Սահմանափակումները խիստ են. Նարեկին արգելված է հաղորդակցվել լրատվամիջոցների հետ. Մաթևոսյան (Տեսանյութ)
23/02/2026 15:24
Նարեկն ու Վազգենն ավելի քան 102 օր անազատության մեջ են, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Antifake.am-ի խմբագիր Աստղիկ Մաթևոսյանը։
Նա նշեց, որ այս երեք ամսվա ընթացքում թե՛ Նարեկ Սամսոնյանը, թե՛ Վազգեն Սաղաթելյանը բավականին բարդ ճանապարհ են անցել. «Բայց հատկապես Նարեկ Սամսոնյանը, գիտեք, որ հացադուլի միջով է անցել, այնուհետ առողջական լուրջ խնդիրներ է ունեցել, վիրահատություն։ Այս ամենի մեջ միակ ուրախացնողն այն է, որ այս առողջական խնդիրների պայմաններում իր կալանքը կկրի ոչ թե բանտային պայմաններում, այլ՝ տանը։ Հակառակ պարագայում ոչ մի ուրախացնող հանգամանք չկա քրեական հանցագործություն չգործած մարդու համար»։
Մաթևոսյանը շեշտեց, որ սահմանափակումները բավականին խիստ են. «Ինչպես նկատեցիք՝ Նարեկին արգելված է հաղորդակցությունը լրատվամիջոցների հետ, հնարավորություն ունի շփվելու միայն իր հետ ապրող և չբնակվող մերձավորների հետ, ինչպես նաև պաշտպանների հետ։ Եթե չեմ սխալվում, այս կալանքը պահպանվելու է մինչև ապրիլի 10-ը»։

Ограничения достаточно строгие: Нареку запрещено общаться со СМИ — Матевосян (видео)
Нарек и Вазген находятся под стражей уже более 102 дней, заявила в беседе с журналистами редактор сайта Antifake.am Астхик Матевосян.
По её словам, за эти три месяца и Нарек Самсонян, и Вазген Сагателян прошли через серьёзные испытания.
«Особенно Нарек Самсонян. Вы знаете, что он объявлял голодовку, затем столкнулся с серьёзными проблемами со здоровьем, перенёс операцию. Единственное, что в этой ситуации можно считать положительным, — это то, что при наличии проблем со здоровьем он будет отбывать меру пресечения не в тюремных условиях, а дома. В противном случае в деле человека, не совершившего уголовного преступления, не было бы ничего обнадёживающего», — отметила Матевосян.
Она подчеркнула, что ограничения достаточно жёсткие: «Как вы заметили, Нареку запрещено общаться со средствами массовой информации. Ему разрешено контактировать только с проживающими с ним и близкими родственниками, а также с адвокатами. Если я не ошибаюсь, эта мера пресечения сохранится до 10 апреля».