ՄԻՊ-ը պետք է կարողանա ուղիղ ասել՝ արդյո՞ք իշխանությունը խախտում է քաղաքացիների կրոնական ազատության իրավունքները. Սոս Հակոբյան
19/02/2026 15:53
Մարդու իրավունքների պաշտպանի դերը տեսական դատողություններ անելը չէ, հատկապես՝ նորմատիվ ակտերի բովանդակության ուսուցողական հայտարարություններով, գրել է «Հայրենիք» կուսակցության անդամ, փաստաբան Սոս Հակոբյանը։
«Այն, ինչ գրված է ՀՀ Սահմանադրությունում և օրենքներում մենք էլ գիտենք, կարդում ենք, իսկ ով չգիտի, կդիմի մասնագիտական խորհրդատվություն տրամադրողներին։
ՄԻՊ-ը պետք է կարողանա ուղիղ ասել՝ արդյո՞ք քաղաքական իշխանությունը խախտում է քաղաքացիների կրոնական ազատության իրավունքները, կամ կրոնական կազմակերպությունների ինքնավարության հիմնարար դրույթը։ Առնվազն արձանագրի եղածը, նույնականացնելով փաստերը և անձանց (հանրային անձանց հատկապես)։
Թե չէ մնացածը ամեն ինչ է, բացի օրենսդրությամբ վերապահված գործառույթների իրականացումից»,-գրել է փաստաբանը։
Հիշեցնենք՝ այսօր լրագրողների հետ զրույցում Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը հրաժարվեց պատասխանել հարցին՝ արդյո՞ք խախտվում են Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի իրավունքները, թե՞ ոչ։

Омбудсмен должен прямо заявить, нарушает ли власть право граждан на свободу вероисповедания — Сос Акопян
19/02/2026 16:20
Член партии «Отечество», адвокат Сос Акопян выступил с заявлением, подчеркнув, что роль Защитника прав человека не заключается в изложении теоретических рассуждений, особенно в форме разъяснительных заявлений о содержании нормативных актов.
«То, что закреплено в Конституции и законах Республики Армения, нам также известно — мы это читаем. А тот, кто не знает, обратится за профессиональной консультацией.
Омбудсмен должен быть способен прямо ответить: нарушает ли политическая власть право граждан на свободу вероисповедания либо фундаментальный принцип автономии религиозных организаций. Как минимум — зафиксировать имеющиеся факты, идентифицировав обстоятельства и конкретных лиц (в особенности публичных).
В противном случае всё остальное — что угодно, но не исполнение функций, возложенных законодательством», — написал адвокат.
Напомним, что сегодня в беседе с журналистами Защитник прав человека Республики Армения Анаит Манасян отказалась отвечать на вопрос о том, нарушаются ли права Католикоса всех армян.