Այս իշխանության համար զինվորի մահը սովորական բան է դարձել. իրավապաշտպան
Բանակում խաղաղ պայմաններում զինծառայողի մահվան հերթական դեպքն է արձանագրվել։ Փետրվարի 26-ին հայտնաբերվել է զինծառայող Նարեկ Համլետի Հակոբյանի դին։ Քննչական կոմիտեից հայտնել են, որ զինծառայողի մահվան դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, 1 անձ ձերբակալվել է:
Իրավապաշտպան Ժաննա Ալեքսանյանի գնահատմամբ՝  բանակում նման դեպքերի պատճառը կրիմինալ մթնոլորտն է։
«Կրիմինալ մթնոլորտն է բերում սրան, մահվան դեպքերը վկայություն են, որ ոչինչ չի փոխվում, ոչինչ չեն փոխում»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Ալեքսանյանը։
Ըստ նրա՝ այս իշխանության համար զինվորի մահը սովորական բան է դարձել։
«Պատերազմից հետո, այդքան զոհեր ունենալով, չմտածեցին, որ փոխեն ինչ-որ բան, որ այդքան զոհերին չավելանան նորանոր զոհեր։ Իրենք խոսում են սահմանի խաղաղությունից, բայց չեն խոսում բանակի ներսում մահվան դեպքերից։ Անցյալ տարի 34 մահվան դեպք է գրանցվել տարբեր խնդիրներով, սա նրանց չի անհանգստացնում, որևէ մեկը չի մտածում, որ պետության պատասխանատվությունն է, որպեսզի չխախտվի զինվորի կյանքի իրավունքը, որ զինվորը ողջ-առողջ վերադառնա, բայց սրանք որևէ պատասխանատվություն չունեն, որովհետև վերահսկողություն չկա, որովհետև իրենք մտահոգված չեն այս հարցով, հիմա էլ նախընտրական շրջան է, Աստված ոչ անի, որ էլի լսենք նման դեպքերի մասին»,- ընդգծեց իրավապաշտպանը։
Ալեքսանյանը պնդում է՝ բանակի ղեկավարությունը պետք է փոխի կրիմինալ մթնոլորտը, որն այսօր կա։ Պետք է աշխատեն օրենքներով ու կանոնադրությամբ, իսկ եթե կան այդ դեպքերը, Քննչական կոմիտեն պետք է բացահայտի, որ կանխագելիչ դեր ունենա, որ բանակի ներսում չունենանք այդքան զոհ։
«Բայց Քննչական կոմիտեն չի բացահայտում դեպքերը, իրավիճակը մնում է նույնը, ակնհայտ է՝ վերահսկողություն չկա, չկա նաև հանրային վերահսկողություն, առաջ կային քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ, որոնք միավորվում էին, հայտարարություններ էին անում, մի տեսակ վերահսկողություն կար, բայց հիմա բացարձակ ազատ են ամեն տեսակ վերահսկողությունից։ Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը ծնողներին չի ընդունում, չի պատասխանում ծնողների հարցերին, թե ինչու են սպանում իրենց որդիներին խաղաղ պայմաններում, իսկ խաղաղ պայմաններում ծնողների բողոքի ակցիաներն ավարտվում են բռնությունով»,- ասաց Ժաննա Ալեքսանյանը։
Սուրեն Պապիկյանի հրամանով՝ 20 և ավելի տարիներ իր հոգևոր ծառայությունը բերած ՀՀ ԶՈւ Հոգևոր առաջնորդությունը լուծարվել է։ Հոգևոր առաջնորդությունը կարևորագույն առաքելություն է իրականացրել Զինված ուժերում, գնդերեցները ոչ միայն հոգևոր, այլև բարոյահոգեբանական ծառայություն են մատուցել։ Ինքնախեղման, սպանությունների, բազմաթիվ վեճերի կանխմանը գնդերեցներն անմիջական մասնակցություն են ունեցել։
Ժաննա Ալեքսանյանն ասաց, որ գնդերեցների դերը, այո՛, մեծ նշանակություն է ունեցել զինվորների կյանքում։
«Այսօր բանակից հեռացվել են նրանք, գնդերեցների ներկայությունը բանակում մեծ նշանակություն ուներ, բայց, փաստորեն, սա ևս քաղաքական լուծման արժանացավ եկեղեցու դեմ արշավի համատեքստում»,- հավելեց իրավապաշտպանը։

Для этой власти смерть солдата стала обычным явлением — правозащитница
В армии зафиксирован очередной случай гибели военнослужащего в мирных условиях. 26 февраля было обнаружено тело военнослужащего Нарека Амлетовича Акопяна. В Следственном комитете сообщили, что по факту его смерти возбуждено уголовное производство, один человек задержан.
По оценке правозащитницы Жанны Алексанян, причиной подобных случаев в армии является криминальная атмосфера.
«Именно криминальная атмосфера приводит к этому. Случаи гибели свидетельствуют о том, что ничего не меняется и никто ничего не меняет», — заявила Алексанян в беседе с Aysor.am.
По её словам, для нынешней власти смерть солдата стала обычным явлением.
«После войны, при таком количестве жертв, никто не задумался о необходимости изменений, чтобы к уже многочисленным жертвам не добавлялись новые. Они говорят о мире на границе, но не говорят о смертях внутри армии. В прошлом году было зарегистрировано 34 случая гибели по различным причинам — это их не беспокоит. Никто не думает о том, что государство обязано обеспечить право солдата на жизнь и сделать всё, чтобы он вернулся домой живым и здоровым. Но ответственности они не несут, потому что отсутствует контроль и нет реальной обеспокоенности этой проблемой. Сейчас ещё и предвыборный период — не дай Бог, чтобы мы снова услышали о подобных случаях», — подчеркнула правозащитница.
Алексанян настаивает, что руководство армии должно изменить существующую криминальную атмосферу. Необходимо действовать в соответствии с законами и уставами, а если происходят подобные случаи, Следственный комитет обязан их раскрывать, выполняя превентивную функцию, чтобы предотвратить новые жертвы в армии.
«Однако Следственный комитет не раскрывает дела, ситуация остаётся прежней. Очевидно, что нет контроля, отсутствует и общественный контроль. Раньше представители гражданского общества объединялись, выступали с заявлениями — существовал определённый механизм сдерживания. Сейчас они полностью свободны от любого контроля. Министр обороны Сурен Папикян не принимает родителей и не отвечает на их вопросы о том, почему их сыновей убивают в мирное время, а акции протеста родителей заканчиваются насилием», — заявила Жанна Алексанян.
По приказу Сурена Папикяна было упразднена Духовная служба Вооружённых сил Армении, более 20 лет осуществлявшая своё служение. Духовная служба выполняла важную миссию в армии: полковые священники оказывали не только духовную, но и морально-психологическую поддержку. Они непосредственно участвовали в предотвращении случаев членовредительства, убийств и многочисленных конфликтов.
Жанна Алексанян отметила, что роль полковых священников имела большое значение в жизни военнослужащих.
«Сегодня их вывели из армии. Присутствие полковых священников имело серьёзное значение, однако, по сути, и этот вопрос получил политическое решение в контексте кампании против Церкви», — добавила правозащитница.