S&P Global Ratings-ը վերանայել է Հայաստանի վերաբերյալ կանխատեսումը՝ փոխելով այն «դրական»-ի
S&P Global Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը Հայաստանի համար 2026-ին կանխատեսում է ՀՆԱ-ի 5.3 տոկոս աճ, իսկ 2026-ին՝ 4.8 տոկոս:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ գործակալությունը վերանայել է Հայաստանի իր կանխատեսումը:
2026 թվականի փետրվարի 20-ին S&P Global Ratings-ը վերանայել է Հայաստանի վարկանիշի իր կանխատեսումը՝ «կայուն»-ից դարձնելով «դրական»։ Միաժամանակ, գործակալությունը հաստատել է երկարաժամկետ և կարճաժամկետ սուվերեն վարկային վարկանիշները՝ արտարժույթով և ազգային արժույթով «BB-/B» մակարդակում:
«Դեպի «դրական» հեռանկարի վերանայումն արտացոլում է մեր այն տեսակետը, որ կա տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքական և անվտանգության դինամիկայի բարելավման ներուժ, մասնավորապես՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դիվանագիտական և առևտրային հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ հետագա առաջընթացի առումով»,-ասված է գործակալության հաղորդագրությունում:
S&P Global Ratings-ը Հայաստանի աճի հեռանկարները համարում է բարենպաստ՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի ԿԲ-ի միջազգային պահուստների ավելի բարձր մակարդակը և ճկուն փոխարժեքը պետք է օգնեն մեղմել հնարավոր անսպասելի արտաքին ցնցումները։
«Մենք կանխատեսում ենք, որ Հայաստանի իրական ՀՆԱ-ն այս տարի կաճի 5.3 տոկոսով, իսկ 2027 թվականին՝ 4.8 տոկոսով»,-ասված է հաղորդագրությունում:
2022-2025 թվականներին Հայաստանի միջին աճը կազմել է բարձր՝ 7.8 տոկոս, ինչը S&P Global Ratings-ի կողմից վարկանիշավորվող143 սուվերեն պետությունների շարքում ամենաարագ աճի տեմպերից մեկն է։
S&P Global Ratings-ը կանխատեսում է, որ աճը կլինի հիմնականում սպառման և մասնավոր ներդրումների վրա հիմնված:
S&P Global Ratings-ը կանխատեսում է, որ դեֆիցիտը 2026-2029 թվականների ընթացքում կկազմի միջինը ՀՆԱ-ի մոտ 3.3 տոկոսը:

S&P улучшило прогноз по Армении до позитивного на фоне роста и прогресса в сфере безопасности
S&P Global Ratings в четверг пересмотрело прогноз по Армении с «стабильного» на «позитивный» и подтвердило суверенные кредитные рейтинги страны в иностранной и национальной валютах на уровнях «BB-/B» по долгосрочным и краткосрочным обязательствам.
Пересмотр прогноза отражает возможное улучшение региональной геополитической и безопасностйной обстановки, в частности дальнейший прогресс на пути нормализации дипломатических и торговых отношений между Армения и Азербайджан. S&P также оценивает перспективы экономического роста Армении как благоприятные, отмечая, что более высокий уровень международных резервов Центральный банк Армении и гибкий валютный курс помогут смягчить возможные непредвиденные внешние шоки.
S&P прогнозирует, что реальный ВВП Армении вырастет на 5,3% в текущем году и на 4,8% в 2027 году. В 2022–2025 годах среднегодовой рост экономики Армении составил 7,8% — один из самых высоких показателей среди 143 суверенных государств, рейтингуемых агентством. Переговоры о мире между Арменией и Азербайджаном продвинулись вперёд, что снижает вероятность дальнейшей военной эскалации в краткосрочной перспективе. Соглашение, достигнутое в августе 2025 года при посредничестве Соединённые Штаты Америки, стало важной политической вехой, продемонстрировав приверженность на уровне руководства и способствуя стабилизации ситуации в сфере безопасности.
S&P прогнозирует, что дефицит бюджета будет в среднем составлять около 3,3% ВВП в 2026–2029 годах. По оценке агентства, дефицит консолидированного государственного бюджета в 20