, we will do it automatically,” he added. According to Torosyan, 21,539 citizens still receive cash pensions and are independently choosing their preferred bank. After the automatic selection, cards will be delivered, but if a bank is automatically chosen, it will not be possible to change it until April 1.
Torosyan noted that some pensioners face obstacles in this reform, such as not having a valid passport, email address, or phone number. “We are working to ensure that no one is deprived of their pension on April 1,” he said.
Deputy Prime Minister Mher Grigoryan asked about the number of citizens without passports.
“We know by name and surname who lacks passports. Currently, 2,500 people fall into this category because they previously received cash pensions and did not need other services. Now this need has arisen. We have already addressed the issue for many, and staff are working to ensure no one loses their rights from April 1,” Torosyan explained.
The Minister expressed hope that by March 5, the number will decrease to 10,000. “There may be special cases, but they will still receive their pensions.”
Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan also confirmed that intensive work is underway. “We will resolve this issue,” she said.