Երբ ընտրություն չկա, թոշակի փող «չկա», երբ ընտրություն կա, թոշակի փողը հայտնվում է. Գոհար Մելոյան
«Ընտրությունները Հայաստանում ամենաարդյունավետ սոցիալական ծրագիրն են դարձել»,- գրել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամ, սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանը.
«Հիշո՞ւմ եք, երբ Նիկոլ Փաշինյանը 12 շաբաթ առաջ անկեղծորեն զարմանում էր՝ «բա թոշակառուն ի՞նչ ա անելու էդ լրացուցիչ 10-20 հազար դրամը»։
Բայց ընտրություններից առաջ գտնում են կորցրած «կախարդական փայտիկը»։
Այսինքն՝ երբ ընտրություն չկա, թոշակի փող չկա, երբ ընտրություն կա, թոշակի փողը հայտնվում է։
Տնտեսագիտության նոր ճյուղ՝
«Նախընտրական իշխանական մաթեմատիկա»․
10,000 դրամ × քվեաթերթիկ = «սոցիալական արդարություն»։
Իսկ իրականում թոշակառուն այդ գումարով դեղ է գնում, կոմունալ վճարներ է կատարում, հացի խնդիր է լուծում։
Մոտալուտ ընտրությունը միշտ թարմացնում է իշխանության հիշողությունը, դարձնում է ավելի բարյացկամ և մարդակենտրոն։ Բայց մեր քաղաքացիներն արդեն 2 անգամ փորձարկել են այս իշխանության խոստման իսկությունը, իսկ բանաձևը շատ պարզ է՝ իրենք միշտ անում են խոստացածի հակառակը։
Հիմա հարց՝ գիտուններին. եթե կարող էիք՝ ինչու՞ մինչև հիմա չէիք բարձրացնում թոշակը, եթե չէիք կարող՝ ինչպե՞ս եք բարձրացնում ու, ընդհանրապես, 2026- ի բյուջեով, եթե նախատեսված չէր, ինչպե՞ս նախատեսվեց։ Կարո՞ղ է՝ թոշակի բարձրացման նախընտրական PR-ի բեռը կրկին մնա «հերոս հարկատուի» փխրուն ուսերին»։

Когда нет выборов — «нет» денег на пенсии, когда есть выборы — деньги появляются: Гоар Мелоян
«Выборы в Армении стали самой эффективной социальной программой», — написала член партии «Сильная Армения», конституционалист Гоар Мелоян.
«Помните, как 12 недель назад Никол Пашинян искренне удивлялся: "А что пенсионер будет делать с этими дополнительными 10–20 тысячами драмов?"
Но перед выборами находится потерянная "волшебная палочка".
То есть, когда выборов нет — денег на пенсии нет, когда выборы есть — деньги появляются.
Новая отрасль экономики —
"Предвыборная правительственная математика":
10 000 драмов × избирательный бюллетень = "социальная справедливость".
А в реальности пенсионер на эти деньги покупает лекарства, оплачивает коммунальные услуги, решает проблему с хлебом.
Приближение выборов всегда освежает память власти, делает её более доброжелательной и ориентированной на человека. Но наши граждане уже дважды проверяли проверяли подлинность обещаний этой власти, и формула очень проста — они всегда делают противоположное обещанному.
Теперь вопрос к "знатокам": если вы могли — почему до сих пор не повышали пенсии? Если не могли — то как повышаете сейчас? И вообще, если в бюджете на 2026 год это не было предусмотрено, то каким образом оказалось предусмотрено? Не получится ли так, что бремя предвыборного PR по повышению пенсий снова ляжет на хрупкие плечи "героического налогоплательщика"?»