Մարտի 1-ի գործով ձերբակալվել է Հովհաննես Թամամյանը․ ՔԿ
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության խոշտանգումների և պաշտոնատար անձանց կողմից բռնություն գործադրելով լիազորությունները չարաշահելու կամ անցնելու հանցագործությունների քննության վարչությունում իրականացվող քրեական վարույթով ձեռք բերված փաստական տվյալներով հաստատվել է, որ ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության պետի առաջին տեղակալ Հ․Թ․-ն առանց որևէ հիմնավորման, 2008 թվականի մարտի 1-ի վաղ առավոտյան ՀՀ ոստիկանության ծառայողներին հանձնարարել է ծեծի ենթարկել Երևանի Ազատության հրապարակում իրականացվող հանրահավաքի մասնակից Է․Ա․-ին և տեղափոխել ՀՀ ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչություն։
Դրանից անմիջապես հետո ոստիկանության ծառայողները կատարել են ակնհայտորեն իրենց պաշտոնեական լիազորություններից չբխող և դրանց շրջանակից դուրս արարք:
Մասնավորապես՝ բռնություն են գործադրել Է․Ա․-ի նկատմամբ՝ ձեռքերով և ոտքերով բազմաթիվ հարվածներ հասցնելով նրա մարմնի տարբեր մասերին՝ առողջությանը պատճառելով կյանքի համար վտանգավոր ծանր վնաս:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության պետի առաջին տեղակալ Հ․Թ․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18․04․2003 թվականին ընդունված քրեական օրենսգրքի 38-309-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորություններն անցնելուն դրդելը)։

По делу 1 марта задержан Ованнес Тамамян — Следственный комитет
В рамках уголовного производства, расследуемого управлением по расследованию преступлений о пытках и злоупотреблении либо превышении должностных полномочий с применением насилия Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, получены фактические данные, подтверждающие, что первый заместитель начальника Главного управления уголовного розыска Полиции РА О.Т. без какого-либо обоснования ранним утром 1 марта 2008 года поручил сотрудникам полиции избить участника митинга на площади Свободы в Ереване Э.А. и доставить его в Главное управление по борьбе с организованной преступностью Полиции РА.
Сразу после этого сотрудники полиции совершили действия, явно не вытекающие из их служебных полномочий и выходящие за их пределы.
В частности, в отношении Э.А. было применено насилие: ему наносились многочисленные удары руками и ногами по различным частям тела, в результате чего его здоровью был причинён тяжкий вред, опасный для жизни.
На основании полученных в ходе предварительного следствия фактических данных в отношении первого заместителя начальника Главного управления уголовного розыска Полиции РА О.Т. возбуждено публичное уголовное преследование по части 3 статьи 38-309 Уголовного кодекса, принятого 18 апреля 2003 года (подстрекательство к превышению должностных полномочий).