Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում մեկնարկել է Արցախի վերաբերյալ խորհրդարանական հետաքննություն
Հայ դատի Մեծ Բրիտանիայի հանձնախմբի փոխանցմամբ, փետրվարի 23-ին Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանում տեղի է ունեցել «Ջնջելով անցյալը. մշակութային ժառանգության ոչնչացում» խորագրով խորհրդարանական հետաքննության գործընթացի մեկնարկը, որի նպատակն է ուսումնասիրել 2023 թվականից ի վեր Արցախի (Լեռնային Ղարաբաղ) հայկական ժառանգության ոչնչացումը, մինչ օրս ձեռնարկված իրավական արձագանքները, ինչպես նաև արդարության և հաշվետվողականության հասնելու հնարավոր ուղիները։ Առաջին նիստում ելույթ է ունեցել «Արցախի միության» նախագահ, Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների նախկին  պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը։
Հետաքննությունն իրականացնում են Միջազգային փաստաբանների ասոցիացիայի Մարդու իրավունքների ինստիտուտը (IBAHRI)` համագործակցությամբ Միջազգային իրավունքի, արդարադատության և հաշվետվողականության հարցերով համակուսակցական խորհրդարանական խմբի  և Հայաստանի հարցերով համակուսակցական խորհրդարանական խմբի։
Բազմակուսակցական հանձնախումբը նախագահում է խորհրդարանական Բրենդան Օ’Հարան, անդամակցում են նաև բարոնուհի Հելենա Քենեդին, խորհրդարանականներ Ջոն Ուիթինգդեյլը, Ջեսիկա Մորդենը, Լորդ Մաք’Իննեսը, Լորդ Ալթոնը և բարոնուհի Հուպերը։ Աշխատանքներին աջակցում է IBAHRI ծրագրերի համակարգող Էյն Մակդոնալդը։

В парламенте Великобритании начато расследование по Арцаху
По информации Комитета «Ай Дата» Великобритании, 23 февраля в парламенте Великобритании стартовал процесс парламентского расследования под названием «Стирая прошлое: уничтожение культурного наследия». Цель расследования — изучить уничтожение армянского наследия в Арцахе (Нагорный Карабах) с 2023 года, оценить предпринятые правовые меры, а также определить возможные пути достижения справедливости и подотчетности. На первом заседании выступил президент Союза «Арцах», бывший защитник прав человека Республики Арцах Артак Бегларян.
Расследование проводится Институтом прав человека Международной ассоциации юристов (IBAHRI) совместно с межпартийной парламентской группой по международному праву, правосудию и подотчетности, а также межпартийной парламентской группой по вопросам Армении.
Межпартийный комитет возглавляет член парламента Брендан О'Хара. Среди её членов — баронесса Хелена Кеннеди, парламентарии Джон Уитингдейл, Джессика Мордэн, лорды Мак’Иннес и Алтон, а также баронесса Хупер. Работе комитета содействует координатор программ IBAHRI Эйн Макдональд.