«Նախընտրական պոպուլիզմ»․ Մեսրոպ Առաքելյանի գնահատականը՝ թոշակների բարձրացմանը
Ապրիլի 1-ից Հայաստանում նախատեսվում է թոշակների բարձրացում։ Այս մասին հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ համեմատաբար ցածր թոշակները կավելանան 10 հազար դրամով, իսկ ավելի բարձր թոշակները՝ ավելի քիչ։ Վարչապետը նաև ընդգծել է, որ հաշվարկներում հետվճար չի ներառվում։
Aysor.am-ի հետ զրույցում «Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր Մեսրոպ Առաքելյանն ասաց, թե թոշակների բարձրացումը «հերթական նախընտրական պոպուլիստական քայլն է»։
«Նիկոլ Փաշինյանը շատ լավ հասկանում է, որ իր վարկանիշն օր-օրի ընկնում է նաև իր համար ցանկալի թոշակառուների հատվածում։ Վերջին ամիսներին պարգևավճարների թեման և դրա նկատմամբ իրենց լկտի պահվածքը՝ «լավ ենք անում, ստանում ենք», բավականին խիստ արձագանք է ունեցել թե՛ թոշակառուների, թե՛ հանրության մյուս շերտերի կողմից»,- նշեց նա։
Ըստ Առաքելյանի՝ բյուջետային տարվա ընթացքում թոշակների բարձրացումը սովորաբար նախատեսվում է բյուջեի հաստատման շրջանակում, քանի որ պահանջում է լուրջ ֆինանսական հաշվարկներ։ Նրա գնահատմամբ՝ տարվա մեկնարկից ընդամենը մեկ-մեկուկես ամիս անց նման փոփոխություն նախաձեռնելը «ոչ ֆինանսական, ոչ կառավարչական տրամաբանություն չունի»։
«Չկա որևէ հիմնավորում, թե այդ գումարը որտեղից է գալու։ Ստացվում է՝ տարվա մեկնարկից մեկ ամիս անց կանխատեսում են, որ իբր ավելի շատ բյուջետային մուտքեր են ունենալու»,-ասաց նա՝ կրկնելով, որ սա միանշանակ պոպուլիստական քայլ է։
Այդուամենայնիվ, ընդդիմադիր գործիչը նշեց, որ քաղաքական գնահատականից անկախ՝ թոշակների բարձրացումը թոշակառուների համար դրական է, քանի որ նրանք ունեն լուրջ ֆինանսական խնդիրներ։ Սակայն, նրա խոսքով, վարչապետի վարքագիծը պայմանավորված է բացառապես իշխանությունը պահպանելու նպատակով։
Առաքելյանի կարծիքով՝ գործող իշխանության վերարտադրության պարագայում քաղաքացիները երկարաժամկետ դրական փոփոխություններ չեն տեսնի, իսկ որոշ նախաձեռնություններ կարող են առաջացնել նոր խնդիրներ՝ օրինակ բերելով առողջապահական ապահովագրության ներդրման գործընթացը։
«Հինգ տարի ոչինչ չանելուց հետո հիմա նման քայլ իրականացնելը խոսում է այն մասին, որ իրենք հասկանում են՝ իրենց գործերը վատ են»,- ընդգծեց Առաքելյանը՝ հավելելով, որ անհրաժեշտ է իշխանափոխություն՝ ժողովրդի կամքով։
Անդրադառնալով սոցիալական քաղաքականությանը՝ Մեսրոպ Առաքելյանը նշեց, որ նվազագույն թոշակը պետք է հավասար լինի սպառողական զամբյուղի չափին՝ առնվազն 80 հազար դրամ։

«Предвыборный популизм»: оценка Месропа Аракеляна повышению пенсий
С 1 апреля в Армении планируется повышение пенсий. Об этом заявил премьер-министр Никол Пашинян, отметив, что относительно низкие пенсии увеличатся на 10 тысяч драмов, а более высокие — в меньшей степени. Премьер также подчеркнул, что в расчётах кешбэк не предусмотрен.
В интервью Aysor.am соучредитель партии «Страна для жизни» Месроп Аракелян заявил, что повышение пенсий является «ещё одним предвыборным популистским шагом».
«Никол Пашинян прекрасно понимает, что его рейтинг с каждым днём падает, в том числе среди той категории пенсионеров, которая для него наиболее важна. В последние месяцы тема премий и их вызывающее отношение — «работаем хорошо, получаем» — вызвала довольно жёсткую реакцию как со стороны пенсионеров, так и других слоёв общества», — отметил он.
По словам Аракеляна, в течение бюджетного года повышение пенсий обычно предусматривается в рамках утверждения бюджета, поскольку требует серьёзных финансовых расчетов. На его взгляд, инициировать такое изменение всего через один-полтора месяца после начала года «не имеет ни финансовой, ни управленческой логики».
«Нет никакого обоснования, откуда возьмутся эти средства. Получается, что через месяц после начала года прогнозируют якобы увеличение бюджетных поступлений», — сказал он, подчеркнув, что это однозначно популистский шаг.
Тем не менее, оппозиционный политик отметил, что независимо от политической оценки, повышение пенсий является положительным для пенсионеров, так как они сталкиваются с серьёзными финансовыми трудностями. Однако, по его словам, поведение премьер-министра продиктовано исключительно стремлением сохранить власть.
Аракелян считает, что при продолжении власти действующего режима граждане не увидят долгосрочных положительных изменений, а некоторые инициативы могут вызвать новые проблемы, например в процессе внедрения системы медицинского страхования.
«После пяти лет бездействия проведение подобного шага сейчас свидетельствует о том, что они понимают — дела у них плохи», — подчеркнул Аракелян, добавив, что необходима смена власти по воле народа.
Обращаясь к социальной политике, Месроп Аракелян отметил, что минимальная пенсия должна соответствовать размеру потребительской корзины — не менее 80 тысяч драмов.