Ջրային ոլորտում աշխարհից 150 կմ հետ ենք. Փաշինյան (Տեսանյութ)
Ջրային կրթությունը կամ ջրի նկատմամբ մեր վերաբերմունքը էական փոփոխության ենթակա է, առանց այդ վերաբերմունքի փոփոխության հնարավոր չէ հասնել փոփոխության, Ջրային կոմիտեի ձևավորման 25-րդ տարեդարձի առիթով ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Որևէ բան հնարավոր չէ փոխել, եթե ինքդ չես փոխվում։ Այսինքն, մարդը պետք է փոխվի, որպեսզի կարողանա ինչ-որ բան փոխել, որևէ պաշտոնյա պետք է փոխվի, որ կարողանա ինչ-որ բան փոխել»,-ասել է Փաշինյանը։
Նրա խոսքով՝ մենք չենք հասկանում, որ կյանքը փոփոխությունների ընթացք է, և չփոխվելը բերում է աղետների։
«Մեր շատ աղետներ կապված են նրա հետ, որ մենք չենք հասկանում փոխվելու անհրաժեշտությունը։ Ջրային ոլորտը այն ոլորտներից է, որտեղ մենք ընդհանրապես չենք փոխվել։ Չենք փոխվել վերջին 100-ամյակներում, դրա համար էլ տեղում դոփում ենք և մեզ ոչ մի բան չի փրկում բացարձակապես և չի փրկելու, քանի դեռ մենք չենք հասկանում, որ մենք պետք է փոխենք ջրի նկատմամբ մեր վերաբերմունքը, պետական կառավարման համակարգից սկսած՝ ժողովրդական մակարդակով վերջացրած»,-նշել է Փաշինյանը։
Վարչապետն ասել է, թե գյուղերում իրեն հաճախ են հարցնում՝ ինչու ենք պարտական վճարել մեր պապենական ջրի համար։
«Մենք վճարում ենք ոչ թե մեր պապենական ջրի համար, այլ վճարում ենք, որպեսզի ջուրը սարից գա, հասնի մեր տուն»,-ասել է Փաշինյանը` նշելով, թե ջրի վերաբերյալ աշխարհի վերաբերմունքը փոխվել է, իսկ հայերի վերաբերմունքը՝ ոչ։

“We are 150 years behind the world in the water sector,” Pashinyan says
Attitude toward water management requires fundamental change in Armenia, Prime Minister Nikol Pashinyan said at an event marking the 25th anniversary of the Water Committee.
“Water education – our overall attitude toward water – must change significantly. Without changing that attitude, no real progress is possible,” Pashinyan said.
He stressed that change at the sectoral level depends on changes in individual and institutional behavior.
“Nothing can be changed unless you change yourself. An individual must change in order to change something; an official must change in order to change something,” he said, adding that failure to adapt leads to crises.
According to the prime minister, Armenia’s water sector has remained largely unchanged for decades.
“The water sector is one of the areas where we have not changed at all. We have not changed in the past 100 years. That is why we are stagnant, and nothing will save us until we understand the need to change our attitude toward water – from the system of state governance down to the grassroots level,” he said.
Pashinyan also addressed complaints from rural residents about paying for water.
“In villages I am often asked why we must pay for our ancestral water. We are not paying for ancestral water – we pay so that water flows from the mountains to our homes,” he said. He added that while global approaches to water management have evolved, Armenia’s have not.