«Հրապարակ». ԿԳՄՍՆ-ից հորդորել են դպրոցների փառքի անկյուններից արցախյան պատերազմներում զոհվածների նկարները հանել և թողնել զինանշանն ու դրոշը
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Օրեր առաջ տեղեկացրել էինք, որ ԿԳՄՍ նախարարությունը գրություն է ուղարկել դպրոցներ՝ պահանջելով հեռացնել արցախյան պատերազմներում անմահացած հերոսների փառքի անկյունները։ Երկու տարի առաջ կրկին նման տեղեկություններ տարածվեցին, սակայն գործընթացը կանգ առավ՝ հանրության բարձրացրած աղմուկից հետո։ Այժմ կրկին տնօրեններին հրահանգված է՝ երեխաների հետ Արցախի թեմայով որևէ զրույց, հիշատակում չանել և հեռացնել փառքի անկյունները։
Տնօրեններից մեկը մեզ մանրամասնեց, թե կոնկրետ ինչ բովանդակության գրություն են ստացել` ԿԳՄՍՆ-ից հորդորել են փառքի անկյուններից արցախյան պատերազմներում զոհվածների նկարները հանել և միայն թողնել Հայաստանի զինանշանն ու դրոշը` կից գրությամբ. «Լավ սովորիր, որ լավ ապրես»։ Իշխանությունները, փաստորեն, հիշատակի արժանի չեն համարում հայրենիքի համար իրենց կյանքը տված տղաներին։
Գործընթացն իրականացնելու պատասխանատվությունը դրվել է մարզպետների վրա, քանի որ, ասում են՝ որոշ տնօրեններ ընկրկում են, ամաչում են այդ ապազգային որոշումն ինքնակամ կատարել»։

«Грапарак»: Минобразования призвало убрать из школьных уголков славы фотографии погибших в Арцахских войнах и оставить лишь герб и флаг
Газета Грапарак пишет:
«Несколько дней назад мы сообщали, что Министерство образования, науки, культуры и спорта направило школам письмо с требованием убрать уголки славы, посвящённые героям, погибшим в Арцахских войнах. Два года назад уже распространялась аналогичная информация, однако процесс был остановлен после общественного резонанса. Теперь директорам школ вновь дано указание не проводить с детьми каких-либо бесед и упоминаний на тему Арцаха, а также убрать уголки славы.
«Один из директоров подробно рассказал нам, какого содержания письмо они получили: из министерства призвали убрать из уголков славы фотографии погибших в Арцахских войнах и оставить лишь государственный герб и флаг Армении с надписью: "Учись хорошо, чтобы хорошо жить". Власти, по сути, не считают, что ребята, отдавшие свои жизни за Родину, достойны того, чтобы память о них хранилась».
Ответственность за реализацию процесса возложена на губернаторов областей, поскольку, как утверждается, некоторые директора колеблются и стыдятся самостоятельно выполнять это, по их мнению, антинациональное решение».