Հայրումյանն ահազանգում է առողջ ծառի հատման մասին, Բեգոյանն արձագանքում է. «Ո՞վ է Հայրումյանը, որ որոշի՝ ծառը կենսունակ է, թե՝ ոչ»
Ակտիվիստ Էդուարդ Հայրումյանն իր ֆեյսբուքյան էջում հրապարակում է արել՝ նշելով, թե Երևանի քաղաքապետարանի «Կանաչապատում և շրջակա միջավայրի պահպանություն» ՀՈԱԿ-ը շարունակում է համատարած ծառասպանդը։ Նա տեղադրել է Ալեք Մանուկյան 7 հասցեում գտնվող ծառի լուսանկարը, կից գրելով, թե լիովին առողջ, կանաչ ու փարթամ ծառը հատել են։
Aysor.am-ը զրուցեց «Կանաչապատում և շրջակա միջավայրի պաշտպանություն» ՀՈԱԿ-ի տնօրեն Արմեն Բեգոյանի հետ, տեղեկանալու, թե ինչո՞ւ են հատվել ծառերը, կենսունա՞կ են դրանք, թե՞ ոչ։
«Ալեք Մանուկյան փողոցում գտնվող ծառը հատվել է մեր կողմից»,-ասաց Բեգոյանը, ապա ավելացրեց. «Հայումյանն ո՞վ է, որ փորձում է բնութագիր տալ ծառի կենսունակ լինելու կամ չլինելու մասին։ Իր ո՞ր գիտելիքների հիման վրա է այդ տղան նման եզրակացություն տալիս, և լրատվականներն էլ, իհարկե, դա ընդունում են որպես հիմք և տիրաժավորում։
Հայրումյանն իր ո՞ր գիտելիքների հիման վրա է արտահայտություն անում, թե կենսունակ ծառ է հատվել։ Ասենք, եթե Տնտեսագիտական համալսարանի, չգիտեմ, օրինակ, «հաշվապահական հաշվառում» ավարտածը պիտի որոշի ծառը կենսունակ է, թե՝ չէ, ուրեմն ողբալի է մեր վիճակը։ Հայրումյանը ոչ մեկն է կանաչապատման ոլորտում։ Հետևաբար, նրա որևիցե մեկնաբանության՝ ծառը կենսունակ է, թե կենսունակ չի, կոչ եմ անում ուշադրություն չդարձնել։
Նա, հաշվի առնելով մարդկանց մեծ ուշադրությունը դեպի բնությունը, մարդկանց ենթարկում է սթրեսի, շատ դեպքերում չնկարելով էդ նույն ծառերն այնպես, ինչպես որ կան»։
Արմեն Բեգոյանը կոչ արեց այցելել այդ բակ, տեսնել, թե ինչու է հատվել ծառը։
«Դուք այնտեղ կտեսնեք մի մեծ աղբակույտ, հողակույտ, ավազակույտ, որի մեջ այդ ծառը ժամանակին աճել է։ Ինչ-որ մեկն այդտեղ մի 10 տարի առաջ ավտոտնակների շինարարություն է արել, այդ հողազանգվածը թողել է, դրա վրա էլ այդ ծառն աճել է։ Եթե նայեք, կտեսնեք, որ ծառն օդի մեջ է, այն արդեն ուներ համապատասխան թեքվածություն։ Մենք վաղուց էինք ուզում կտրել այդ ծառը, ծառահատման տոմսը վաղուց պատրաստ էր, ուղղակի ծանրաբեռնվածությունից ելնելով անընդհատ հապաղում էինք։
Բնակիչները բարձրաձայնել էին այդ մասին, մասնագետները ևս մեկ անգամ այցելեցին, և մտածեցինք, որ արդեն այդ հողակույտն էլ չի կարողանում այդ ծառը պահել, հետևաբար, հաշված օրերի, շաբաթների հարց է, որ ծառը կարող է տապալվել։ Հետևաբար, այդ հողակույտի վրա ինքնաճ ծառը, որի արմատները ընդհանրապես գրունտի մեջ չեն, հատվել է»։
«Կանաչապատում և շրջակա միջավայրի պաշտպանություն» ՀՈԱԿ-ի տնօրենի խոսքով՝ եթե ՀՈԱԿ-ն է հատում ինչ-որ ծառ, ուրեմն կա դրա անհրաժեշտությունը։
«Այդ ՀՈԱԿ-ում աշխատում են բազմաթիվ գիտնականներ, բուսաբանության հետ կապ ունեցող գիտնականներ, ինչը շատ կարևոր է, և, հետևաբար, եթե որոշել են, որ դա հատելու է, ուրեմն ոչ-ոք մեզնից ավելի շատ թող չմտածի Երևանի ծառերի մասին։ Եթե մեր ՀՈԱԿ-ը որևիցե ծառ է հատել, ապա հատվել է ծառահատման տոմսով, այդ տոմսն ուսումնասիրվել է կազմակերպության դենդրոլոգների կողմից, հաստատվել է գլխավոր դենդրոլոգի կողմից։ Միայն դրանից հետո հաստատվել է իմ կողմից և դարձել է ծառահատման տոմս, հետևաբար, ոչ մի Հայրումյան, ոչ մի տնտեսագետ, ոչ մի ոսկերիչ, ամենայն հարգանքով բոլորի մասնագիտություններին, կամ ոչ մի մանկաբույժ չի կարող գնահատական տալ, ծառը կենսունակ էր, թե՝ ոչ»։

Айрумян сообщает о вырубке здорового дерева, Бегоян реагирует: «Кто такой Айрумян, чтобы решать, здоровое дерево или нет?»
26/02/2026 13:44
Активист Эдуард Айрумян сделал на своей странице в Facebook публикацию, в которой отметил, что общинная некоммерческая организация «Озеленение и охрана окружающей среды» мэрии Еревана продолжает массовую вырубку деревьев. Он разместил фотографию дерева по адресу Алека Манукяна, 7, добавив, что полностью здоровое, зелёное и пышное дерево было срублено.
Для разъяснений Aysor.am связался с директором общинной некоммерческой организации «Озеленение и охрана окружающей среды» Арменом Бегояном, чтобы узнать, почему были срублены деревья и были ли они здоровыми.
«Дерево на улице Алека Манукяна было срублено нами», — заявил Бегоян, добавив: «Кто такой Айрумян, чтобы пытаться давать характеристику тому, здоровое дерево или нет? На основании каких знаний он делает такие выводы, и почему СМИ принимают это за основу и тиражируют?
На основании каких знаний Айрумян утверждает, что срубленное дерево было здоровым? Допустим, если выпускник Экономического университета, скажем, "бухгалтерского учета", должен решать, здоровое дерево или нет — тогда ситуация у нас плачевная. Айрумян не является специалистом в области озеленения. Поэтому я призываю не обращать внимание на любые его комментарии о том, здоровое дерево или нет.
Учитывая повышенное внимание людей к природе, он подвергает их стрессу, во многих случаях не фотографируя те же самые деревья такими, какие они есть».
Армен Бегоян призвал посетить двор и увидеть, почему дерево было срублено.
«Вы увидите там большую кучу мусора, земли и песка, на которой когда-то росло это дерево. Примерно 10 лет назад кто-то построил там гаражи, оставил эту землю, и на ней выросло дерево. Если присмотреться, станет видно, что дерево «висело в воздухе», у него уже была соответствующая наклонённость. Мы давно хотели срубить это дерево — разрешение на вырубку было готово, но из-за загруженности постоянно откладывали.
Жители обратили внимание на ситуацию, специалисты посетили место ещё раз и решили, что эта куча земли больше не способна удерживать дерево, и оставалось всего несколько дней или недель до того, как дерево могло бы упасть. Поэтому дерево, которое росло на этом грунте и у которого корни почти не были в почве, было срублено», — объяснил он.
По словам директора общинной некоммерческой организации «Озеленение и охрана окружающей среды», если организация принимает решение о срубе дерева, это делается исключительно по необходимости.
«В общинной некоммерческой организации работают многие учёные, специалисты по ботанике, что очень важно. Если принято решение о срубе, значит, никто из нас не должен сомневаться в этом. Любое дерево, которое мы срубаем, делается только по разрешению на вырубку, которое проверено дендрологами организации и утверждено главным дендрологом. Только после этого я утверждаю его, и оно становится официальным разрешением на вырубку. Ни один Айрумян, ни один экономист, ни ювелир, с уважением ко всем профессиям, ни один педиатр не может оценивать, было дерево жизнеспособным или нет», — подчеркнул Бегоян.