Ադրբեջանն ամբողջությամբ ավերել է Արցախի Մարտունի քաղաքի Հայրենական մեծ պատերազմին նվիրված հուշահամալիրը
24/02/2026 13:45
Արցախի մշակութային ժառանգության օմբուդսմեն Արտակ Մկրտչյանը լուսանկարներ է հրապարակել ու գրել․ «Ադրբեջանը շարունակում է պետական մակարդակով ոչնչացնել Արցախի հայկական մշակութային և պատմական ժառանգությունը։
Արցախի Մարտունի քաղաքում ամբողջությամբ ավերել է հուշահամալիրը, որը նվիրված էր Հայրենական մեծ պատերազմի (1941–1945 թթ.) և Արցախյան ազատամարտի նահատակների հիշատակին։
Այս հուշահամալիրը բացվել էր 2007 թվականի մայիսի 7-ին, որպես տարբեր սերունդների հերոսների հիշատակը միավորող խորհրդանիշ։ Այսօր այն այլևս չկա։
Սա վանդալիզմ չէ։ Սա մշակութային ցեղասպանություն է։
Սա նպատակային քաղաքականություն է ջնջելու հայկական հետքը, պատմությունն ու հիշողությունը Արցախում։
Առավել ցինիկ է այն փաստը, որ 2025 թվականին Ադրբեջանը ընտրվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի անդամ, մինչդեռ օկուպացված տարածքներում շարունակվում է մշակութային արժեքների համակարգված ոչնչացումը։

Azerbaijan has destroyed WWII memorial complex in Martuni, Artsakh
Azerbaijan has completely destroyed the memorial complex in the city of Martuni, Artsakh, dedicated to the victims of the Great Patriotic War and the Artsakh Liberation War, Artsakh’s Cultural Heritage Ombudsman Artak Mkrtchyan reported, publishing photographs.
“Azerbaijan continues to destroy the Armenian cultural and historical heritage of Artsakh at the state level.
In the city of Martuni, Artsakh, the memorial complex dedicated to the memory of those who fell in the Great Patriotic War (1941–1945) and the Artsakh Liberation War has been completely destroyed. Opened on May 7, 2007, the complex symbolically united the memory of heroes of different generations. Today it no longer exists.
This is not vandalism. It is cultural genocide.
This is a targeted policy aimed at erasing the Armenian trace, history, and memory in Artsakh.
Particularly cynical is the fact that in 2025 Azerbaijan was elected to the UNESCO World Heritage Committee, while the systematic destruction of cultural heritage continues in the occupied territories.