«Առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի քաոսային ներդրումը մեր նախընտրական ռեյտինգը չբարձրացրեց, ուստի անցնում ենք հաջորդ գործողությանը». Անուշ Պողոսյանը «թարգմանել» է Փաշինյանի խոսքը
26/02/2026 11:42
Առողջապահության ոլորտի փորձագետ Անուշ Պողոսյանը «թարգմանել» է Նիկոլ Փաշինյանի երեկվա հայտարարությունը։
«Երեկ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց․ «Ապրիլի 1-ից Հայաստանի Հանրապետությունում կենսաթոշակները կբարձրանան։ Համեմատաբար ցածր թոշակները կբարձրանան 10 հազար դրամով, իսկ համեմատաբար բարձր թոշակների դեպքում բարձրացումն ավելի փոքր կլինի»։
Խնդրում եմ լինել ուշադիր․ խոսքը ոչ թե պարտադիր 10 000 դրամ բարձրացման, այլ՝ մինչև 10 000 դրամ բարձրացման մասին է։
Հաջորդիվ վարչապետը փորձում է բացատրել, թե ինչու է այս որոշումը կայացվում հենց հիմա և այն կապում է առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի հետ, որը ներդրվել է հունվարի 1-ից։ Մեջբերում եմ․«Որոշակի լարվածություն կար, քանի որ կանխատեսելիության հարց կար՝ արդյո՞ք մեր հաշվարկները որքանով են համապատասխանում իրականությանը և արդյո՞ք բյուջետային հատկացումները կբավարարեն առաջացած կարիքները։ Սակայն հունվար և փետրվար ամիսների վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ մեր կանխատեսումները, այնուամենայնիվ, ճիշտ են եղել»։
Այստեղ բանալին «այնուամենայնիվ» բառն է։
Թարգմանեմ սա մեկ նախադասությամբ․
առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի քաոսային ներդրումը մեր նախընտրական ռեյտինգը չբարձրացրեց, ուստի անցնում ենք հաջորդ գործողությանը։
Հ.Գ. Սոցիալական քաղաքականությունը, որը գործի է դրվում միայն այն ժամանակ, երբ քաղաքական ռեյտինգը վտանգված է, սոցիալական չէ․ դա քարոզչություն է՝ պետական բյուջեի հաշվին»,- նշել է Պողոսյանը։

«Хаотичное внедрение системы всеобщего медицинского страхования не повысило наш предвыборный рейтинг, поэтому мы переходим к следующему шагу» — Ануш Погосян «перевела» слова Пашиняна
Эксперт в сфере здравоохранения Ануш Погосян прокомментировала вчерашнее заявление премьер-министра Армении Никол Пашиняна.
«Вчера Никол Пашинян заявил: "С 1 апреля в Республике Армения пенсии будут повышены. Пенсии относительно низкие увеличатся на 10 000 драмов, а для относительно высоких пенсий повышение будет меньше".
Обращаю внимание: речь идёт не об обязательном повышении на 10 000 драмов, а о повышении до 10 000 драмов».
Далее премьер-министр пытается объяснить, почему это решение принимается именно сейчас, связывая его с внедрением системы всеобщего медицинского страхования с 1 января. Он сказал: «Определённая напряжённость была связана с вопросом прогнозируемости — насколько наши расчёты соответствуют реальности и хватит ли бюджетных средств для покрытия возникающих потребностей. Однако анализ января и февраля показывает, что наши прогнозы всё же оказались верны».
Ключевое здесь слово — «всё же».
Ануш Погосян суммировала это одной фразой:
«Хаотичное внедрение системы всеобщего медицинского страхования не повысило наш предвыборный рейтинг, поэтому мы переходим к следующему шагу».
P.S. «Социальная политика, которая реализуется только тогда, когда под угрозой находится политический рейтинг, социальной быть не может; это пропаганда за счёт государственного бюджета», — отметила Погосян.