ՔԿ-ի փորձագետը չի հաստատում, որ տեսագրության մեջ պատկերված անձն ու Արշակ Սրբազանը նույն անձիք են. Բաբայան (Տեսանյութ)
20/02/2026 12:56
Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանի փաստաբան Արսեն Բաբայանն այսօր անդրադարձավ այն փորձաքննությանը, որը ներկայացվել էր մի քանի եպիսկոպոսների։
Նա նշեց, որ այդ փորձաքննությամբ ընդամենը մեկ հարց էր տրվել՝ տեսանյութում արդյո՞ք Արշակ Սրբազանն է, թե՞ ոչ։ Օրինակ, հարց չի տրվել՝ արդյո՞ք այդ տեսանյութն իրականության հետ առնչություն ունի, թե՞ ոչ, արդյո՞ք այդ տեսանյութը կեղծիք է, թե՞ ոչ։ Մենք հո չէի՞նք ասում, թե Արշակ Սրբազանը գանգրահեր մի տղամարդ է, որն այդ տեսանյութի միջի տղամարդու հետ նմանություն չունի։ Մենք այլ բան ենք ասում՝ տեսանյութի բովանդակությունը կեղծված է։ Դուք արհեստական բանականությամբ այդպիսի բազում տեսանյութեր եք տեսել»։
Նա ավելացրեց, որ ՔԿ-ի փորձագետը չի հաստատում, որ տեսագրության մեջ պատկերված անձն ու Արշակ Սրբազանը նույն անձիք են, ասում է՝ հավանաբար նույն անձիք են, սակայն ՔԿ-ն, չգիտես՝ ինչու, միշտ այդ «հավանաբար» բառը մոռանում է»։
Բաբայանը շեշտեց՝ իր համար ՔԿ-ի արածը փորձաքննություն չի։ Նա մի նկար ցույց տվեց՝ նշելով, որ 1 էջից բաղկացած ՔԿ-ի փորձաքննության կեսն այդ նկարն է. «Ի՞նչ են արել։ Տեսագրությունից վերցրել են մի կադր, որտեղ, ըստ իրենց, երևում է տղամարդու դեմք, ինտերնետից հանել են Արշակ Սրբազանի կադրը, հետո ասել են՝ դե քիթը նման է, ականջների մոտ մազածածկը նման է, ճակատը նման է, երկուսն էլ ակնոց են կրում, հետևաբար, կարելի է եզրակացնել, որ նույն անձն է»։

Эксперт Следственного комитета не подтверждает, что человек на видео и архиепископ Аршак — одно и то же лицо: Бабаян (видео)
20/02/2026 13:17
Адвокат архиепископа Аршака Хачатряна Арсен Бабаян прокомментировал сегодня экспертизу, представленную по делу нескольких епископов.
По его словам, экспертиза содержала только один вопрос: изображён ли на видеозаписи архиепископ Аршак или нет. Например, в экспертизе не ставился вопрос о том, имеет ли видеозапись отношение к действительности, является ли она подделкой или нет. «Мы ведь не говорили, что архиепископ Аршак — лысый мужчина, который никак не похож на человека с видеозаписи. Мы говорим другое: содержание видеозаписи сфальсифицировано. Искусственный интеллект уже создал множество таких видео», — пояснил Бабаян.
Он добавил, что эксперт Следственного комитета не подтверждает, что человек на видео и архиепископ Аршак — одно и то же лицо. «Он говорит, что, вероятно, это один и тот же человек, однако Следственный комитет, почему-то, всегда забывает слово "вероятно"», — подчеркнул адвокат.
Бабаян отметил, что для него действия Следственного комитета не являются полноценной экспертизой. Он показал один из кадров экспертизы, отметив, что половина одностраничного документа состоит из этого изображения. «Что они сделали? Вырезали из видео кадр, где, по их мнению, видна мужская голова, взяли из интернета кадр архиепископа Аршака, потом сказали: "Нос похож, волосы возле ушей похожи, лоб похож, оба в очках — значит, можно сделать вывод, что это один и тот же человек"», — пояснил адвокат.
Однако, по словам Бабаяна, главный вопрос — поддельная ли видеозапись или нет — так и не был поставлен.