Ջրամատակարարման ժամանակացույցի փոփոխությունը նպատակ ունի կանխել գիշերային ժամերին ջրի կորուստները. «Վեոլիա ջրի» պարզաբանումը
«Վեոլիա ջուր» ընկերությունը պարզաբանել է 2026 թվականի ջրամատակարարման ժամանակացույցի վերաբերյալ մամուլում տարածված տեղեկությունները՝ նշելով, որ գրաֆիկները հրապարակվում են համաձայն ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի սահմանած կանոնների։ Ընկերության հաղորդմամբ՝ տարվա ընթացքում, հատկապես ամռան ամիսներին, ժամանակացույցը կարող է փոփոխվել՝ պայմանավորված եղանակային գործոններով, ջրաղբյուրների ջրատվության շուրջ 24% նվազմամբ և նոր սպառողների թվի աճով։ Նշվում է նաև, որ ներդրումային ծավալների եռապատկումը միտված է ջրի ֆիզիկական կորուստների կրճատմանը և առաջիկա տարիներին Երևանի բաժանորդներին մատակարարվող ջրի ծավալների ավելացմանը։ Ընկերությունը վստահեցնում է, որ վարձակալության պայմանագրով ստանձնած պարտավորությունները չեն խախտվել։
«Այս օրերին մամուլում «Վեոլիա ջուր» ընկերության հրապարակած 2026 թվականի ջրամատակարարման ժամանակացույցի հետ կապված հաղորդագրություններին և հարցումներին ի պատասխան տեղեկացնում ենք, որ ՀՀ հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի 2016 թ. նոյեմբերի 30-ի N378-Ն որոշմամբ սահմանված «Խմելու ջրի մատակարարման և ջրահեռացման (կեղտաջրերի մաքրման) ծառայությունների մատուցման կանոնների» 134-րդ կետի պահանջի համաձայն՝ «Վեոլիա ջուր» ՓԲԸ-ն իր պաշտոնական կայքում (veolia.am) հրապարակում է բաժանորդի հաջորդ տարվա ջրամատակարարման գրաֆիկը, որը կազմվում է հասցեական, այնպես որ բաժանորդը հնարավորություն ունենա ծանոթանալ իր ջրամատակարարման գրաֆիկին:
Հրապարակված ջրամատակարարման ժամանակացույցը, տասնյակ հազարավոր նոր սպառողների ավելացման հաշվին, տարվա ընթացքում, ըստ անհրաժեշտության ենթարկվում է փոփոխության (հիմնականում ամռան ամիսներին), ելնելով եղանակային պայմանների փոփոխություններից, ջրամատակարարման համակարգի տեխնիկական հնարավորություններից, ջրաղբյուրների ջրատվության շուրջ 24%-ով նվազումից և կառուցապատումների արդյունքում նոր ջրասպառողների թվի կտրուկ աճից: Ջրամատակարարման ժամանակացույցի փոփոխությունը նպատակ ունի նաև կանխել գիշերային ժամերին ջրի կորուստները, ինչը նպաստում է ցերեկային ժամերին սպառողներին կանոնավոր ջրամատակարարմամբ ապահովելուն:
ՀՀ Կառավարության՝ ի դեմս Ջրային կոմիտեի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության շրջանակներում նախատեսված է հավելյալ շուրջ 3 անգամ ավելացած ծավալով ներդրումային կապիտալ ծրագրերի շարունակական իրականացում, որը կնպաստի ֆիզիկական կորուստների նվազեցմանը, ինչն էլ առաջիկա տարիներին կավելացնի Երևանի բաժանորդներին մատակարարվող ջրի ծավալները: Իսկ մինչ ներդրումային ծրագրերի ավարտը՝ ընկերությունն ունի կանոնակարգված պարտավորություն՝ տարեկան առնվազն երկու անգամ հայտարարելու ջրամատակարարման գրաֆիկների սեզոնային տատանումների մասին, որն իրականացվել է 2025 թվականի նոյեմբերին և 2026 թվականի փետրվարին:
Հարկ ենք համարում նշել, որ բաժանորդների ջրամատակարարման ժամանակացույցերի առումով վարձակալության պայմանագրի մեկնարկից ի վեր որևէ պայմանագրային պարտավորություն չի խախտվել»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

Изменение графика водоснабжения направлено на предотвращение потерь воды в ночное время — разъяснение «Веолия Джур»
25/02/2026 15:07
Компания «Веолия Джур» разъяснила информацию, распространённую в СМИ, относительно графика водоснабжения на 2026 год, подчеркнув, что графики публикуются в соответствии с правилами, установленными Комиссией по регулированию общественных услуг Республики Армения.
По информации компании, в течение года, особенно в летние месяцы, график может изменяться в зависимости от погодных условий, снижения дебита водных источников примерно на 24% и роста числа новых потребителей. Также отмечается, что утроение объёмов инвестиций направлено на сокращение физических потерь воды и увеличение объёмов поставок воды абонентам Еревана в ближайшие годы. Компания уверяет, что обязательства по договору аренды не нарушены.
«В ответ на сообщения и запросы СМИ относительно опубликованного компанией «Веолия Джур» графика водоснабжения на 2026 год, сообщаем, что в соответствии с пунктом 134 правил предоставления услуг водоснабжения и водоотведения (очистка сточных вод), утверждённых Решением N378-Н Комиссии по регулированию общественных услуг от 30 ноября 2016 года, ООО «Веолия Джур» публикует на своём официальном сайте (veolia.am) график водоснабжения на следующий год, составленный по адресам, чтобы абоненты могли ознакомиться с графиком подачи воды на своей территории.
Опубликованный график водоснабжения, с учётом десятков тысяч новых потребителей, в течение года при необходимости корректируется (в основном в летние месяцы) с учётом изменения погодных условий, технических возможностей системы водоснабжения, снижения дебита источников воды на примерно 24% и резкого увеличения числа новых водопотребителей вследствие строительства. Изменение графика также направлено на предотвращение потерь воды в ночное время, что способствует регулярному водоснабжению потребителей в дневные часы.
В рамках соглашения с Правительством РА, представленным через Водный комитет, осуществляется непрерывная реализация инвестиционных капитальных программ с объёмом примерно втрое большим, что способствует сокращению физических потерь и увеличению объёмов воды, поставляемой абонентам Еревана в ближайшие годы. До завершения инвестиционных программ компания обязана, как минимум дважды в год, информировать о сезонных изменениях графиков водоснабжения, что было выполнено в ноябре 2025 года и феврале 2026 года.
Следует отметить, что с момента начала действия договора аренды ни одно обязательство компании по графикам водоснабжения абонентов не было нарушено», — говорится в сообщении.