Եթե «Վեոլիան» ջուր ունենա, ժողովո՛ւրդ ջան, էդ ջուրը կմատակարարի. Ջրային կոմիտեի նախագահ
Եթե «Վեոլիան» ջուր ունենա, ժողովո՛ւրդ ջան, էդ ջուրը կմատակարարի․ լրագրողների հետ զրույցում պնդեց Ջրային կոմիտեի նախագահ Արամազդ Ղալամքարյանը։
«Մի՞թե շահույթ հետապնդող «Վեոլիա ջուր» ընկերության շահերից չի բխում ավելի շատ ջուր մատակարարել և ունենալ ավելի մեծ շահույթ, իհարկե, մասնավոր ընկերություն է, այսինքն՝ եթե ունենա՝ կմատակարարի»,- ասաց նա։
Հարցին, թե որքա՞ն է կազմում ջրի կորուստն ու ի՞նչ է արվում դա կանխելու համար՝ կոմիտեի նախագահը պատասխանեց՝ նշելով, որ կորուստները տարեկան միջինում կազմում են 45 տոկոս։
«Դեպի Երևան խողովակաշարերից մերձակա գյուղերի բնակիչները, Երևանի բնակիչները, Երևանի արվարձանների բնակիչները սկսում են ոռոգում իրականացնել խմելու ջրով, դրա համար ջուրը չի բավարարում, բնականաբար, շոգ եղանակ է, չի բավարարում»,- ասաց նա։
Հաջորդ պատճառը, ըստ նրա, կլիմայական փոփոխություններն են․«Ջրաղբյուրներում այս սեզոնին 24 տոկոս ջրի նվազում կա»։
Մեկ այլ պատճառ, ըստ նրա, Երևանում տնտեսությունների աճն է։ «Կառուցապատման ահռելի բարձր տեմպ կա, նոր բաժանորդների մեծ քանակ՝ 600 նոր բաժանորդ ունեցել ենք 2020-ին, 8700 նոր բաժանորդ՝ 2025-ին»։
Դիտարկմանը, թե արդյոք նախապես այդ թվերը չէին կարո՞ղ հաշվարկել՝ պատասխանեց․ «Ժողովո՛ւրդ ջան, բնությունը պետք է հաշվարկի, մենք այդ ջուրը չենք կարող չէ՞ հորինել»։
Կոմիտեի նախագահին ուղղեցին, որ խոսքը ոչ թե բնության, այլ կառավարման մասին է, որ նախապես հաշվի առնեն ռեսուրսները և նոր միայն նման քանակի կառուցապատման թույլտվություններ տան։

Если у «Веолии» будет вода, дорогие люди, она поставит её населению — председатель Водного комитета
«Если у компании «Веолия Джур» будет вода, дорогие люди, она поставит её населению», — заявил председатель Водного комитета Армении Арамазд Галамкарян в беседе с журналистами.
«Разве не в интересах ориентированной на прибыль компании «Веолия Джур» поставлять больше воды и получать большую прибыль? Конечно, это частная компания — если у неё есть ресурс, она будет его поставлять», — отметил он.
Отвечая на вопрос о масштабах потерь воды и предпринимаемых мерах по их сокращению, глава комитета сообщил, что ежегодные потери в среднем составляют 45%.
«Из трубопроводов, ведущих в Ереван, жители близлежащих сёл, а также окраин столицы начинают использовать питьевую воду для орошения, поэтому воды не хватает. Погода жаркая, естественно, ресурса недостаточно», — пояснил он.
По его словам, ещё одной причиной являются климатические изменения: «В этом сезоне в водоисточниках зафиксировано снижение объёма воды на 24%».
Кроме того, он указал на рост числа хозяйств в Ереване: «Темпы застройки чрезвычайно высоки, значительно увеличилось количество новых абонентов: если в 2020 году у нас было 600 новых абонентов, то в 2025 году — уже 8700».
На замечание о том, нельзя ли было заранее рассчитать эти показатели, он ответил: «Дорогие люди, природа должна рассчитывать, мы не можем изобрести эту воду, не так ли?»
В свою очередь журналисты уточнили, что речь идёт не о природе, а об управлении — о необходимости заранее учитывать ресурсы и только после этого выдавать разрешения на столь масштабное строительство.