ՀՀ վճռաբեկ դատարանը Տեր Օշինի իրավունքների խախտման հետ կապված արդեն 2-րդ բողոքն է վարույթ ընդունում. փաստաբան
ՀՀ վճռաբեկ դատարանը Տեր Օշինի իրավունքների խախտման հետ կապված արդեն 2-րդ բողոքն է վարույթ ընդունում, այս մասին հայտարարել է փաստաբան Արմինե Ֆանյանը։
«Տեր Օշինի բնակարանում խուզարկություն կատարելը թույլատրելու մասին Դատարանի որոշումը, ինչպես արդեն հայտնել էի, բողոքարկել էինք ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարան: Դատավոր Լուսինե Ալավերդյանը բողոքս մերժել էր այն հիմնավորմամբ, որ քննիչ Ն.Սարգսյանն ինձ վարույթից հեռացրել է և ես պատշաճ սուբյեկտ չեմ (այս մասով ևս վարույթ ընդունված վճռաբեկ բողոք ունենք):
Նույն որոշմամբ դատարանը պարզբանել էր, որ իմ վստահորդը զրկված չէ հնարավորությունից անձամբ այդ բողոքը ներկայացնել և խնդրել վերականգնել բաց թողնված ժամկետը:
Բնականաբար, համապատասխան միջնորդության հետ բողոքը կրկին մուտքագրվել էր ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարան:
Նույն դատավոր Լուսինե Ալավերդյանը, ի հակառակ իր իսկ կողմից պարզաբանված իրավունքի, Տեր Օշինի անունից ներկայացված բողոքը թողել էր առանց քննության՝ զրկելով վերջինիս դատական պաշտպանության սահմանադրական իրավունքից:
Լուսինե Ալավերդյանի վերը նշված դատական ակտի դեմ ներկայացված բողոքը ՀՀ վճռաբեկ դատարանի 16.02.2026թ. որոշմամբ ընդունվել է Վճռաբեկ դատարանի վարույթ:
Սպասենք Տեր Օշինի իրավունքի խախտման փաստն արձանագրող հերթական նախադեպային որոշման»,- նշել է փաստաբան Ֆանյանը։

Кассационный суд Республики Армения принял к рассмотрению уже вторую жалобу, связанную с нарушением прав отца Ошина — адвокат
Кассационный Суд Республики Армения принял к рассмотрению уже вторую жалобу, связанную с нарушением прав отца Ошина, сообщила адвокат Армине Фанян.
«Мы обжаловали решение суда о разрешении проведения обыска в квартире отца Ошина в Апелляционном уголовном суде РА. Судья Лусине Алавердян отклонила мою жалобу, мотивируя это тем, что следователь Н. Саргсян отстранил меня от производства, и я якобы не являюсь надлежащим субъектом (по этому поводу у нас также есть жалоба в Кассационный суд, принятая к рассмотрению).
Тем же решением суд разъяснил, что мой доверитель не лишен возможности лично подать эту жалобу и ходатайствовать о восстановлении пропущенного срока.
Соответственно, жалоба была повторно подана в Апелляционный уголовный суд РА с соответствующим ходатайством.
Та же судья Лусине Алавердян, вопреки самому разъясненному ею праву, оставила жалобу, поданную от имени отца Ошина, без рассмотрения, лишив его конституционного права на судебную защиту.
Жалоба на вышеуказанный судебный акт судьи Лусине Алавердян была принята к производству Кассационным судом РА решением от 16 февраля 2026 года.
Ожидаем очередного прецедентного решения, фиксирующего факт нарушения прав отца Ошина», — отметила адвокат Фанян.