ԶՊՄԿ-ն դարձել է Կանադա-Եվրասիական առևտրատնտեսական պալատի (CECTE) անդամ
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը (ԶՊՄԿ) ուրախ է հայտարարել Կանադա-Եվրասիական առևտրատնտեսական պալատին (CECTE) իր պաշտոնական անդամակցության մասին, որը կարևոր քայլ է միջազգային համագործակցության ամրապնդման և կանադական ու եվրասիական բիզնես համայնքների հետ համագործակցության ընդլայնման գործում։
Փետրվարի 26-ին կայացած պաշտոնական արարողության ժամանակ CECTE-ն ստորագրեց փոխըմբռնման հուշագիր Հայաստանի հանքարդյունաբերության և մետալուրգիայի ասոցիացիայի (ՀՀՄԱ) հետ և ողջունեց ԶՊՄԿ-ին, որպես պալատի նոր անդամ։
ՀՀՄԱ-ի նախագահ և ԶՊՄԿ-ի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Վարդան Ջհանյանը ողջունեց այս քայլը՝ ընդգծելով միջազգային համագործակցության կարևորությունը, որն ուղղված է լավագույն փորձի ներդրմանը և կիրառմանը։
«Կանադան հանքարդյունաբերության առաջատար ուղղություններից է և գտնվում է ոլորտի արդիականացման ու լավագույն փորձի կիրառման առաջնագծում։ Մենք տեսնում ենք այս համագործակցության զգալի ներուժը Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտի համար՝ հատկապես հանքային հարստությունը ժողովրդի շահերին ծառայող, կայուն և արդյունավետ կառավարվող բիզնես ակտիվների վերածելու հարցում կանադական փորձի ուսումնասիրության և կիրառման տեսանկյունից», - նշել է Վարդան Ջհանյանը:
Ողջունելով ԶՊՄԿ-ի անդամակցությունը Պալատին՝ CECTE-ի նախագահ դոկտոր Վարդգես Ավագյանը նշել է.
«Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի անդամակցությամբ մեր Պալատին և Հայկական հանքարդյունաբերության և մետալուրգիայի ասոցիացիայի հետ մեր գործընկերության մեկնարկով մենք բացում ենք հայ–կանադական բիզնես համագործակցության նոր էջ։ Հանքարդյունաբերությունն ու մետալուրգիան մեր Պալատի առանցքային ոլորտներից են, և համադրելով Կանադայի լայն փորձը Հայաստանի զգալի ներուժի հետ՝ մենք կարող ենք միասին հասնել նոր և նշանակալի արդյունքների։ Մենք շարունակում ենք հանձնառու մնալ ապագա համագործակցության հնարավորությունների ամրապնդմանն ու ընդլայնմանը»։
Այս անդամակցության միջոցով ԶՊՄԿ-ն նպատակ ունի ակտիվորեն մասնակցել CECTE-ի կողմից իրականացվող նախաձեռնություններին, բիզնես ֆորումներին և ցանցային հարթակներին՝ նպաստելով պատասխանատու ռեսուրսների զարգացման, նորարարության և ներդրումային հնարավորությունների վերաբերյալ երկխոսությանը: Համագործակցությունը միաժամանակ նպաստում է Հայաստանի տեսանելիության բարձրացմանը համաշխարհային հանքարդյունաբերական և բիզնես ցանցերում։

ZCMC Becomes a Member of the Canada–Eurasia Chamber of Trade and Economy (CECTE)
Zangezur Copper-Molybdenum Combine (ZCMC) is pleased to announce its official membership in the Canada–Eurasia Chamber of Trade and Commerce (CECTE), marking an important step in strengthening international cooperation and expanding engagement with Canadian and Eurasian business communities.
At an official ceremony held on 26 February, CECTE signed a Memorandum of Understanding with the Armenian Mining and Metallurgy Association (AMMA) and welcomed ZCMC as a new member of the Chamber.
The Chairman of AMMA and First Deputy General Director of ZCMC, Vardan Jhanyan, welcomed the move, emphasizing the importance of international cooperation aimed at enhancing and adopting best practices.
“Canada is a leading mining destination and is at the forefront of industry modernization and the implementation of best practices. We see significant potential in this cooperation for the Armenian mining sector, particularly in adopting and learning from Canadian experience in transforming mineral wealth into sustainable and well-managed business assets for the benefit of the people,” Mr. Jhanyan stated.
Welcoming ZCMC to the Chamber, the Chairman of CECTE, Dr. Vardges Avagyan, said:
“With the accession of Zangezur Copper-Molybdenum Combine CJSC to our Chamber, and the launch of our partnership with the Armenian Mining and Metallurgy Association, we are opening a new chapter in Armenian–Canadian business cooperation. Mining and metallurgy is one of the key sectors for our Chamber, and by combining Canada’s extensive experience with Armenia’s considerable potential, we can achieve significant new milestones together. We remain committed to strengthening and expanding opportunities for future collaboration.”
Through this membership, ZCMC aims to actively participate in CECTE-led initiatives, business forums, and networking platforms, contributing to dialogue on responsible resource development, innovation, and investment opportunities. The collaboration also supports broader efforts to enhance Armenia’s visibility within global mining and business networks.