Ջրային ռեսուրսների կառավարումը խայտառակ մակարդակի է. Մելոյան (Տեսանյութ)
«Հայը չպետք է ջրի խնդիր ունենա»,- գրել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամ, սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանը.
«Հանրահայտ է, որ Հայաստանը խմելու և ոռոգման ջրով ինքնաբավ երկիր է։
Այդ դեպքում ինչո՞ւ է այդքան խիստ սահմանափակվում ջրամատակարարումը։
Երեկ օրվա առաջին կեսին ԶԼՄ-ներով լայնորեն տարածվում էր «Վեոլիա ջուր» ընկերության հայտարարությունը՝ մայիսից մինչև սեպտեմբեր ՀՀ բնակչության ջրամատակարարման գրաֆիկի կտրուկ սահմանափակման մասին, ինչի հետևանքով տասնյակ հազարավոր բաժանորդների համար սահմանվելու էր ջրամատակարարման 17-ժամյա գրաֆիկ։
Դրան անմիջապես հետևեց հայ հասարակության արդարացի ցասումը։
Պատասխանը, ըստ էության, ակնհայտ է՝ առկա է ջրային ռեսուրսների խայտառակ կառավարման մակարդակ։
Ջրի կորուստը հասնում է 65 %-ի։ Համեմատության համար նշենք, որ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը օրինական սեփականատերերից խլելու պահին կորուստը կազմել է ընդամենը 6 %, ինչի շնորհիվ էլ կուտակվել էր 7 միլիարդ դրամը, որի հաշվին առաջարկում էինք իջեցնել մարդկանց հոսանքի գինը։
Հետևաբար ակնհայտ է, որ ջրային ռեսուրսների կառավարման ոլորտում «Վեոլիա ջուր» ընկերությունը և պատկան մարմինները, ներառյալ՝ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը և ՀՀ կառավարությունը, տապալվել են։
Իշխանությունները երեկոյան հայտարարեցին, թե «Կառավարության միջամտության արդյունքում ջրամատակարարման փոփոխություն չի լինի»։
Այստեղ հնարավոր է երկու տարբերակ․ կամ «Վեոլիա ջուր» ընկերությունը, ակնհայտ հնարավորություն ունենալով չսահմանափակել ջրամատակարարումը, այնուամենայնիվ, սահմանափակում է այն,  ինչը կարելի է գնահատել որպես «դիվերսիա» Հայաստանի Հանրապետության դեմ, կամ ՀՀ կառավարությունը «հորդորել է» մասնավոր ընկերությանը հետ կանգնել սահմանափակումներից, ինչը միջնաժամկետ և երկարաժամկետ կտրվածքում միայն ավելի կխորացնի ջրամատակարարման խնդիրը, եթե ջրային ռեսուրսների կառավարման ոլորտում չիրականացվեն ակնհայտ համակարգային բարեփոխումներ։

Управление водными ресурсами находится на катастрофическом уровне — Мелоян (видео)
«Армянин не должен сталкиваться с проблемами водоснабжения», — заявила член партии «Сильная Армения», конституционист Гоар Мелоян.
Известно, что Армения является самодостаточной страной как в плане питьевой воды, так и воды для орошения.
Тогда почему водоснабжение так сильно ограничено?
В первой половине вчерашнего дня СМИ широко распространили заявление компании «Веолия Джур» о резком ограничении графика водоснабжения населения Армении с мая по сентябрь, в результате чего для десятков тысяч абонентов устанавливался 17-часовой график подачи воды.
Это сразу вызвало справедливое возмущение армянского общества.
Ответ, по сути, очевиден — существует катастрофический уровень управления водными ресурсами.
Потери воды достигают 65 %. Для сравнения: когда компания «Электрические сети Армении» лишалась законных владельцев, потери составляли всего 6 %, что позволило накопить 7 миллиардов драмов, на которые предлагалось снизить тарифы на электроэнергию для населения.
Следовательно, очевидно, что в сфере управления водными ресурсами компания «Веолия Джур» и соответствующие органы, включая Комиссию по регулированию общественных услуг и правительство Республики Армения, полностью провалили свои обязанности.
Власти вечером заявили, что «в результате вмешательства правительства изменений в водоснабжении не будет».
Здесь возможны два варианта: либо компания «Веолия Джур», имея явную возможность не ограничивать водоснабжение, всё же его ограничивает, что можно расценивать как «диверсию» против Республики Армения, либо правительство Республики Армения «потребовало» от частной компании отказаться от ограничений, что в среднесрочной и долгосрочной перспективе лишь усугубит проблему водоснабжения, если в сфере управления водными ресурсами не будут проведены очевидные системные реформы.