Վստահություն և հասանելիություն ողջ աշխարհում
• Ամերիաբանկն այս կամ այն ​​կերպ ներգրավված է Հայաստանում իրականացվող յուրաքանչյուր խոշոր կորպորատիվ նախագծում
• Միաժամանակ, այն միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունները համարում է Հայաստանի տնտեսության ողնաշարը
4.5 միլիարդ ԱՄՆ դոլար կազմող իր վարկային պորտֆելով՝ Ամերիաբանկը Հայաստանի ֆինանսական ոլորտի առաջատար հաստատությունն է։
Որպես Հայաստանի խոշորագույն վարկատուն` կայացած թվային ենթակառուցվածքներով և ռիսկերի արդյունավետ կառավարման համակարգով, Ամերիաբանկը վստահելի գործընկեր է բազմաթիվ սփյուռքահայերի համար, որոնք նախընտրում են իրենց խնայողությունները պահել և ներդրումներ կատարել Հայաստանում։ Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը ներկայացնում է բանկի կայացման ուղին։
- Ինչպե՞ս է Ամերիաբանկը դարձել Հայաստանի առաջատար ֆինանսական հաստատություններից մեկը։
- Ամերիաբանկը պարզապես բիզնես չէ, այն մարդկանց շուրջ կառուցված միջավայր է։ Ամենասկզբից մենք առանձնացանք նրանով, որ մեր գործունեության հիմքում դրեցինք հաճախորդների կարիքները։ Ամերիաբանկը Հայաստանում առաջիններից էր, որ բանկային գործունեության մեջ ներդրեց իսկապես հաճախորդակենտրոն մոտեցում՝ հիմնված ուշադիր լսելու, իրական կարիքներն ու խնդիրները հասկանալու և պրոդուկտներն ու ծառայություններն այդ կարիքների ու խնդիրների շուրջ մշակելու վրա։
Ժամանակի ընթացքում զարգացնելով այս մոտեցումը՝ մենք բռնեցինք թվայնացման ուղին։ Այդ ուղու ամենավաղ փուլերում մենք սկսեցինք ներդրումներ իրականացնել սպասարկման բազմաֆունկցիոնալ հարթակի, թվային պրոդուկտների և էկոհամակարգի զարգացման ուղղությամբ՝ նպատակ ունենալով ապահովել բանկային ծառայությունների անխափան մատուցումը և հասանելիությունը։ Մեզ համար թվային բանկինգը կարևոր է ոչ միայն արդյունավետության տեսանկյունից. այն նաև ներառականության և ինտեգրման գործիք է։ Այսօր թվային լուծումները մեզ թույլ են տալիս սպասարկել հաճախորդներին Հայաստանի ողջ տարածքում և արտերկրում, այդ թվում՝ Սփյուռքի ներկայացուցիչներին և միջազգային ներդրողներին։ Մենք ունենք ընդամենը 28 մասնաճյուղ, սակայն ներկայում սպասարկում ենք Հայաստանի չափահաս (15+ տարեկան) բնակչության ավելի քան 30%-ին։ Սա խոսում է մեր թվային ծառայությունների լայն հասանելիության մասին։
- Ինչպե՞ս է զարգացել Ամերիաբանկի մշակույթը։
- Ամերիաբանկի մշակույթը զարգացել է բանկի ինստիտուցիոնալ աճին համընթաց։ Երբ ես միացա բանկին, թիմում կար ընդամենը 30 աշխատակից։ Այսօր նրանց թիվը 2400-ից ավել է։ Կազմակերպության աճին համընթաց միասնականությունը, վստահությունը և ընդհանուր նպատակները պահպանելը լուրջ և հետևողական ջանքեր է պահանջել։ Մի քանի տարի առաջ մենք վերանայեցինք և վերաձևակերպեցինք մեր առաքելությունն ու արժեքները՝ նպատակ դնելով դուրս գալ ավանդական բանկի սահմաններից և դառնալ տեխնոլոգիական հաստատություն, որի գործունեության կենտրոնում բոլոր շահագրգիռ կողմերի կարիքներն են։
Մեր մշակույթը հիմնված է ներառականության և մարդկանց արժանիքների վրա. մենք գնահատում ենք թիմի յուրաքանչյուր անդամի անհատականությունն ու ներդրումն ընդհանուր գործում։ Մենք մեծածավալ ներդրումներ ենք կատարում հաղորդակցության, աշխատակիցների ինտեգրման, վերապատրաստման, նրանց մոտ առաջնորդության հմտությունների զարգացման և ներքին երկխոսության ձևավորման ուղղությամբ՝ ապահովելու համար մեր արժեքների հետևողական կիրառումն ամբողջ կազմակերպությունում։
- Ո՞ր ոլորտներում է գործում բանկը։
- Մենք ունիվերսալ բանկ ենք և ակտիվորեն ներգրավված ենք Հայաստանի տնտեսության բոլոր ոլորտներում։ Մենք սպասարկում ենք նաև տնային տնտեսություններին։ Թե՛ կորպորատիվ, թե՛ մանրածախ ոլորտներում երկրի խոշորագույն վարկատուն լինելը հսկայական պատասխանատվություն է, որը մենք ուրախությամբ ստանձնել ենք։ Մեր պորտֆելում ամենամեծ մասնաբաժիններն ունեցող ոլորտներն են շինարարությունը, արդյունաբերական գյուղատնտեսությունը և առևտուրը։
Կորպորատիվ կամ ենթակառուցվածքային խոշոր նախագծեր գնահատելիս մենք առաջնորդվում ենք խիստ չափանիշներով։ Հիմնականում հաշվի ենք առնում ներդրողի հեղինակությունը, փորձը և կարողությունները, ինչպես նաև առևտրային տեսանկյունից նախագծի կենսունակությունը և ներդրումը տնտեսական զարգացման մեջ։ Նույնքան կարևոր են թափանցիկությունը և ԲՍԿ (ESG, Բնապահպանական և սոցիալական կառավարման) սկզբունքների պահպանումը։ Թե՛ ներդրողը, թե՛ նախագիծը պետք է համապատասխանեն Ամերիաբանկի ESG նվազագույն չափանիշներին, որոնք համապատասխանում են միջազգային ստանդարտներին։
- Որպես Հայաստանի խոշորագույն վարկատուն՝ ի՞նչ գործոններ եք հաշվի առնում ՄՓՄՁ-ներին ուղղված լուծումներ մշակելիս։
- ՄՓՄՁ-ները Ամերիաբանկի առանցքային ուղղություններից են։ Մենք համարում ենք, որ դրանք մեր տնտեսության հիմքն են և խիստ անհրաժեշտ` մարզերի հավասարաչափ զարգացման համար։ Մեր ծառայություններն ուղղված են ՄՓՄՁ-ների կարիքների բավարարմանը, և մենք պարբերաբար հետազոտություններ ենք իրականացնում` այդ կարիքներն ավելի լավ հասկանալու համար։ Մենք նաև առաջարկում ենք անհատականացված ֆինանսական պրոդուկտներ, որոնք մշակվել են բազմաթիվ միջազգային ֆինանսական հաստատությունների աջակցությամբ։ Դրանք ներառում են կանանց կողմից ղեկավարվող ընկերությունների, կանաչ և մաքուր էներգիա արտադրող ՓՄՁ-ների, երիտասարդների ֆինանսավորման և այլ ծրագրեր։ Հպարտ ենք, որ վայելում ենք նորաստեղծ ընկերությունների ավելի քան 30%-ի վստահությունը, որոնք իրենց առաջին հաշիվը բացում են մեզ մոտ։
Մենք վայելում ենք զարգացման ֆինանսավորման բազմաթիվ կազմակերպությունների վստահությունը, հանդիսանում ենք նրանց գործընկերը։ Նախորդ տարի այս ուղղությամբ կնքել ենք շուրջ 800 միլիոն ԱՄՆ դոլարի գործարքներ։
Ընդհանուր առմամբ, այս համագործակցությունները խթանում են կայուն ներդրումները, ուժեղացնում ՄՓՄՁ-ները և նպաստում երկարաժամկետ տնտեսական կայունությանն ու ներառական աճին։ Ամերիաբանկն իրականացնում է մի շարք ծրագրեր, որոնց նպատակն է աջակցել կանանց պատկանող և նրանց կողմից ղեկավարվող բիզնեսներին` մի սեգմենտի, որը կայուն աճ է արձանագրում։ Բանկի հետ հարաբերություններում այս ընկերություններին բնորոշ է պատասխանատվության բարձր մակարդակ և թափանցիկություն, ինչը նրանց դարձնում է արժեքավոր հաճախորդ։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվում մարզային հաճախորդներին և նոր վարկառուներին։
- Ի՞նչ ուղերձ կցանկանայիք հղել ԱՄՆ ներդրողներին՝ մասնավորապես Ամերիկայի հայկական Սփյուռքին։
- Հայաստանն առաջարկում է հիանալի պայմաններ կյանքի և գործարարության համար։ Միջազգային հիմնական քարտերը` Visa-ն, MasterCard-ը և որոշ American Express քարտեր, լայն կիրառում ունեն։ Անխափան գործում են թվային դրամապանակները, օրինակ` Apple Wallet-ը, իսկ բանկոմատներն ու առևտրային ենթակառուցվածքներն ապահովում են հարմարավետ և հուսալի սպասարկում երկրի ողջ տարածքում։ Չնայած վերջին տարիները լի էին մարտահրավերներով՝ տարածաշրջանում կայունության վերահաստատմանը զուգահեռ ստեղծվել են նոր հնարավորություններ։ Տաղանդավոր և կրթական բարձր մակարդակ ունեցող իր մասնագետներով, առողջապահական ուժեղ համակարգով և աճող զբոսաշրջությամբ՝ Հայաստանը բարենպաստ պայմաններ ունի ներդրումներ ներգրավելու և տարածաշրջանային կենտրոն դառնալու համար։
Հասանելի անհատներին և բիզնեսներին` անկախ գտնվելու վայրից
• Ամերիաբանկին հաջողվում է միևնույն ժամանակ լինել բավականաչափ հաճախորդամետ՝ անհատականացված սպասարկում ապահովելու և բավականաչափ հզոր՝ շուկայում լուրջ կշիռ ունենալու համար:
• Այն ունիվերսալ բանկ է, որն առաջարկում է ֆինանսական ծառայությունների համապարփակ փաթեթ։ Ամերիաբանկն արդյունավետ ծառայություններ է մատուցում թե՛ ֆիզիկական անձանց, թե՛ խոշոր բիզնեսներին՝ առաջնորդվելով բոլորի համար հավասար հնարավորությունների սկզբունքով:
Այսօր, երբ Հայաստանը վերագտնում է իր կապերը աշխարհի հետ և ամրապնդում ներդրողների վստահությունը, Ամերիաբանկը կանգնած է երկրի ֆինանսական փոխակերպման ակունքներում: Արտակ Հանեսյանի ղեկավարությամբ բանկը վերածվել է հենասյունային կառույցի, որը համատեղում է մեծ մասշտաբներն ու նորարարությունը:
Ամերիաբանկը մշտապես առանձնացել է շուկայում՝ վերաիմաստավորելով բանկային գործի մշակույթը Հայաստանում: «Ամերիաբանկը պարզապես բիզնես չէ, այն մարդկանց շուրջ կառուցված միջավայր է», - նշում է պարոն Հանեսյանը։ Բանկն առաջինն էր, որ ներդրեց իրապես հաճախորդամետ մոդել՝ հիմնված անհատականացման և երկարատև փոխհարաբերությունների վրա։ «Անհատականացման առումով մենք գործում ենք  «բուտիկ» բանկի սկզբունքով, բայց ունիվերսալ բանկի մասշտաբայնությամբ և հասանելիությամբ՝ սպասարկելով կորպորատիվ և մանրածախ հաճախորդների, ներդրողների և հանրության լայն շերտերի», - ասում է նա։
Հանեսյանի խոսքով, այսօր հաճախորդների գործարքների 99%-ը կատարվում է  մասնաճյուղերից դուրս, օնլայն բանկինգի օգտագործման ցուցանիշը կազմել է 80%: Հայաստանի` բանկային ծառայություններից օգտվող բնակչության 30%-ից ավելին օգտվում է Ամերիաբանկի ծառայություններից՝ չնայած այն հանգամանքին, որ հաստատությունն ամբողջ երկրի տարածքում ունի ընդամենը 28 մասնաճյուղ։
MyAmeria, MyHome, MyCar և MyInvest հարթակները թույլ են տալիս ռեզիդենտ, ոչ ռեզիդենտ հաճախորդներին և Սփյուռքին անխափան կերպով օգտվել բանկային ծառայություններից, ստանալ վարկավորում, կատարել ներդրումային և անշարժ գույքի գործարքներ։
ՓՄՁ-ների համար բանկը ստեղծել է ամբողջությամբ թվային էկոհամակարգ, որը թույլ է տալիս ընկերություններին գրանցվել, հաշիվներ բացել և ստանալ օնլայն սքորինգային վարկեր։ «Մրցակցության հիմքում մենք դրել ենք ոչ թե ֆինանսավորման պայմանները, այլ որակն ու սպասարկումը», - նշում է Արտակ Հանեսյանը։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվում նաև կին ձեռներեցներին. վերջին 12 ամիսների ընթացքում բանկը կնքել է մոտ 800 միլիոն ԱՄՆ դոլարի գործարքներ, և այս գումարի զգալի մասը կուղղվի կանանց կողմից ղեկավարվող բիզնեսների և ՓՄՁ-ների ֆինանսավորմանը։ «Կանանց կողմից հիմնադրված և ղեկավարվող ընկերություններին բնորոշ են պատասխանատվության բարձր մակարդակն ու թափանցիկությունը, և մեզ համար իրապես մեծ հաճույք է նրանց հետ համագործակցելը»:
Մասշտաբը՝ որպես զարգացման գրավական
Ամերիաբանկի մասշտաբը թույլ է տալիս ֆինանսավորել Հայաստանում իրականացվող ամենահավակնոտ նախաձեռնությունները։ Մոտ 4.5 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի վարկային պորտֆելով և երկրի 1000 խոշորագույն հարկատուներից մոտ 80%-ի հետ գործընկերային հարաբերություններով՝ բանկը դարձել է ենթակառուցվածքների, էներգետիկայի (այդ թվում՝ վերականգնվող էներգիայի), տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության և հանքարդյունաբերության ոլորտների ֆինանսավորման առաջատարը։ Հայաստանի նշանակալի նախագծերից շատերն ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն ֆինանսավորվում են Ամերիաբանկի կողմից, ինչն ընդգծում է դոլարային բազմամիլիոն ներդրումներ կատարելու վերջինիս կարողությունը։
Ներդրողների և Սփյուռքի համար Ամերիաբանկը վստահելի հարթակ է։ Իր ներդրումային բանկինգի, իրավաբանական և խորհրդատվական կարողությունների շնորհիվ բանկը տրամադրում է գործարքների իրականացման համապարփակ աջակցություն՝ նախնական հետաքրքրվածությունից մինչև իրագործման փուլ։
Սփյուռքի հաճախորդները, մասնավորապես Կալիֆոռնիայում բնակվողները, կարող են հեռավար եղանակով հաշիվներ բացել, ստանալ անհատականացված պայմաններով հիփոթեքային վարկեր և կատարել ներդրումներ՝ մշտապես կապված մնալով Հայաստանի հետ։ Հայաստանը պատրաստ է դառնալ տարածաշրջանային կենտրոն, իսկ Ամերիաբանկը նպաստում է այդ խոստման իրագործմանը։

Trust and reach across the globe
With a loan portfolio of around $4.5 billion, Ameriabank is a major force in Armenia's financial landscape.
As the largest lender in Armenia, with proven digital infrastructure and risk management, Ameriabank is a trusted partner for many diaspora Armenians who prefer to save and invest in Armenia. The chairman of its management board and CEO, Artak Hanesyan, explains how it has earned this position.
How has Ameriabank evolved to become one of Armenia’s leading financial institutions? Ameriabank isn’t just a business, it is an environment built around people. From the very beginning, we differentiated ourselves by placing customers at the center of everything we do. We were among the first in Armenia to introduce a genuinely customer-centric approach to banking — one based on listening carefully, understanding real needs and pain points and designing products and services around them.
Over time, this mindset evolved into a strong focus on digitalization. We invested early in omnichannel distribution, digital products and ecosystem development to make banking seamless and accessible. Digital banking, for us, is not just about efficiency — it is a tool for inclusion and integration. Today, digital solutions allow us to serve customers across Armenia and abroad, including diaspora representatives and international investors. Despite serving more than 30% of Armenia’s adult (15+) population, we operate only 28 branches, which reflects the broad availability of our digital services across the country.
How has Ameriabank's culture evolved?
Ameriabank’s cultural evolution has mirrored its institutional growth. When I joined the bank, the team consisted of about 30 people. Today, there are more than 2,400. Scaling the organization while maintaining alignment, trust and a shared sense of purpose has required deliberate effort. A few years ago, we revisited and redefined our mission and values, articulating a clear ambition to grow beyond a traditional bank and become a technological space centered on all stakeholders.
Our culture is merit-based and inclusive, recognizing the unique value each team member brings. We invest heavily in communication, onboarding, training, leadership development and internal dialogue to ensure our values are consistently lived across the organization.
Which sectors does the bank operate in?
We are a universal bank and are actively engaged across all sectors of the Armenian economy and household needs. Being the largest lender to both the corporate and retail sectors entails immense responsibility that we happily undertake. The largest sectors in our balance sheet include construction, industrial agriculture and trade.
When assessing major corporate or infrastructure projects, we apply rigorous evaluation metrics. Key considerations include the investor’s reputation, experience and execution capacity, as well as the project’s commercial viability and its contribution to economic development. Equally important is transparency and adherence to ESG principles. Both the investor and the project must meet Ameriabank’s minimum ESG standards, which are aligned with internationally recognized frameworks.
As the largest lender in Armenia, what factors do you consider when designing solutions to support MSMEs
MSMEs are a key focus for Ameriabank. We see them as the backbone of our economy and an absolute necessity for balanced development of the regions. Our services are tailored to cover the needs of MSMEs and we periodically conduct research to understand the needs of our customers better. We also offer tailored financial products developed with support from many international financial institutions. These include programs for women-led businesses, green and clean-energy SMEs, youth financing, and others. We are very proud to enjoy the trust of more than 30% of newly opened businesses that are opening their first account with us.
We enjoy the trust and partnership of many development institutions and over the course of the last year we have closed transactions worth about $800 million.
In general, these partnerships support sustainable investments, strengthen MSMEs and contribute to long-term economic resilience and inclusive growth. Ameriabank runs a range of programs supporting women in business, a segment that is growing steadily. Women-owned and women-managed companies tend to demonstrate a high level of responsibility and transparency in their relationships with banks, making them a valued client segment. A particular focus is put on regional clients and new borrowers.
What message would you like to share with U.S. investors, especially with the Armenian diaspora in America?
Armenia offers a high-quality living and business environment. Major international cards — Visa, MasterCard and selected American Express — are widely accepted, digital wallets such as Apple Wallet function seamlessly and ATMs and merchant infrastructure provide convenient, reliable service across the country. While the past years have been challenging, with greater stability returning to the region, new opportunities have opened up. Armenia, with its talented and highly educated workforce, strong medical system and growing tourism sector, is well positioned to attract investment and develop as a regional hub.
Individuals and businesses, near and far, all welcome
- Ameriabank manages to be client-focused enough to feel personal and large enough to have major clout
- It is a universal bank with a full portfolio of financial services
Ameriabank offers impactful services to individuals and large businesses alike with everyone equal.
As Armenia becomes defined by restored connectivity and investor confidence, Ameriabank stands at the forefront of the country’s financial transformation. Under the leadership of Artak Hanesyan, the bank has evolved into a cornerstone institution, one that combines scale with innovation.
Ameriabank has long differentiated itself by redefining how banking is done in Armenia. “Ameriabank isn’t just a business, it is an environment built around people,” Hanesyan explained. The bank was the first to introduce a truly client-centric model, designed around personalization and long-term relationships. “We operate like a boutique bank in terms of personalization, but with the scale and openness of a universal bank,”serving corporate and retail clients, investors and the broader community.
Today, “99% of client transactions happen outside branches,” online banking penetration has reached 80% and more than 30% of Armenia’s bankable population banks with Ameriabank, despite the institution operating just 28 branches nationwide.
Platforms such as MyAmeria, MyHome, MyCar and MyInvest enable seamless onboarding, lending, investing and property transactions, serving residents, non-residents and diaspora clients alike.
For SMEs, the bank has created a fully digital ecosystem that allows businesses to register, open accounts and receive scoring-based loans online. “Instead of competing on financial terms, we compete on quality and service,” Hanesyan noted. Female entrepreneurs are equally serviced: over the last 12 months, the bank has closed transactions worth about $800 million, a significant portion of which will go toward supporting women and MSMES. “Women-owned and women-managed companies tend to be highly responsible and transparent,” he added, “and we truly enjoy working with them.”
Size and scale give greater reach
Ameriabank’s scale also enables it to finance Armenia’s largest ambitions. With a loan portfolio of about $4.5 billion and relationships with around 80% of the country’s top 1,000 taxpayers, the bank is a leading financier of infrastructure, energy — including renewables — technology, agribusiness and mining. Many of Armenia’s landmark projects are fully or partially financed by Ameriabank, underscoring its capacity to support multi-hundred-million-dollar investments.
For investors and the diaspora, Ameriabank serves as a trusted gateway. Through its investment banking, legal and advisory capabilities, it supports deals from first interest to final execution.
Diaspora clients, particularly from California, can open accounts remotely, access tailored mortgages and invest while remaining closely connected to Armenia. Armenia is poised to emerge as a regional hub and Ameriabank is helping turn that promise into reality.