Ինձ դիմում են արցախցիները՝ ՀՀ քաղաքացիության ստացման գործընթացի ձգձգման խնդրով. ընտրությունների նախաշեմին նման արհեստական խոչընդոտների ստեղծումը կասկածի տեղիք է տալիս. Դանիելյան
Ամենօրյա ռեժիմով մեր հայրենակիցներից ստանում եմ նամակներ և զանգեր, որոնք վերաբերում են անձնագրերի, այդ թվում՝ նույնականացման քարտերի ստացման ժամկետների հարցին։ Բանն այն է, որ հերթագրվելու դեպքում միայն ամիսներ հետո կարող ես ձեռք բերել կամ թարմացնել անձնագիրդ, ինչն էլ առաջացրել է մեր հայրենակիցների արդարացի զայրույթը․ գրել է ԱԺ պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը:
«Պարբերաբար անդրադառնալով հարցին՝ նշել ենք, որ համակարգը ծանրաբեռնված է, անհրաժեշտ են կոնկրետ քայլեր, որպեսզի հատկապես մայրաքաղաքի բնակիչները ստիպված չլինեն հերթագրվելու ՀՀ մարզերում՝ ժամանակը մի փոքր կրճատելու համար։
Վստահ եմ, որ լուծում գտնելը և այսպիսի ոչ մեծաքանակ բնակչությանը պատշաճ սպասարկելը խրթին հարց չէ։ Նման աննախադեպ հերթերի դեպքում կարելի է ընդլայնել անձնագրային բաժինները, համալրել անձնակազմը։
Ինձ դիմում են նաև Արցախից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցները՝ ՀՀ քաղաքացիության ստացման գործընթացի ձգձգման խնդրով։ Հատկապես ընտրությունների նախաշեմին նման արհեստական խոչընդոտների ստեղծումը անթույլատրելի է և կասկածի տեղիք է տալիս։
Նկարագրված խնդիրների պարզաբանման վերաբերյալ գրավոր հարցումներ եմ ուղղել պատկան մարմիններին»,-գրել է Դանիելյանը:

Delays in citizenship process for Artsakh residents ahead of elections raise suspicions – Danielyan
Residents of Artsakh are contacting me daily about delays in obtaining Armenian citizenship and identity documents, National Assembly deputy Garnik Danielyan wrote.
“On a daily basis, I receive letters and calls from our compatriots regarding deadlines for obtaining passports, including ID cards. The problem is that those on waiting lists can receive or renew their passports only after several months, which has caused justified frustration.
We have repeatedly noted that the system is overloaded and that concrete steps are needed so that residents of the capital, in particular, do not have to queue in Armenia’s regions just to slightly reduce waiting times.
I am confident that resolving the issue and properly serving such a small population is not difficult. In the face of such unprecedented queues, passport offices can be expanded and staffed accordingly.
Our compatriots forcibly displaced from Artsakh also contact me regarding delays in the process of obtaining Armenian citizenship. The creation of such artificial obstacles, especially on the eve of elections, is unacceptable and raises suspicions. I have submitted written inquiries to the relevant bodies to clarify the problems described,” Danielyan wrote.