ԲԴԽ-ի հայտարարությունը անցնում է փաստաբանական համայնքի հետ ինստիտուցիոնալ հարաբերությունների ընդունելի սահմանները. Հինգ իրավապաշտպանների նախաձեռնություն
21/02/2026 14:24
Հինգ իրավապաշտպանների նախաձեռնությունը գրում է.
«Խստորեն դատապարտում ենք Բարձրագույն դատական խորհրդի ֆեյսբուքյան էջով 2026թ. փետրվարի 20-ին տարածված հայտարարությունը` այն որակելով որպես փաստաբանների ու իրավապաշտպանների քննադատական խոսքը լռեցնելու և նրանց մասնագիտական գործունեության նկատմամբ ճնշում գործադրելու անթաքույց փորձ:
Բարձրագույն դատական խորհրդին վերագրվող այս հայտարարությունը անցնում է փաստաբանական համայնքի հետ ինստիտուցիոնալ հարաբերությունների ընդունելի սահմանները: Ուստի նման գործելաոճը վտանգավոր է նաև փաստաբանական համայնքի և դատական իշխանության միջև արհեստական հակադրություն ստեղծելու հնարավորության առումով»:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Բարձրագույն դատական խորհուրդը հայտարարություն էր տարածել՝ անդրադառնալով փաստաբանների կողմից դատավորների հասցեին սոցիալական ցանցերում հրապարակվող մի շարք գրառումների:
«Անհանգստությամբ ենք արձանագրում վերջին շրջանում փաստաբանների կողմից դատավորների հասցեին սոցիալական ցանցերում հրապարակվող մի շարք գրառումներ, որոնք ոչ միայն չեն բխում մասնագիտական էթիկայի նորմերից, այլ նաև դատավորի հեղինակությունը և ողջ դատական համակարգը վարկաբեկելու միտում են ենթադրում։
Բարձրագույն դատական խորհուրդը, իր սահմանադրական լիազորությունների շրջանակում, ապահովում է դատավորների անկախության երաշխավորումը և դատական իշխանության համբավի պաշտպանությունը։
Խիստ մտահոգիչ է, երբ արդարադատության իրականացմանը մասնակցող մեկ այլ կարևոր ինստիտուտի՝ փաստաբանական համայնքի որոշ ներկայացուցիչներ հանրային հարթակներում սեփական դատողությունները որպես բացարձակ ճշմարտություն հրամցնում են հանրությանը»։

Заявление ВСС выходит за пределы допустимых институциональных отношений с адвокатским сообществом — Инициатива пяти правозащитников
21/02/2026 15:29
Инициатива пяти правозащитников распространила заявление, в котором говорится:
«Мы решительно осуждаем заявление, опубликованное 20 февраля 2026 года на странице Высшего судебного совета в Facebook, и расцениваем его как откровенную попытку заставить замолчать критические высказывания адвокатов и правозащитников, а также как давление на их профессиональную деятельность.
Заявление, приписываемое Высшему судебному совету Армении, выходит за пределы допустимых институциональных отношений с адвокатским сообществом. Подобная практика опасна также с точки зрения возможного создания искусственного противостояния между адвокатским сообществом и судебной властью».
Напомним, ранее Высший судебный совет распространил заявление, отреагировав на ряд публикаций адвокатов в социальных сетях в адрес судей.
В частности, в заявлении ВСС отмечалось:
«С обеспокоенностью фиксируем ряд публикаций в социальных сетях, размещённых в последнее время адвокатами в адрес судей, которые не только не соответствуют нормам профессиональной этики, но и предполагают намерение дискредитировать авторитет судьи и всей судебной системы.
Высший судебный совет в рамках своих конституционных полномочий обеспечивает гарантирование независимости судей и защиту репутации судебной власти.
Крайне тревожно, когда представители другого важного института, участвующего в осуществлении правосудия — адвокатского сообщества, на публичных площадках преподносят собственные суждения как абсолютную истину».