2025 թվականին Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթներով ձերբակալվել է 590 անձ
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկվել է «ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի 2025 թվականի գործունեության մասին» հաղորդումը:
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Արթուր Նահապետյանը նախ ներկայացրել է կառույցի գործունեության արդյունավետությանն ուղղված քայլերը, կառուցվածքային բարեփոխումները, այդ թվում՝ տարածքային ստորաբաժանումներում, ապա անցել քննված քրեական վարույթներին:
2025 թվականի ընթացքում Կոմիտեի քննիչների վարույթում քննվել է 2585 քրեական վարույթ (այդ թվում՝ կրկնակի), որոնցից ավարտվել է 890-ը: Ավարտված վարույթներից 273-ը՝ 661 անձանց վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան, իսկ 617-ը՝ կարճվել: Կարճված վարույթներից 54-ի վարույթը կարճելու որոշումները դատախազի կողմից չեն հաստատվել, իսկ մեղադրական եզրակացությամբ դատարան ուղարկված վարույթներից դատախազը չի հաստատել 8-ի եզրակացությունը: Այսինքն՝ 2024 թվականի համեմատությամբ 2025 թվականի ընթացքում քննված վարույթների թիվն աճել է 12,9 տոկոսով, ավարտված վարույթների թիվը՝ 4,8 տոկոսով:
2025 թվականի ընթացքում մեղադրական եզրակացությամբ դատարան ուղարկված քրեական վարույթներով դատի է տրվել 298 հանրային ծառայող: Առանձնացվել է 19 վարույթ եւ հաղորդման մեջ ներկայացվել:
Կոռուպցիոն հոդվածներով նախաձեռնված վարույթներից 2025 թվականի ընթացքում կարճվել է 565 քրեական վարույթ, որից 433-ը կարճվել է ռեաբիլիտացնող, իսկ 132-ը` ոչ ռեաբիլիտացնող: Ոչ ռեաբիլիտացնող հիմքերով քրեական հետապնդում չիրականացնելու կամ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին որոշումներ են կայացվել 547 անձի վերաբերյալ:

В 2025 году по уголовным производствам, расследуемым Антикоррупционным комитетом, задержано 590 человек
24/02/2026 15:57
На заседании постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам был обсуждён отчёт «О деятельности Антикоррупционного комитета Республики Армения за 2025 год».
Председатель Антикоррупционного комитета Артур Нагапетян представил шаги, направленные на повышение эффективности деятельности структуры, проведённые структурные реформы, в том числе в территориальных подразделениях, после чего перешёл к данным о расследованных уголовных производствах.
В 2025 году в производстве следователей Комитета находилось 2585 уголовных дел (в том числе повторные), из которых завершено 890. Из завершённых производств 273 — в отношении 661 лица — направлены в суд с обвинительным заключением, а 617 — прекращены.
Из прекращённых производств по 54 решения о прекращении не были утверждены прокурором, а из направленных в суд с обвинительным заключением прокурор не утвердил заключения по 8 делам.
По сравнению с 2024 годом в 2025 году количество расследованных производств увеличилось на 12,9%, а количество завершённых — на 4,8%.
По уголовным производствам, направленным в суд с обвинительным заключением в 2025 году, к ответственности привлечены 298 государственных служащих. Отдельно выделено 19 производств, которые представлены в отчёте.
Из производств, инициированных по коррупционным статьям, в 2025 году прекращено 565 уголовных дел, из которых 433 — по реабилитирующим основаниям, а 132 — по нереабилитирующим.
В отношении 547 лиц приняты решения об отказе в осуществлении уголовного преследования либо о его прекращении по нереабилитирующим основаниям.