Ադրբեջանն ամբողջությամբ ավերել է Արցախի Մարտունի քաղաքի Հայրենական մեծ պատերազմին նվիրված հուշահամալիրը
24/02/2026 13:45
Արցախի մշակութային ժառանգության օմբուդսմեն Արտակ Մկրտչյանը լուսանկարներ է հրապարակել ու գրել․ «Ադրբեջանը շարունակում է պետական մակարդակով ոչնչացնել Արցախի հայկական մշակութային և պատմական ժառանգությունը։
Արցախի Մարտունի քաղաքում ամբողջությամբ ավերել է հուշահամալիրը, որը նվիրված էր Հայրենական մեծ պատերազմի (1941–1945 թթ.) և Արցախյան ազատամարտի նահատակների հիշատակին։
Այս հուշահամալիրը բացվել էր 2007 թվականի մայիսի 7-ին, որպես տարբեր սերունդների հերոսների հիշատակը միավորող խորհրդանիշ։ Այսօր այն այլևս չկա։
Սա վանդալիզմ չէ։ Սա մշակութային ցեղասպանություն է։
Սա նպատակային քաղաքականություն է ջնջելու հայկական հետքը, պատմությունն ու հիշողությունը Արցախում։
Առավել ցինիկ է այն փաստը, որ 2025 թվականին Ադրբեջանը ընտրվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի անդամ, մինչդեռ օկուպացված տարածքներում շարունակվում է մշակութային արժեքների համակարգված ոչնչացումը։

Азербайджан полностью разрушил мемориальный комплекс, посвященный Великой Отечественной войне в городе Мартуни Арцаха
Омбудсмен культурного наследия Арцаха Артак Мкртчян опубликовал фотографии и написал:
«Азербайджан продолжает на государственном уровне уничтожать армянское историко-культурное наследие Арцаха.
В городе Мартуни полностью разрушен мемориальный комплекс, посвящённый памяти героев Великой Отечественной войны (1941–1945 гг.) и Арцахской освободительной войны.
Этот мемориальный комплекс был открыт 7 мая 2007 года как символ, объединяющий память о героях разных поколений. Сегодня его больше нет.
Это не вандализм. Это культурный геноцид.
Это целенаправленная политика по уничтожению армянского следа, истории и памяти в Арцахе.
Особенно цинично, что в 2025 году Азербайджан был избран членом Комитета всемирного наследия ЮНЕСКО, в то время как на оккупированных территориях продолжается систематическое разрушение культурных ценностей.