Ամեն ջանք գործադրելու ենք մեր ժողովրդի՝ Արցախ վերադառնալու և ինքնորոշման անքակտելի իրավունքները լիարժեքորեն իրացնելու համար. Արցախի ԱԺ
20/02/2026 17:09
Ամեն ջանք գործադրելու ենք մեր ժողովրդի՝ Արցախ վերադառնալու և ինքնորոշման անքակտելի իրավունքները լիարժեքորեն իրացնելու համար: Այս մասին ասված է Արցախի ԱԺ-ի տարածած հայտարարության մեջ:
«Սիրելի' հայրենակիցներ
38 տարի առաջ Ստեփանակերտում հրավիրվեց ԼՂԻՄ ժողովրդական պատգամավորների մարզային խորհրդի 20-րդ գումարման արտահերթ նստաշրջան, որի որոշումները՝ Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզը Ադրբեջանական ԽՍՀ կազմից դուրս բերելու և Հայկակական ԽՍՀ կազմում ընդգրկելու վերաբերյալ ճակատագրական եղան մեր ժողովրդի հետագա չորս տասնամյակների ընթացքի համար։ Դրան հաջորդած երեք տասնամյակների ընթացքում հազարավոր նվիրյալների կյանքի ու մեր ողջ ժողովրդի հերոսական պայքարի գնով մենք վերագտել էինք մեր արժանապատվությունն ու ինքնությունը և մոտ էինք մեր ու մեր նախնիների դարավոր երազանքի իրականացմանը՝ մայր հայրենիքի և պետության հետ լիարժեք միասնությանն ու համաքայլ ընթացքին։
Սակայն Հայաստանի ներկայիս իշխանությունների արկածախնդիր «քաղաքականության», Հայաստանի Հանրապետության ու Արցախի Հանրապետության սահմանադրությունների և միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերի կոպիտ ոտնահարումների արդյունքում ոչ միայն կորցրեցինք ծանր զրկանքների ու անասելի մաքառումների գնով ձեռք բերվածը, մեր հայրենի օջախները, այլև արցախահայությունը ենթարկվեց էթնիկ զտումների ու ցեղասպանության՝ ամբողջությամբ արտագաղթելով Արցախից։
Այսօր թշնամին ոչ միայն զավթել է հայրենի Արցախը, շինծու մեղադրանքների հիմքով «դատավճիռներ» է կայացնում Արցախի պատանդառված ռազմաքաղաքական ղեկավարության և մյուս գերյալների հանդեպ, այլև ոչնչացնում է մեր հոգևոր ժառանգության նյութական վկայությունը՝ սրբատեղիները, վանքերն ու եկեղեցիները՝ փորձելով ջնջել Արցախի հայկական դիմագիծն ու արժանանում է Հայաստանի իշխանությունների գնահատանքին ու շնորհակալություններին։
Մենք, որպես Արցախի Հանրապետության ժողովրդի ընտրյալ ներկայացուցիչներ,
մեր շնորհավորանքներն ենք հղում 1988թ․ ազգային-ազատագրական պայքարի առաջամարտիկներին, այդ զարթոնքով տոգորված բոլոր հայորդիներին՝ աշխարհի բոլոր կողմերում,
մեր խոնարհումն ենք բերում ազատագրական պայքարի բոլոր փուլերում իրենց կյանքը նվիրաբերած հազարավոր նահատակների ընտանիքներին և
ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒՄ ԵՆՔ
հանուն մեր նահատակների հիշատակի, Արցախի հազարամյակների հերոսական պատմության ու մեր նախնիների երազանքների իրականացման, անսասան ենք պահելու Արցախի ժողովրդի միասնությունը,
պահպանելու ենք մեր հազարամյակների ժառանգությունը,
ապավինելու ենք մեր ժողովրդի վճռականությանը՝ հայրենի Արցախ վերադառնալու վերաբերյալ,
ամեն ջանք գործադրելու ենք մեր ժողովրդի՝ Արցախ վերադառնալու և ինքնորոշման անքակտելի իրավունքները լիարժեքորեն իրացնելու համար։
«Միասնական Հայրենիք» խմբակցություն
«Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն» խմբակցություն»:

Приложим все усилия для возвращения нашего народа в Арцах и полной реализации его неотъемлемого права на самоопределение — Национальное собрание Арцаха
«Мы приложим все усилия для возвращения нашего народа в Арцах и полноценной реализации его неотъемлемого права на самоопределение», — говорится в заявлении Национального собрания Арцаха.
38 лет назад в Степанакерте состоялась внеочередная сессия Совета народных депутатов Нагорно-Карабахской автономной области 20-го созыва, решения которой — о выводе Нагорно-Карабахской автономной области из состава Азербайджанской ССР и включении её в состав Армянской ССР — стали судьбоносными для последующих четырёх десятилетий жизни нашего народа.
В течение трёх десятилетий, последовавших за этим, ценой жизней тысяч преданных сынов и героической борьбы всего нашего народа мы восстановили своё достоинство и идентичность и приблизились к осуществлению вековой мечты — к полноценному единству и согласованному развитию с Матерью-Родиной и государством.
Однако в результате авантюрной «политики» нынешних властей Армении, грубого попрания Конституций Республики Армения и Республики Арцах, а также основополагающих норм международного права, мы не только утратили достигнутое ценой тяжёлых лишений и неимоверных испытаний, наши родные очаги, но и подверглись этническим чисткам и геноциду — арцахские армяне были вынуждено полностью покинуть Арцах.
Сегодня враг не только захватил родной Арцах, выносит так называемые "приговоры" на основе сфабрикованных обвинений в отношении удерживаемого в плену военно-политического руководства Арцаха и других пленных, но и уничтожает материальные свидетельства нашего духовного наследия — святыни, монастыри и церкви, стремясь стереть армянский облик Арцаха, и при этом удостаивается оценок и благодарности со стороны властей Армении.
Мы, как избранные представители народа Республики Арцах,
направляем поздравления передовым участникам национально-освободительной борьбы 1988 года и всем армянам по всему миру, вдохновлённым тем национальным подъёмом,
склоняем головы перед семьями тысяч павших, отдавших свои жизни на всех этапах освободительной борьбы,
и ЗАЯВЛЯЕМ:
во имя памяти наших павших, тысячелетней героической истории Арцаха и осуществления мечты наших предков — мы будем незыблемо сохранять единство народа Арцаха,
сохраним наше тысячелетнее наследие,
будем опираться на решимость нашего народа вернуться в родной Арцах,
приложим все усилия для возвращения нашего народа в Арцах и полной реализации его неотъемлемого права на самоопределение.