Հանցագործությունների անպատժելիությունն Ադրբեջանին օգնեց հավերժացնել բռնության ցիկլերը, որոնց գագաթնակետը Արցախի բնիկ հայ բնակչության էթնիկական զտումն էր. «Ջենեսիս Արմենիա»
27/02/2026 21:34
«Ջենեսիս Արմենիա» ուղեղային կենտրոնի հայտարարությունը Սումգայիթում 1988 թվականին հայերի ջարդերի տարելիցի կապակցությամբ.
«1988թ. փերտվարի 27-29-ին Սումգայիթում տեղի ունեցած իրադարձությունները, երբ հայ խաղաղ բնակիչներն ադրբեջանական քաղաքում ենթարկվեցին անխտիր և դաժան ամբոխի բռնությունների, հանդիսանում են 20-րդ դարավերջի Ադրբեջանի պատմության հանցագործ դրվագներից մեկը: Հարյուրավոր հայեր սպանվեցին, խոշտանգվեցին և վտարվեցին իրենց տներից՝ պետական ​​մեղսակցության պայմաններում՝ նշանավորելով էթնիկ նպատակաուղղված ոճրագործությունների աճ: Այս ջարդերը և դրան հաջորդած հակահայկական բռնությունները Բաքվում և այլուր, այն ժամանակ լայնորեն դատապարտվեցին միջազգային հանրության կողմից։
Այս հանցագործությունների անպատժելիության ժառանգությունն օգնեց հավերժացնել բռնության ցիկլերը, որոնց ամենավերջին գագաթնակետը հանդիսացավ 2023 թվականին Արցախի բնիկ հայ բնակչության լայնամասշտաբ էթնիկական զտումը: Ավելին, հայ ռազմագերիների և Արցախի նախկին պաշտոնյաների ապօրինաբար կալանավորումն ու դատավարությունը Բաքվում շարունակությունն է Ադրբեջանի հակահայկական ոճրագործությունների:
Միայն բոլոր հայ ռազմագերիների և կալանավորների անհապաղ և անվերապահ ազատ արձակումը, տեղահանված հայ բնակչության Արցախ վերադարձի երաշխավորված իրավունքը և նրանց պաշտպանության համար միջազգայնորեն վերահսկվող անվտանգության ամուր երաշխիքների ստեղծումը կարող են նպաստել տարածաշրջանում կայունության վերականգնմանը։ Խաղաղությունը չի կարող կառուցվել տեղահանություններով և բռնություններով:
Ադրբեջանի ղեկավարությունը այսօր էլ շարունակում է պատմական ռեվիզիոնիզմի քաղաքականությունը, ինչը նույնպես մարդկության քաղաքակրթական և արժեքային համակարգի նկատմամբ հանցագործություն է: Խոջալուի իրադարձությունների և սեփական ժողովրդի դեմ 3 տասնամյակ առաջ իրականացրած ոճրագործությունից հետո Ալիևը հերթական անգամ Հայաստանին մեղադրել է ցեղասպանություն գործելու համար, նշել, որ «Հայաստան թշնամին» պետք է միշտ վախենա, ինչպես դա հիմա է անում, որովհետև այդ վախի հիման վրա է, որ այսօր ադրբեջանցիները խաղաղ ապրում են։
Արցախ՝ իրենց հայրենիք հայերի անվտանգ և հավաքական վերադարձը, երկարաժամկետ անվտանգության ապահովումը, վճռական քայլ կհանդիսանան ազգերի հաշտեցման ճանապարհին և զգալի բեկում բռնության ցիկլերից, որոնք խոցել են սերունդներին, ներառյալ Սումգայիթը: Միայն նման կոնկրետ միջոցառումների միջոցով տարածաշրջանը կարող է դուրս գալ անցյալի հանցագործություններից և հիմք դնել տևական խաղաղության»։

Безнаказанность за совершенные преступления помогла Азербайджану закрепить циклы насилия, кульминацией которых стала этническая чистка коренного армянского населения Арцаха — «Дженесис Армения»
27/02/2026 21:48
Заявление аналитического центра «Дженесис Армения» в связи с годовщиной погромов армян в Сумгаите в 1988 году:
«События 27–29 февраля 1988 года в Сумгаите, когда мирные армянские жители азербайджанского города подверглись неизбирательному и жестокому насилию со стороны толпы, являются одним из преступных эпизодов истории Азербайджана конца XX века. Сотни армян были убиты, подвергнуты пыткам и изгнаны из своих домов при попустительстве государства, что свидетельствует о росте преступлений на этнической почве. Эти погромы и последующее антиармянское насилие в Баку и других местах в то время были широко осуждены международным сообществом.
Наследие безнаказанности за эти преступления способствовало закреплению циклов насилия, последней кульминацией которых стала масштабная этническая чистка коренного армянского населения Арцаха в 2023 году. Более того, незаконное задержание и судебные процессы в Баку над армянскими военнопленными и бывшими должностными лицами Арцаха являются продолжением антиармянских преступлений Азербайджана.
Только немедленное и безусловное освобождение всех армянских военнопленных и арестованных, гарантированное право возвращения депортированного армянского населения в Арцах, а также создание международно контролируемых надёжных гарантий их безопасности могут способствовать восстановлению стабильности в регионе. Мир не может строиться на депортациях и насилии.
Руководство Азербайджана и сегодня продолжает политику исторического ревизионизма, что также является преступлением против цивилизационной и ценностной системы человечества. После событий в Ходжалу и преступлений, совершённых против собственного народа три десятилетия назад, Алиев вновь обвинил Армению в геноциде, заявив, что «Армения — враг» должна всегда бояться, как это происходит сейчас, поскольку именно на основе этого страха, по его словам, сегодня азербайджанцы живут мирно.
Безопасное и коллективное возвращение армян на свою родину, в Арцах, обеспечение долгосрочной безопасности станут решительным шагом на пути к примирению народов и значительным разрывом с циклами насилия, которые оставили глубокий след на поколениях, включая Сумгаит. Только посредством таких конкретных мер регион сможет преодолеть преступления прошлого и заложить основу для прочного мира».