Շարունակելու ենք պայքարը, որպեսզի հասնենք արդարության ամբողջական վերականգնմանը. Ֆիդանյան (Տեսանյութ)
23/02/2026 14:55
Քիչ անց «Իզմիրլյան» ԲԿ-ից դուրս կգրվի քաղբանտարկյալ Նարեկ Սամսոնյանը։
Նշենք, որ դատարանը փոխել էր նրա խափանման միջոցը՝ նշանակելով տնային կալանք։
«Տնային կալանքի որոշումը ոչ իրավաչափ է։ Անմեղ մարդուն ազատությունից զրկելը չի տեղավորվում որևէ օրենքի շրջանակներում։ Մենք գիտենք, որ քաղբանտարկյալներ Նարեկ Սամսոնյանը և Վազգեն Սաղաթելյանն ապօրինաբար կալանավորվել են 2025 թվականի նոյեմբերի 13-ին՝ փոդքասթի շրջանակներում ընդամենը պատասխանելով ԱԺ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող անձի վիրավորանքներին», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Antifake.am լրատվական կայքի լրագրող Դավիթ Ֆիդանյանը։
Նա նշեց, որ շարունակելու են պայքարը, որպեսզի հասնեն արդարության ամբողջական վերականգնմանը։
«Մենք բազմաթիվ բողոքի միջոցառումներ ենք իրականացրել։ Միջազգային կառույցները մեծամասամբ շարժվում են աշխարհաքաղաքական  շահերի շրջանակներում։ Ինչպես փորձն է ցույց տալիս, նրանք պատրաստ են աչք փակել անգամ ամենաաղաղակող ապօրինությունների վրա»,-հավելեց նա։

Мы продолжим борьбу, чтобы добиться полного восстановления справедливости — Фиданян (видео)
«Решение о домашнем аресте является неправомерным. Лишение свободы невиновного человека не укладывается ни в какие правовые рамки. Нам известно, что политзаключённые Нарек Самсонян и Вазген Сагателян были незаконно арестованы 13 ноября 2025 года — всего лишь за то, что в рамках подкаста ответили на оскорбления лица, занимающего должность председателя Национального собрания», — заявил в беседе с Aysor.am журналист информационного сайта Antifake.am Давид Фиданян.
По его словам, они будут бороться до полного восстановления справедливости.
«Мы провели множество акций протеста. Международные структуры в большинстве случаев действуют в русле геополитических интересов. Как показывает практика, они готовы закрывать глаза даже на самые вопиющие нарушения закона», — добавил он.