Բարելավված ջրամատակարարում ապահովելու համար կառավարությունը 70 մլն եվրո վարկ կվերցնի
Բարելավված ջրամատակարարում ապահովելու համար կառավարությունը 70 մլն եվրո վարկ կվերցնի. Համաձայնագրի նախագծիը ներկայացնելով ԱԺ հանձնաժողովի նիստին՝ ասաց Ջրային կոմիտեի նախագահ Արամազդ Ղալամքարյանը:
Նա մանրամասնեց, որ համաձայնագիրը ՀՀ և Վերակառուցման ու զարգացման միջազգային բանկի միջև է՝ Հայաստանի ջրի և ոռոգման ծառայությունների բարելավման ծրագրի առաջին փուլի համար։ Ըստ նրա՝ ծրագիրն ուղղված է լինելու ՀՀ ոռոգման և ջրամատակարարման ու ջրահեռացման ոլորտների արդիականացմանն ու բարեփոխմանը:
«Հարկ եմ համարում նշել, որ ծրագիրը համաֆինանսավորվելու է Ֆրանսիական զարգացման գործակալության ևս 70 մլն եվրոյի չափով  և ՀՀ Կառավարության կողմից՝ հարկերի, տուրքերի և այլ վճարների տեսքով:
Ծրագիրը բազմափուլային է,  նախատեսվում է 5 տարվա համար։ Հաջող իրականացման դեպքում կլինի նաև ծրագրի երկրորդ փուլ։ Դրամական արտահայտությամբ առաջին փուլը կլինի 185 միլոն դոլար, երկրորդը՝ 250: Համաձայնագիրը ստացել է Սահմանադրական դատարանի հավանությունն ու դրական եզրակացությունը»,- նշեց նա:

The government will take out a €70 million loan to improve water supply
The government will take out a €70 million loan to ensure improved water supply, Chairman of the Water Committee Aramazd Ghalamkaryan said while presenting the draft agreement at a National Assembly committee meeting.
He noted that the agreement is between the Republic of Armenia and the International Bank for Reconstruction and Development for the first phase of the Armenia Water and Irrigation Services Improvement Program. The program aims to modernize and reform Armenia’s irrigation as well as water supply and sanitation sectors.
“I consider it necessary to note that the program will be co-financed by the French Development Agency in the amount of another €70 million and by the Government of Armenia in the form of taxes, duties, and other payments.
The program is multi-phased and planned for five years. If successfully implemented, there will also be a second phase. In monetary terms, the first phase will total $185 million and the second $250 million. The agreement has received the approval and positive conclusion of the Constitutional Court,” he noted.