ԲԴԽ-ին կոչ ենք անում հետևողական լինել և հատկապես դատական նիստերին դրսևորել զուսպ ու դատավորներին վայել վարքագիծ. Դատավորների միություն
ՀՀ Դատավորների միությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որտեղ նշված է.
«Բարձրագույն դատական խորհրդում շարունակվում է Դավիթ Հարությունյանի վերաբերյալ Սահմանադրական դատարանի որոշման հիման վրա կարգապահական վարույթի նոր քննությունը, որը սկիզբ է առել 2023 թվականին դատավորի լիազորություններն անօրինական դադարեցնելու որոշման վերացմամբ: Նշված և նախորդած համանման` դատավոր Սուրեն Անտոնյանի և դատավոր Արթուր Ստեփանյանի վերաբերյալ գործերով ԲԴԽ-ն չի կատարում Սահմանադրական դատարանի և Դատական օրենսգրքի 157-րդ հոդվածի 9-րդ մասի պահանջները. նախկինում իր իսկ կայացված անօրինական որոշումները վերացնելուց հետո անգամ դատավորներին իրենց նախկինում զբաղեցրած պաշտոնում վերականգնելուց հրաժարվելու պայմաններում, օրենքով չնախատեսված ընթացակարգերով` առանց դատավորի կարգավիճակի ու իրավունքների, երաշխիքների վերականգնման քննել է նրանց վերաբերյալ կարգապահական վարույթներ:
Նշված գործընթացներն ուղեկցվում են նաև դատական իշխանության հեղինակությանը վնասող դրսևորումներով.
2026թ. փետրվարի 20-ին Բարձրագույն դատական խորհրդի ոչ դատավոր անդամը, 2011-2023թթ. դատական համակարգը բնութագրելով «վերից վար կոռումպացված` նշանակումներից ու ազատումներից սկսած, վերջացրած դատական ակտերը գներով կայացնող», դատողությունների սկզբնաղբյուր կամ հիմք վկայակոչելով «միջազգային հանրությանը» և/կամ միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների գոյություն չունեցող զեկույցները, հարց է հղել 2023 թվականին ազատ խոսքի («ԲԴԽ-ին միանձնյա և կոնսենսուսով որոշումներ կայացնելու, դատավորների լիազորությունները ապօրինի դադարեցնելու համար») ենթադրյալ խախտման համար կարգապահական պատասխանատվության ենթարկված դատավորին` Դավիթ Հարությունյանին, թե արդյոք նա այդ («միջազգային հանրության») գնահատականները դիտել է հարձակում դատական համակարգի նկատմամբ, թե` ոչ, և եթե` այո, ապա ինչու չի քննադատել այդ զեկույցները:
Ազատ խոսքի համար կարգապակահական պատասխանատվության ենթարկվող անձի` դատական իշխանության հասցեին վնասող անհիմն դատողություններ չկատարելու կոչին, բացարկին, նշված տեսանյութերը չհանրայնացնելու միջորդություններին Խորհուրդը 2026 թ. փետրվարի 23-ի որոշմամբ արձագանքել ու իր անդամի դատողությունները դիտել է իրավաչափ (նույնիսկ կողմնակալության տպավորության չհանգեցնող)` իբր վերջինիս խոսքը հիմնված է միջազգային զեկույցների («ԲԴԽ-ի համար ոչ հեղինակավոր») վրա` զլանալով վկայակոչել գեթ մեկը:
Նույն ժամանակահատվածում թե՛ միջազգային, թե՛ ներպետական որևէ կառույցի, կազմակերպության, «միջազգային հանրության» գնահատական (նույնիսկ ոչ հեղինակավոր կամ առավել ևս հեղինակավոր) նման եզրակացություններ չի պարունակել, (ինչի մասին է փաստում նաև ԲԴԽ որոշման ստույգ հղման բացակայությունը) և եթե անգամ այդպիսին պարունակեր, և դա հայտնի լիներ միայն ԲԴԽ-ին, ապա այն չէր կարող հղման հիմք ծառայել այլուրեքության ապահովման և դատական իշխանության հեղինակությանը վնասող դատողություններ անելու համար:
Այլ կերպ ասած` Հայաստանի Հանրապետության պատմության մեջ նման գնահատականներ չեն հանդիպում որևէ հեղինակավոր միջազգային կազմակերպության զեկույցներում, այսինքն` հնչեցվածը պարունակում է փաստազուրկ ու մտացածին գնահատականներ:
Սահմանադրությամբ դատավորների անկախությունը երաշխավորող մարմինը դատավորներին մինչև 2023 թվականը պարբերաբար պատասխանատվության է ենթարկել դատական իշխանությանը վերաբերող` դատավորների անկախությունը սահմանափակող գործընթացների, ԲԴԽ-ի քննադատության` ազատ խոսքի չարաշահման մեղադրանքներով, սակայն 2026 թվականին դատական իշխանության հասցեին` ներառյալ նաև ԲԴԽ գործող դատավոր անդամների վերաբերյալ, նույն ԲԴԽ-ն թույլ է տվել այնպիսի արձանագրումներ, որոնք դուրս են ազատ խոսքի ու քննադատության սահմաններից, պարունակում են վիրավորանքի և ինստիտուտի հեղինակազրկման հատկանիշներ` հաշվի առնելով այդպիսիք ԲԴԽ ամբիոնից հնչեցնելու և այն իրենց կողմից տարածելու ու հազարավոր քաղաքացիների դիտումներ արձանագրելու հանգամանքները:
Հաշվի առնելով, որ ԲԴԽ-ն արդեն իսկ նշված գործողություններին միաձայն տվել է գնահատական, անհեռանկար է դառնում առանձին անդամների պատասխանատվության հարցի բարձրաձայնումը, այդուհանդերձ, կոչ ենք անում Բարձրագույն դատական խորհրդին հետևողական լինել և հատկապես դատական նիստերին դրսևորել զուսպ ու դատավորներին վայել վարքագիծ»։

Союз судей Армении призывает Высший судебный совет проявлять последовательность и сдержанность на заседаниях
Союз судей Армении выступил с заявлением, в котором указывается:
«В Высшем судебном совете продолжается новое дисциплинарное производство по делу Давита Арутюняна на основании решения Конституционного суда, начатое после отмены в 2023 году решения о незаконном приостановлении полномочий судьи. По делам аналогичного характера, касающимся судей Сурена Антоняна и Артура Степаняна, ВСС не выполняет требования Конституционного суда и части 9 статьи 157 Судебного кодекса: даже после отмены собственных незаконных решений и отказа восстановить судей на ранее занимаемых должностях, дисциплинарные производства проводятся с использованием процедур, не предусмотренных законом, без восстановления статуса, прав и гарантий судей.
Эти процессы сопровождаются проявлениями, наносящими ущерб авторитету судебной власти.
20 февраля 2026 года не судья-член Высшего судебного совета, характеризуя судебную систему 2011–2023 годов как «коррумпированную сверху вниз, начиная с назначений и увольнений и заканчивая судебными актами, принимаемыми за деньги», ссылаясь на якобы существующие отчёты «международного сообщества» и/или международных авторитетных организаций, обратился с вопросом к судье Давиду Арутюняну, который в 2023 году подвергался дисциплинарной ответственности за предполагаемые нарушения свободы слова (в связи с принятием решений ВСС единолично и консенсусом и незаконным приостановлением полномочий судей), с просьбой разъяснить, рассматривал ли он эти "оценки международного сообщества" как нападение на судебную систему и, если да, почему он не критиковал эти отчёты.
ВСС 23 февраля 2026 года отреагировал на призыв к воздержанию от необоснованных высказываний, наносящих ущерб судебной власти, и на посредников, распространявших соответствующие видео, посчитав высказывания члена законными, якобы основанными на международных отчётах (неавторитетных для ВСС), при этом не приведя ни одного источника.
При этом ни на международном, ни на национальном уровне подобные оценки («международного сообщества»), даже неавторитетные, не существовали, и если бы такие имелись и были известны ВСС, они не могли служить основанием для публичных высказываний, наносящих ущерб судебной власти. Иными словами, в истории Республики Армения подобные оценки отсутствуют в отчётах авторитетных международных организаций, и высказанные утверждения являются фактически надуманными.
Орган, гарантирующий независимость судей по Конституции, до 2023 года неоднократно привлекал судей к ответственности за действия, ограничивающие независимость судей и за критику ВСС, обвиняя их в злоупотреблении свободой слова. Однако в 2026 году ВСС допустил формулировки, направленные против судебной власти, включая действующих членов ВСС, содержащие признаки оскорбления и дискредитации института, учитывая их произнесение с трибуны ВСС и распространение видео с тысячами просмотров.
Учитывая, что ВСС уже дал оценку этим действиям единогласно, постановка вопроса о дисциплинарной ответственности отдельных членов теряет перспективу. Тем не менее, призываем Высший судебный совет проявлять последовательность и особенно на судебных заседаниях демонстрировать сдержанное поведение, достойное судьи».