Բարելավված ջրամատակարարում ապահովելու համար կառավարությունը 70 մլն եվրո վարկ կվերցնի
Բարելավված ջրամատակարարում ապահովելու համար կառավարությունը 70 մլն եվրո վարկ կվերցնի. Համաձայնագրի նախագծիը ներկայացնելով ԱԺ հանձնաժողովի նիստին՝ ասաց Ջրային կոմիտեի նախագահ Արամազդ Ղալամքարյանը:
Նա մանրամասնեց, որ համաձայնագիրը ՀՀ և Վերակառուցման ու զարգացման միջազգային բանկի միջև է՝ Հայաստանի ջրի և ոռոգման ծառայությունների բարելավման ծրագրի առաջին փուլի համար։ Ըստ նրա՝ ծրագիրն ուղղված է լինելու ՀՀ ոռոգման և ջրամատակարարման ու ջրահեռացման ոլորտների արդիականացմանն ու բարեփոխմանը:
«Հարկ եմ համարում նշել, որ ծրագիրը համաֆինանսավորվելու է Ֆրանսիական զարգացման գործակալության ևս 70 մլն եվրոյի չափով  և ՀՀ Կառավարության կողմից՝ հարկերի, տուրքերի և այլ վճարների տեսքով:
Ծրագիրը բազմափուլային է,  նախատեսվում է 5 տարվա համար։ Հաջող իրականացման դեպքում կլինի նաև ծրագրի երկրորդ փուլ։ Դրամական արտահայտությամբ առաջին փուլը կլինի 185 միլոն դոլար, երկրորդը՝ 250: Համաձայնագիրը ստացել է Սահմանադրական դատարանի հավանությունն ու դրական եզրակացությունը»,- նշեց նա:

Правительство возьмёт кредит в 70 млн евро для обеспечения улучшенного водоснабжения
Правительство Армении возьмёт кредит в размере 70 млн евро для обеспечения улучшенного водоснабжения, сообщил председатель Комитета водного хозяйства Арамазд Галамкарян, представляя проект соглашения на заседании профильного комитета Национального собрания.
Он уточнил, что соглашение заключается между Арменией и Международным банком реконструкции и развития в рамках первой фазы Программы улучшения водоснабжения и ирригации в стране. По его словам, программа направлена на модернизацию и реформирование систем ирригации, водоснабжения и водоотведения в Армении.
«Следует отметить, что программа будет софинансироваться Французским агентством развития в размере ещё 70 млн евро, а также правительством Армении через налоги, сборы и другие платежи», — подчеркнул он.
Программа многопрофильная и рассчитана на пять лет. В случае успешной реализации планируется вторая фаза программы. В денежном выражении первая фаза составит 185 млн долларов, вторая — 250 млн долларов. Соглашение получило одобрение и положительное заключение Конституционного суда», — добавил Галамкярян.