«Մենք պետք է շարունակենք մնալ սկզբունքային լավատեսության կրողներ». Միրզոյան
Փետրվարի 23-ին արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը մասնակցել է ՄԱԿ մարդու իրավունքների խորհրդի բարձրաստիճան հատվածին և հանդես է եկել ելույթով։
ԱԳՆ-ն հրապարակել է ելույթը.
«Հարգարժա՛ն նախագահող,
Թույլ տվեք նախևառաջ իմ սրտանց շնորհավորանքները հղել Մարդու իրավունքների խորհրդի նախագահին և բյուրոյի անդամներին՝ ընտրվելու կապակցությամբ։ Օգտվելով առիթից՝ կցանկանայի իմ խորին երախտագիտությունը հայտնել նաև Մարդու իրավունքների հարցերով բարձր հանձնակատարին և նրա Գրասենյակին։
Հայաստանի տեսլականն ու մտադրությունները միանշանակորեն խարսխված են այն համոզման վրա, որ Միավորված ազգերի կազմակերպության մարդու իրավունքների հենասյունը պետք է առավել ամրապնդվի և պատշաճ կերպով ապահովվի անհրաժեշտ ռեսուրսներով՝ երաշխավորելու մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի և հումանիտար իրավունքի խախտումների ու չարաշահումների կանխարգելումը, պատասխանատվությունը և դրանց կրկնության բացառումը։
Աճող հակամարտությունները և հումանիտար ճգնաժամերը, ինչպես նաև համակարգային անհավասարությունն ու դրանց անդառնալի գլոբալ հետևանքները պահանջում են ոչ պակաս վճռական մոտեցում։ Հայաստանը պատրաստակամ է ապահովելու, որ ընթացիկ «ՄԱԿ 80» նախաձեռնությունը և Մարդու իրավունքների խորհրդի առաջիկա վերանայման գործընթացը դառնան անկեղծ վերանայման և կոնկրետ գործողությունների կարևոր հնարավորություն՝ ամրապնդելու Մարդու իրավունքների խորհուրդը և նրա մեխանիզմները՝ որպես ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների ճարտարապետության հիմնաքարեր։
Ինչպես մեր օրերի շատ այլ ժողովրդավարություններ, մեր հասարակությունը ևս առերեսվում է հիբրիդային սպառնալիքների հզոր ալիքին՝ այդ թվում՝ ապատեղեկատվության, մանիպուլյացիաների և արտաքին միջամտության։ Դրանք թիրախային, համակարգված և ոչ բարեկամական արշավներ են, որոնք միտված են հասնելու հստակ նպատակների, այդ թվում՝ ժողովրդավարական ինստիտուտների և մարդու իրավունքների արդյունավետ իրացման նկատմամբ մեր քաղաքացիների վստահության խաթարմանը։ Այս մարտահրավերներին դիմակայելը դարձել է մեր ամենօրյա աշխատանքը՝ ժողովրդավարական դիմակայունության շարունակական ամրապնդման միջոցով։
Տարիների ընթացքում իրականացված նշանակալի բարեփոխումները, իրավունքի գերակայության և մարդու իրավունքների վրա հիմնված քաղաքականության առավել բարձր մակարդակը, ինչպես նաև թափանցիկ ու հաշվետու ինստիտուտներն ապահովել են զարգացման շոշափելի արդյունքներ, որոնք արտացոլված են նաև միջազգայնորեն ճանաչված ինդեքսներում։ «Freedom House»-ի «Ազատությունն աշխարհում 2025» զեկույցում Հայաստանը ստացել է 100-ից 54 միավոր՝ բարձր ցուցանիշներ արձանագրելով քաղաքական իրավունքների և քաղաքացիական ազատությունների ոլորտներում։
Նշանակալի արդյունք է նաև այն, որ 2025թ. Հայաստանը զբաղեցնել է 34-րդ հորիզոնականը «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպության «Մամուլի ազատության համաշխարհային ինդեքս - 2025» զեկույցում՝ արձանագրելով զգալի առաջընթաց նախորդ տարվա 43-րդ տեղի համեմատ։
Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի «Գլոբալ գենդերային խզման 2025թ.» զեկույցի համաձայն՝ Հայաստանն առաջատար երկրների շարքում է կանանց կրթական մակարդակի ցուցանիշով և արձանագրել է կանանց ներկայացվածության կայուն աճ քաղաքական կյանքի բոլոր ոլորտներում։
Մարդու իրավունքների ոլորտում ստանձնած միջազգային պարտավորությունների համակարգված և արդյունավետ իրականացմանն ուղղված Հայաստանի հանձնառությանը համահունչ՝ անցյալ տարի գործարկվել է մարդու իրավունքների ոլորտում միջազգային հաշվետվողականության ամրապնդման ազգային մեխանիզմի թվային գործիքը՝ Հայաստանի մոնիտորինգային թվային հարթակը (AI-NEMRA)։ Այն կենտրոնացված համակարգ է, որը միավորում է մարդու իրավունքների ոլորտում միջազգային և տարածաշրջանային մեխանիզմների կողմից ներկայացված առաջարկությունները։
Հայաստանի ներգրավվածությունը, սակայն, չի սահմանափակվում միայն իրականացման ներպետական շրջանակներով։ Մենք ձգտում ենք էական ներդրում ունենալ միջազգային իրավունքի ամենածանր խախտումների դեմ ուղղված համաշխարհային պաշտպանական մեխանիզմների ամրապնդման գործում։ Այս համատեքստում, Մարդու իրավունքների խորհրդի ընթացիկ նստաշրջանում Հայաստանը ևս մեկ անգամ կներկայացնի «Ցեղասպանության կանխարգելման վերաբերյալ» բանաձևը։ Այս բանաձևի աստիճանական զարգացումը արտացոլել է մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի, միջազգային հումանիտար իրավունքի և միջազգային քրեական իրավունքի խաչմերուկում ի հայտ եկող նոր մարտահրավերները և համախմբել է միջազգային կոնսենսուսը դրանց հասցեագրման միջոցների շուրջ։ Բոլոր անդամ պետությունների աջակցությունն այս կարևոր բանաձևին կլինի ցեղասպանության արհավիրքին վերջ դնելու մեր ընդհանուր պարտավորության խիստ անհրաժեշտ ազդակ:
Տասնամյակներ տևած զինված հակամարտություններից և մարդասիրական ճգնաժամերից հետո Հայաստանը և Ադրբեջանը վճռական քայլեր ձեռնարկեցին մեր տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության հաստատման ուղղությամբ։ Անցյալ տարի Վաշինգտոնում կայացած Խաղաղության գագաթաժողովը ոչ միայն խաղաղություն հաստատեց երկու երկրների միջև, այլև ճանապարհ հարթեց առևտրի, փոխկապակցվածության և մարդկանց միջև շփումների համար։ Այս ուղին կառավարությունների միջև ձեռք բերված համաձայնություններից անդին տանելու նպատակով մենք նաև սերմանում ենք մեր հասարակությունների, այդ թվում՝ տուժած բնակչության միջև իրական երկխոսության և վստահության հիմքերը։
Թեև հակամարտության ցավալի մարդասիրական հետևանքները դեռևս ենթակա են լուծման, իսկ հեռավոր և ոչ վաղ անցյալի վերքերը շարունակում են մնալ բաց, մենք ընտրել ենք հաշտեցման դժվարին ուղին։ Սա, անշուշտ, բարդ գործընթաց է՝ հաշվի առնելով, որ 19 հայ պահվող անձինք դեռևս գտնվում են Բաքվում, առկա է անհայտ կորած անձանց ճակատագրերի պարզաբանման և բռնի անհետացումների դեպքերի բացահայտման անհրաժեշտություն, և միաժամանակ տարածվում են խեղաթյուրված պատմական նարատիվներ։ Այնուամենայնիվ, Հայաստանը մնում է հաստատակամորեն հանձնառու շարունակելու այս ուղին՝ ապագային միտված հանգրվանին հասցնելու նպատակով այն գիտակցմամբ, որ խաղաղության հետագա ինստիտուցիոնալացումը կձևավորի առավել նպաստավոր միջավայր հակամարտության հետևանքների հասցեագրման համար։
Հարգարժա՛ն նախագահող,
Եզրափակելով՝ կցանկանայի ընդգծել, որ չնայած բազմակողմ ինստիտուտների վրա առկա ահռելի ճնշմանը, մենք պետք է շարունակենք մնալ սկզբունքային լավատեսության կրողներ և հայտնենք մեր խորին համոզմունքը, որ մարդու իրավունքների համակարգը և Միավորված ազգերի կազմակերպությունն ինքնին այս գործընթացից դուրս կգան նորացված կարողություններով՝ միտված իրենց գլոբալ մանդատի իրականացմանը:

Мы должны продолжать оставаться носителями принципиального оптимизма — Мирзоян
23 февраля министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян принял участие в сегменте высокого уровня 61-й сессии Совета ООН по правам человека в Женеве и выступил с речью.
В своем выступлении на заседании Арарат Мирзоян затронул вопрос об удерживаемых Азербайджаном армянских пленных.
Глава МИД Армении отметил, что видение и намерения Армении твердо основаны на убеждении, что правозащитная составляющая ООН должна быть дополнительно укреплена и обеспечена адекватными ресурсами для обеспечения предотвращения, привлечения к ответственности и неповторения нарушений и злоупотреблений в области международного права прав человека и гуманитарного права.
«Растущие конфликты и гуманитарные кризисы, а также системное неравенство и их необратимые глобальные последствия требуют не менее решительных действий. Армения привержена обеспечению того, чтобы текущая инициатива «ООН-80» и предстоящий процесс обзора Совета по правам человека стали важными возможностями для искреннего анализа и конкретных действий по укреплению Совета по правам человека и его механизмов как краеугольных камней архитектуры ООН в области прав человека», - сказал министр.
Он отметил, что, как и многие другие демократии сегодня, наше общество также сталкивается с мощной волной гибридных угроз, включая дезинформацию, манипуляции и внешнее вмешательство.
«Это целенаправленные, скоординированные и недружественные кампании, направленные на достижение конкретных целей, в том числе на подрыв доверия наших граждан к демократическим институтам и эффективному осуществлению прав человека. Противодействие этим вызовам стало нашей повседневной работой посредством непрерывного укрепления демократической устойчивости.
Значительные реформы, проведенные за эти годы, более высокий уровень верховенства права и политики, основанной на правах человека, а также прозрачные и подотчетные институты обеспечили ощутимые результаты развития, которые также отражены в международно признанных индексах. В отчете Freedom House «Свобода в мире 2025» Армения получила 54 балла из 100, показав высокие показатели в области политических прав и гражданских свобод.
Еще одним важным результатом является то, что в 2025 году Армения заняла 34-е место в Индексе свободы прессы 2025 года организации «Репортеры без границ», что является значительным улучшением по сравнению с 43-м местом в прошлом году.
Согласно докладу Всемирного экономического форума «Глобальный гендерный разрыв 2025», Армения входит в число ведущих стран по уровню образования женщин и демонстрирует устойчивый рост представленности женщин во всех сферах политической жизни.
В соответствии с обязательствами Армении по систематическому и эффективному выполнению своих международных обязательств в области прав человека, в прошлом году был запущен Национальный механизм укрепления международной подотчетности в области прав человека — Цифровая платформа мониторинга Армении (AI-NEMRA). Это централизованная система, которая объединяет рекомендации, представленные международными и региональными механизмами в области прав человека.
Однако участие Армении не ограничивается внутренним исполнением. Мы стремимся внести существенный вклад в укрепление глобальных механизмов защиты от наиболее серьезных нарушений международного права. В этом контексте Армения вновь представит резолюцию «О предотвращении геноцида» на текущей сессии Совета по правам человека. Постепенная разработка этой резолюции отражает новые вызовы, возникающие на стыке международного права прав человека, международного гуманитарного права и международного уголовного права, и укрепляет международный консенсус в отношении средств их решения. Поддержка всех государств-членов этой важной резолюции станет столь необходимым импульсом для нашей общей приверженности прекращению бедствия геноцида», - сказал Мирзоян.
Глава МИД РА напомнил, что после десятилетий вооруженных конфликтов и гуманитарных кризисов Армения и Азербайджан предприняли решительные шаги к установлению прочного мира в нашем регионе.
«Мирный саммит, состоявшийся в Вашингтоне в прошлом году, не только установил мир между двумя странами, но и проложил путь для торговли, развития связей и контактов между людьми. Чтобы выйти за рамки соглашений, достигнутых между правительствами, мы также сеем семена подлинного диалога и доверия между нашими обществами, включая пострадавшее население.
В то время как болезненные гуманитарные последствия конфликта еще не урегулированы, а раны далекого и недавнего прошлого остаются открытыми, мы выбрали трудный путь примирения. Это, безусловно, сложный процесс, учитывая, что в Баку все еще удерживаются 19 армян, необходимо выяснить судьбы пропавших без вести и раскрыть случаи насильственных исчезнений, и в то же время распространяются искаженные исторические нарративы. Тем не менее, Армения твердо привержена продолжению этого пути с целью достижения ориентированной на будущее цели, зная, что дальнейшая институционализация мира создаст более благоприятную среду для решения последствий конфликта. В то время как болезненные гуманитарные последствия конфликта еще предстоит разрешить, а раны далекого и недавнего прошлого остаются открытыми, мы выбрали трудный путь примирения», - сказал Мирзоян.
В заключение глава МИД Армении подчеркнул, что, несмотря на огромное давление на многосторонние институты, «мы должны и дальше сохранять принципиальный оптимизм и выражать глубокую убежденность в том, что система защиты прав человека и сама ООН выйдут из этого процесса с обновленными возможностями для выполнения своего глобального мандата».