Թրամփի թիմը դեռևս շատ բան ունի հաշվարկելու և մտածելու․ Սուրեն Սարգսյան
Ամերիկյան զինված ուժերը բերված են 100 տոկոսանոց պատրաստվածության և պատրաստ են Իրանի դեմ ռազմական գործողություններ իրականացնել ցանկացած պահի։ Ինչ վերաբերում է Թրամփին, ապա վերջնական որոշումը իրենն է, սակայն նա դեռևս հապաղում է, գրել է միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը։
«Այստեղ, կարծում եմ, Թրամփը իրականում փորձում է ժամանակ շահել՝ երկու ռազմավարական խնդիր լուծելու համար։ Առաջինը կայանում է նրանում, որ նա պետք է ձևավորի համապատասխան հասարակական ընկալում և աջակցություն, որի արդյունքում միայն կարողանա դիմել գործողությունների։ Նա պետք է ցույց տա, որ բանակցային բոլոր հնարավորությունները սպառված են, և այլևս հնարավոր չէ բանակցություններ վարել, ինչպես նաև առաջ մղի այն թեզը, որ Իրանը չափազանց մոտ է միջուկային զենքի ձեռքբերմանը։
Երկրորդ կարևոր հանգամանքը պայմանավորված է ներքաղաքական ռիսկերի նվազեցմամբ։ Եթե ռազմական օպերացիան ունենա ծանր հետևանքներ ամերիկյան բանակի կամ զինվորականների համար, դա ուղղակի հարված կհասցնի Թրամփի և հանրապետականների վարկանիշին, ինչի արդյունքում հանրապետականները նոյեմբերին կայանալիք ընտրություններում կարող են պարտություն կրել, և դեմոկրատները կարող են առաջ բերել իմպիչմենթի օրակարգը։ Այս պահին էլ Ներկայացուցիչների պալատում կա 3 իմպիչմենթի նախագիծ և ցանկացած խնդրի առաջացման դեպքում, նախորդ անգամվա օրինակով որոշ հանրապետականներ կրկին կարող են միանալ իմպիչմենտին:
Ավելին, նրա նախորդ նախագահության շրջանում դեմոկրատները նախաձեռնեցին իմպիչմենթի գործընթաց, ձևավորեցին հանրային ուժեղ ճնշում հանրապետականների նկատմամբ, ինչպես նաև ակտիվ քաղաքական և մեդիա արշավ ծավալեցին՝ գործընթացը հանրային օրակարգում պահելու համար, ինչի արդյունքում էլ շուրջ 1 տասնյակ հանրապետականներ միացան իմպիչմենթին:
Այսինքն, Թրամփի թիմը դեռևս շատ բան ունի հաշվարկելու և մտածելու, սակայն ռազմական բախման հավանականությունը դեռևս շատ բարձր է»։

Команда Дональда Трампа ещё многое должна просчитать и обдумать — Сурен Саргсян
Американские вооружённые силы приведены в 100-процентную готовность и готовы в любой момент начать военные действия против Ирана. Однако окончательное решение остаётся за Дональдом Трампом, который пока медлит, написал международник Сурен Саргсян.
По его мнению, Трамп пытается выиграть время для решения двух стратегических задач. Первая — сформировать общественную поддержку возможных действий, продемонстрировав, что дипломатические возможности исчерпаны и что Иран максимально приблизился к созданию ядерного оружия.
Вторая задача связана со снижением внутриполитических рисков. Если военная операция приведёт к серьёзным потерям среди американских военных, это может ударить по рейтингу Трампа и Республиканской партии накануне ноябрьских выборов, а демократы могут активизировать процесс импичмента. По словам Саргсяна, в Палате представителей уже зарегистрированы три инициативы по импичменту, и если возникнут какие-либо проблемы, часть республиканцев может вновь поддержать этот процесс.
Он напомнил, что во время предыдущего президентства Трампа демократы инициировали импичмент, развернув масштабную политическую и медийную кампанию, в результате чего к процессу присоединились около десяти республиканцев.
Таким образом, считает эксперт, команде Трампа ещё многое предстоит просчитать, однако вероятность военного столкновения остаётся высокой.