Վաշինգտոնում Ալիևի թիկնազորի կողմից ակտիվիստների վրա հարձակման դեպքը քննվում է
Վաշինգտոնի դատախազությունը հետաքննում է միջադեպը, որը տեղի է ունեցել Waldorf Astoria Washington DC հյուրանոցի մոտ՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այցի ընթացքում։ Այս մասին հաղորդում է Reuters-ը։
Տեսանյութերում երևում է, թե ինչպես են նախագահի անվտանգության աշխատակիցներն ուժ կիրառում խաղաղ բողոքի ակցիա անցկացնող ակտիվիստների նկատմամբ։
Ցուցարարները պահանջում էին ազատ արձակել Ադրբեջանում գտնվող քաղբանտարկյալներին, այդ թվում ընդդիմադիր գործիչ Թոֆիգ Յագուբլուին։ Ականատեսների խոսքով՝ բողոքի փոքրաթիվ խումբը խաղաղ ցույց էր անցկացնում, երբ տեղի է ունեցել բախումը, որի հետևանքով կան տուժածներ։
Միջադեպը տեղի է ունեցել փետրվարի 19-ին՝ Վաշինգտոնում։ Ադրբեջանի իշխանությունները դեպքի վերաբերյալ պաշտոնական մեկնաբանություն դեռ չեն տվել։

В Вашингтоне расследуется нападение охраны Алиева на активистов
Прокуратура Вашингтона расследует инцидент, произошедший возле отеля Waldorf Astoria Washington DC во время визита президента Азербайджана Ильхама Алиева. Об этом сообщает Reuters.
На видео видно, как сотрудники службы безопасности президента применяют силу в отношении активистов, проводивших мирную акцию протеста.
Протестующие потребовали освобождения политических заключенных в Азербайджане, в том числе оппозиционера Тофика Ягублу. По словам очевидцев, немногочисленная группа протестующих проводила мирную демонстрацию, когда произошло столкновение, в результате которого есть пострадавшие.
Инцидент произошел 19 февраля в Вашингтоне. Власти Азербайджана пока не дали официального комментария по поводу инцидента.