Շարունակելու ենք քաղաքական ուղեգիծը՝ Արցախի ժողովրդի հայրենի բնակավայրեր վերադարձի ուղղությամբ. Արցախի Աժ
28/02/2026 12:26
Արցախի Հանրապետության Ազգային Ժողովի խմբակցությունների հայտարարությունը․
«Ադրբեջանի կողմից կազմակերպված ջարդերի զոհերի հիշատակի և բռնագաղթված հայ բնակչության իրավունքների պաշտպանության օրվա կապակցությամբ
1988 թվականի փետրվարի 27–29-ին Ադրբեջանի ԽՍՀ Սումգայիթ քաղաքում կազմակերպվեցին և իրականացվեցին հայ բնակչության զանգվածային ջարդեր։
Ազգային պատկանելության հիմքով հայերը ենթարկվեցին էթնոցիդի՝ սպանությունների, բռնությունների, խոշտանգումների և բռնի տեղահանության։ Սումգայիթում տեղի ունեցած հանցագործությունները կրել են կազմակերպված և նպատակային բնույթ։ Դրանք դարձան հայ ժողովրդի նկատմամբ իրականացվող համակարգված քաղաքականության սկիզբը, որը հետագայում արձագանքվեց Կիրովաբադում` 1989թ. և Բաքվում` 1990թ.Ադրբեջանի մյուս հայաշատ բնակավայրերում իրականացված բռնություններով, Մարաղայի` 1992թ.խաղաղ բնակչության կոտորածով և Ադրբեջանի տարածքում հայ բնակչության ամբողջական տեղահանությամբ։
Սումգայիթի հանցագործությունների նկատմամբ պատշաճ իրավական գնահատականի և պատասխանատվության բացակայությունը ձևավորեց անպատժելիության վտանգավոր մթնոլորտ։ Այդ նույն քաղաքականությունն իր նոր դրսևորումը ստացավ Արցախի Հանրապետության դեմ քանիցս սանձազերծված ռազմական ագրեսիաների ընթացքում, որոնք ուղեկցվեցին պատերազմական հանցագործություններով, բնակչության նկատմամբ բռնություններով, համատարած շրջափակմամբ և 2023 թվականին Արցախի հայ բնակչության ամբողջական բռնի տեղահանությամբ։
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում ներկայացված քաղաքական ուժերը`
– խստորեն դատապարտում են ազգային պատկանելության հիմքով իրականացված բռնությունները և հայատյացության պետական խրախուսումը,
– արձանագրում են, որ հայերի նկատմամբ իրականացված զանգվածային բռնությունները, իրենց բնույթով և հետևանքներով, համապատասխանում են միջազգային իրավունքի շրջանակներում սահմանված ծանրագույն հանցագործությունների հատկանիշներին,
– վերահաստատում են, որ անպատժելիությունը ծնում է նոր հանցագործություններ և խաթարում տարածաշրջանային անվտանգությունն ու կայունությունը,
– կոչ են անում միջազգային հանրությանը և համապատասխան իրավական ու քաղաքական ինստիտուտներին տալ համարժեք իրավաքաղաքական գնահատական՝ հայ ժողովրդի նկատմամբ իրականացված զանգվածային հանցագործություններին և ապահովել դրանց կազմակերպիչների ու կատարողների պատասխանատվությունը։
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում ներկայացված քաղաքական ուժերը հայտարարում են, որ շարունակելու են հետևողական քաղաքական ուղեգիծ վարել ՝ Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության, հայրենի բնակավայրեր անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձի և ինքնորոշման իրավունքի լիարժեք իրացման ուղղությամբ։
Սումգայիթի զոհերի հիշատակը մեզ պարտավորեցնում է հետևողական լինել արդարության վերականգնման և նմանատիպ հանցագործությունների կրկնությունը բացառելու հարցերում։
«Միասնական Հայրենիք» խմբակցություն
28 փետրվարի, 2026թ»։

Мы продолжим политический курс в направлении возвращения арцахцев в родные поселения — Национальное собрание Арцаха
28/02/2026 12:41
Заявление фракций Национального собрания Республики Арцах:
«В связи с Днём памяти жертв организованных Азербайджаном массовых убийств и защиты прав насильственно депортированного армянского населения
27–29 февраля 1988 года в городе Сумгаит Азербайджанской ССР были организованы и осуществлены массовые убийства армянского населения.
Армяне подверглись этноциду по признаку национальной принадлежности — убийствам, насилию, пыткам и принудительному выселению. Преступления в Сумгаите носили организованный и целенаправленный характер. Они стали началом системной политики в отношении армянского народа, которая позднее проявилась в Кировабаде (1989 год), Баку (1990 год), других населённых пунктах Азербайджана с армянским населением, в резне мирного населения в Мараге (1992 год) и полном выселении армян с территории Азербайджана.
Отсутствие должной правовой оценки и ответственности за преступления в Сумгаите создало опасную атмосферу безнаказанности. Эта же политика получила новое воплощение в ходе многократной военной агрессии против Республики Арцах, сопровождавшейся военными преступлениями, насилием против населения, тотальной блокадой и в 2023 году — полным насильственным выселением армянского населения Арцаха.
Политические силы, представленные в Национальном собрании Арцаха:
– решительно осуждают насилие по признаку национальной принадлежности и государственное поощрение армянофобии;
– констатируют, что массовые акты насилия против армян по своей природе и последствиям соответствуют тяжким преступлениям в рамках международного права;
– подтверждают, что безнаказанность порождает новые преступления и подрывает региональную безопасность и стабильность;
– призывают международное сообщество, а также соответствующие правовые и политические институты дать адекватную правовую и политическую оценку массовым преступлениям против армянского народа и обеспечить привлечение к ответственности их организаторов и исполнителей.
Политические силы, представленные в Национальном собрании Арцаха, заявляют, что продолжат последовательный курс политики, направленный на защиту прав народа Арцаха, безопасное и достойное возвращение в родные поселения и полное осуществление права на самоопределение.
Память жертв Сумгаита обязывает нас быть последовательными в восстановлении справедливости и предотвращении повторения подобных преступлений.
Фракция «Свободная Родина — ОГА»
Фракция «АРФ — Дашнакцутюн»
28 февраля 2026 года».